سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

جزییات سنجش هوش جهت ورود به مدارس سمپاد کد مطلب : 5533 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

جزییات سنجش هوش جهت ورود به مدارس سمپاد

رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان جزییات "سنجش هوش" برای ورود دانش آموزان به مدارس سمپاد را تشریح کرد.
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

. . . . . . . . . . . . .

جزییات سنجش هوش جهت ورود به مدارس سمپادبه گزارش تیزلند، به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، فاطمه مهاجرانی در خصوص روند و چگونگی برگزاری آزمون سنجش هوش برای ورود به مدارس استعدادهای درخشان گفت: درروند برگزاری سنجش هوش یک آزمون با سوالات چندگزینه‌ای و تشریحی از دانش‌آموزان گرفته می‌شود. طبیعتا هدف استعدادیابی نیست، بلکه هدف سنجش هوش و توانایی حل مسئله دانش‌آموزان است.

به گفته رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش‌پژوهان جوان، زمان دقیق برگزاری آزمون سنجش هوش پنجم مردادماه است.

وی در مورد تفاوت سنجش هوش با آزمون‌های سال‌های گذشته توضیح داد: وقتی فقط پیشرفت تحصیلی دانش‌آموز را اندازه‌گیری می‌کنیم یا درواقع دانش‌آموز را از روی پیشرفت تحصیلی می‌سنجیم، مسلماً آن بچه‌هایی که صرفاً سخت‌کوش هستند، بهتر می‌توانند به این حوزه ورود پیدا کنند، ولی وقتی با روش سنجش هوش پیش می‌رویم این قضیه فرق دارد. ما در اینجا نمی‌خواهیم صرفا به پیشرفت تحصیلی بپردازیم.

مهاجرانی در پاسخ به این پرسش که آیا این تست هوش می‌تواند همه ظرفیت بچه‌ها را کشف کند، ‌گفت: دقیقا نه، هیچ تستی نیست که بگوییم در یک‌زمان می‌تواند همه ظرفیت‌های بچه‌ها را اندازه‌گیری کند، ولی گاهی می‌گوییم این روند بهترین است و یا این روش بهینه است. سنجش هوش برای ما روش بهینه‌ای است، ولی نمی‌توانیم بگوییم بهتر است.

مهاجرانی خاطرنشان کرد: آنچه که مطلوب است، این است آموزش ابتدایی تعدادی از دانش‌آموزانش را به‌عنوان بچه‌های ویژه و متفاوت شناسایی کرده و به ما معرفی کند و ما فقط آن‌ها را موردسنجش قرار دهیم، اما مطلوب با آن چیزی که موجود است، متفاوت است. واقعیت این است که اگر بخواهیم بگوییم چقدر با آنچه مطلوبمان است، فاصله‌داریم شاید بتوان گفت چند سال. ولی این مسیر سعی و خطا نیست. من اصلا اسم آن را سعی و خطاب نمی‌گذارم سنجش هوش شیوه‌ای است که حتما خیلی منطقی‌تر از پیشرفت تحصیلی خواهد بود.

وی در ادامه گفت: سمپاد مدرسه‌ای است برای افرادی با ویژگی‌های خاص، یعنی افرادی که توانایی حل مسئله، ادراک و تحلیل بالاتری نسبت به دیگران دارند. آدم‌های معمولی اگر به ضرب و کلاس و آموزش وارد این مدارس شوند اذیت خواهند شد، لذا تفاوتی که در حال حاضر وجود دارد این است؛ دانش‌آموزانی که فقط پشتکاردارند در این قضیه نمی‌توانند موفق شوند. من اینجا تاکید کنم که پشتکار بسیار خصلت خوبی است، اما ازآنجاکه حجم کار در این مدارس زیاد است، بچه‌هایی که با ضریب هوشی پایین‌تر می‌آیند و فقط پشتکاردارند در این مدارس اذیت می‌شوند.

مهاجرانی در خصوص نتایج ارزیابی کارشناسان سنجش هوش برای چگونگی این سنجش گفت: در این حوزه متخصصانی هستند که درزمینه سنجش و اندازه‌گیری هوش ابزارهایی را طراحی می‌کنند تا بتواند هوش افراد را اندازه‌گیری کند. این بدان معنا نیست که آنچه ما ارائه می‌دهیم آی‌کیو بچه‌هاست. ما از میزان آی‌کیو در این آزمون اطلاعاتی نمی‌دهیم، بلکه امتیازی را می‌دهیم که درواقع نمایه و یا شناسه‌ای از آی‌کیو بچه‌هاست. اصلاً این‌طور نیست که بگوییم اگر کسی در این آزمون قبول نشد آی‌کیو پایینی دارند.

استعداد تحلیلی

سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در پاسخ به این سوال که با وجود این روش آیا دیگر جای نگرانی برای جاماندن دانش آموزان هوش برتر وجود ندارد؟ گفت: همیشه این نگرانی وجود دارد. ما نمی‌توانیم بگوییم با این شیوه خطر و نگرانی را به صفر رسانده‌ایم، همیشه این خطر وجود دارد. در همه کشورها شیوه‌هایی وجود دارد که دانش آموزانشان را تربیت یا تقویت کنند. آنها نیز با شیوه‌های مختلفی مثل جشنواره‌ها، تلنت‌شوها و... به نوعی استعدادهای بچه‌ها را شناسایی می‌کنند. لذا این نگرانی برای ما هم همیشه وجود دارد و اصلا نمی‌توانیم بگوییم که خطر صفر شده است.

وی در ادامه گفت: نکته‌ای که امسال را نسبت به سال گذشته متمایز می‌کند این است که منتظر هستیم بچه‌هایی که ظرفیت‌های ذهنی بالاتری دارند از این سنجش موفق بیرون بیایند.

رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در پایان اظهار داشت:‌ والدین بدانند که اصلا اینگونه نیست که اگر فرزندشان وارد مدرسه سمپاد نشد، موفقیت آن‌ها تحت تاثیر قرار گرفته است. راه‌های رسیدن به موفقیت بسیار متفاوت است و اصلا اینگونه نیست که سمپاد مساوی با موفقیت باشد.موفقیت یک موضوع فردی است و هر کسی باید مسیر خودش را پیدا کند.


منبع: مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش وپرورشنحوه نظارت والدین بر انجام تکالیف دانش آموزان ابتدایی

سوال مهم این است که آیا مداخله والدین در انجام تکالیف سبب افت تحصیلی خواهد شد یا این کار در سنین مختلف تاثیر متفاوتی دارد.


تاثیر آزمون های تستی در پیشرفت درسی دانش آموزان

برخی به آزمونهای تستی به عنوان یک پدیده شوم و منفی نگاه می کنند.آیا واقعاً چنین تصوری از آزمون های تستی درست است؟


آشنایی با هوش های هشتگانه

تصور اینکه انسان فقط با توان ذهنی و IQ قابل مقایسه است و امکان پیشرفتی هم برای او در این زمینه وجود ندارد توسط تئوری هوشهای چندگانه آقای گاردنر از میان رفت!نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1463 را در این کادر وارد کنید:

   آقای قاسم کوثری
سلادرباره ا زمون تیز هوشان بیشتر مطلب بگذارید تا بیشتر موفق بشیم استرس زیاد دارم بیشتر سوالات تشریحی یا تستی لطفا راهنمایی کنید ازمونش سراسری یانه ممنونم از برنامتون


   آقای بازدید کننده سایت
امیدوارم پارتی بازی نباشه


   آقای امیر افتخاری
سلام من خودم دانش اموزی هستم که می خواهم در ازمون سنجش هوش شرکت کنم و کتابی که شما نام می برید هم خریداری کردم(1000 تست) ایا امکان دارد در امتحان از این نمونه سوال ها استفاده شود و اینکه سوالات تشریحی چگونه است

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز کتاب 1000 تست یک کتاب جامع از تست هوش هست که این آمادگی رو به شما میدهد که بتوانید با مطالعه این کتاب با آزمون های تست هوش آشنایی بیشتری داشته باشید .


   خانم محنا داوطلب
سلام. ممنون به خاطر سایت خوبتون.ببخشید میشه بگین مصاحبه و سوالات تشریحی چگونه هستن؟و چند تا نمونه سوال بذارین؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
دوست عزیز، آزمون به صورت تست هوش شش گزینه ای و تشریحی هست.
برای اطلاعات از نوع سوالات به قسمت منو در سایت تیزلند (بانک نمونه سوال) مراجعه فرمایید
http://tizland.ir/qbank/?


   آقای بازدید کننده سایت
با سلام

آيا صرفاً سوالات هوش،تستي و تشريحي است يا از دروس و كتابهاي درسي هم سؤال است؟براي موفقيت چه كتاب،و چه روش مطالعه اي را توصيه مي فرماييد؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
سوالات آزمون هوش تستی هست کتاب پیشنهادی ما کتاب 1000 تست استعداد تحلیلی که کامل و جامع است.


   آقای محمد خسروی
اسم کتاب چیه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، منبع خاصی معرفی نشده می تونید برای آشنایی با سبک سوالات کتاب 1000 تست استعداد تحلیلی انتشارات مهر و ماه رو مطالعه کنید.


   آقای سبحان نويدي
خیلی عالیه


   خانم مبینا زارع
اصلا به درد نمیخورد


   خانم لیلی رستمی
اگر امکان داره یک نمونه ازسنجش هوشی که دانش آموزان ششم در پنجم مرداد در آن شرکت میکنند را در سایت بگذارید ممنون


   آقای محمد معین صادقی
تشریحی هم داره؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
این کتاب شامل 1000 تست استعداد تحلیلی هست
این کتاب اولین کتاب تالیف ‌شده بر اساس آخرین راهنمای ورودی مدارس استعدادهای درخشانه.
کامل‌ترین و متنوع‌ترین مجموعه‌ی پرسش‌های چندگزینه‌ای رو داره
در ابتدای هر فصل راهنما به همراه مثال‌های حل‌شده اومده
پاسخ‌نامه‌ا‌ی کامل برای همه‌ی پرسش‌ها داره


   خانم امین پورموسی
آیا سوالها همون سوالهای مربوط به شکلهای هوش هست؟؟یا سوالهای تشریحی همون نسبت هاست من خیلی نگرانم.پدرومادرم خیلی نگرانمن.کاش بتونم قبول بشم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، بله سوالات به صورت تست هوش غیر کلامی و شش گزینه ای هستن.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه ممتاز ایران  class=
15% تخفیف بازی جالیز  class=
دبستان مهر دکتر شاکری  class=

جزییات سنجش هوش جهت ورود به مدارس سمپاد

رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان جزییات "سنجش هوش" برای ورود دانش آموزان به مدارس سمپاد را تشریح کرد.