سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

سنجش هوش معیار ورود به سمپاد کد مطلب : 5461 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

سنجش هوش معیار ورود به سمپاد

سرانجام پس از ماه ها انتظار و اعلام نظرهای مختلف، آموزش وپرورش تکلیف مدارس سمپاد را مشخص کرد و پذیرش دانش آموز همانند گذشته در این مدارس انجام می شود اما معیار جذب دیگر آزمون نیست بلکه سنجش هوش و استعداد است.
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، به نقل از خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، سرانجام پس از نظرات مختلف و بالا و پایین‌های بسیار، وضعیت پذیرش دانش‌‌آموز در پایه هفتم مدارس سمپاد مشخص شد.

آموزش‌وپرورش اواسط سال تحصیلی جاری به یکباره از تصمیم جدید خود برای حذف آزمون‌های دوره ابتدایی خبر داد که براین اساس با هدف ایجاد شادی و نشاط در دوره ابتدایی آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد و نمونه دولتی حذف شد و این مدارس برای مهر 97 پذیرش دانش‌آموز نداشتند.

این تصمیم در شرایطی اعلام شد که دانش‌آموزان متقاضی شرکت در آزمون ورودی مدارس سمپاد، برنامه‌ریزی و مطالعات خود را آغاز کرده بودند که ناگهان با خبر حذف آزمون ورودی و عدم پذیرش دانش‌آموز در این مدارس مواجه شدند و این روند موجب اعتراض این گروه از دانش‌آموزان شد. حرف آنها چندان هم نادرست نبود، تصمیم آموزش‌وپرورش حتی اگر بدون کوچک‌ترین اشکال باشد، اعلام یکباره آن، در شرایطی که جامعه هدف این تصمیم، برنامه‌ریزی و مطالعات خود را آغاز کرده بودند جای نقد دارد.

موضوع دیگری که بیشتر با انتقاد فارغ‌التحصیلان مدارس سمپاد همراه شد، لطماتی بود که حذف این مدارس برای دانش‌آموزان تیزهوش به همراه داشت، استدلال آنها این بود که حذف آزمون راهبرد مناسبی نیست و در رابطه با مدارس سمپاد به ساماندهی نیاز داریم و مدارس دولتی با امکانات و کیفیت فعلی آماده پذیرش دانش‌آموزان تیزهوش نیستند.

در مقابل آموزش‌وپرورش طرح شهاب را به عنوان راه حلی برای جایگزینی با مدارس سمپاد مطرح می‌کند . مرحله نخست طرح شهاب در سال تحصیلی 91-92 به صورت آزمایشی در هفت استان کشور اجرا شد و مهر امسال به پایه هفتم می‌رسد؛ هدف از تصویب و اجرای این طرح، شناسایی و هدایت آموزشی، تربیتی و معنوی دانش‌آموزان مستعد از دوره ابتدایی تا پایان دوره متوسطه با سازوکار مناسب است.

اما برخی کارشناسان براین باورند که قرار نبود طرح شهاب جاى جداسازى را بگیرد و طرح شهاب به شرط اصلاحات لازم، تدبیرى تلفیقى است. شهاب یک طرح استعدادیابى و استعدادپرورى در جمعیت متوسط است که به برترین استعداد هر فرد توجه مى کند مشروط بر بررسی‌هاى اعتبارسنجى ضرورى که در حال حاضر در پژوهشگاه آموزش و پرورش در جریان است و این طرح متعلق به جمعیت متوسط دانش آموزى است.

به هر حال به نظر می‌رسید تصمیم جدید وزارت آموزش‌وپرورش نیاز به بررسی‌های کارشناسی و پژوهش‌های بیشتری داشت؛ پژوهش‌هایی که مشخص کند آیا طرح شهاب می‌تواند جایگزین مدارس سمپاد شود، مدارس دولتی آماده اجرای روش فراگیر در آموزش دانش‌آموزان با استعدادهای مختلف هستند؟ و چرا مصوبه حذف آزمون ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی زودتر از موعد مقرر و پیش از امضای رئیس‌جمهور برای اجرا ابلاغ شد؟

به هر حال سرانجام پس از کش‌وقوس‌های فراوان و ماه‌ها بلاتکلیفی؛ آموزش‌وپرورش روز گذشته تکلیف این موضوع را مشخص کرد و از راه حل جدید خود برای پذیرش دانش‌آموزان در مدارس سمپاد خبر داد و براین اساس پذیرش دانش آموز در پایه هفتم مدارس استعدادهای درخشان از طریق سوابق تحصیلی و سنجش هوش و استعداد دانش آموختگان پایه ششم ابتدایی انجام خواهد شد.

آموزش‌وپرورش در این رابطه اعلام کرده است: این نظام پذیرش که شیوه نامه آن ظرف هفته آینده به ادارات کل استانها ابلاغ می‌شود از طریق سنجش هوش و استعداد داوطلبان و ملاحظه سوابق تحصیلی آنان بدون آزمون‌های چند گزینه‌ای آموزشی نسبت به غربالگری آنان اقدام می‌کند و ظرفیت کلاس‌های هفتم این مدارس نیز پس از سنجش و انتخاب صاحبان هوش و استعداد برتر و تعیین تعداد دانش آموزان واجد شرایط مشخص خواهد شد.

در همین رابطه محمد نستوه معاون سابق مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به اینکه روند تعیین چگونگی پذیرش دانش‌آموز در پایه هفتم مدارس سمپاد بسیار طولانی شد و هم‌ا‌کنون بخشی از دانش‌آموزانی که قصد حضور در این مدارس را داشتند، منصرف شدند، اظهار کرد: بهتر بود آموزش‌وپرورش امسال را نیز با روش برگزاری آزمون اقدام می‌کرد و برای سال آینده از شیوه‌های مختلف برای پذیرش دانش‌آموز در این مدارس بهره می‌برد در طول این مدت کوتاه چگونه می‌توانند یک شیوه مناسب برای پذیرش دانش‌آموزان طراحی کنند؟

وی افزود: در کل کشور 250 هزار نفر متقاضی مدارس سمپاد در پایه هفتم هستند که با توجه به رشد جمعیت دانش‌آموزان به نظر می‌رسد این تعداد امسال هم بیشتر شده باشد.

نستوه گفت: با توجه به جمعیت دانش‌آموزان متقاضی امکان تست و سنجش هوش برای تک تک آنها وجود ندارد و جمعیت متقاضیان خیلی بالاست و معیار کمی مشخصی برای انتخاب وجود نخواهند داشت مگر اینکه از نتایج مناطقی که تحت پوشش شهاب بودند استفاده کنند و به نظر می‌رسد این مسئله نیز قابل اجرا نیست چرا که در نصف مناطق آموزشی کشور حتی یک پایه تحصیلی نیز تحت پوشش شهاب قرار نگرفته است.

 با توجه به اینکه حذف آزمون ورودی پایه هفتم مدارس سمپاد با هدف کاهش استرس دانش‌آموزان و حذف موسسات خصوصی بود که با هدف سوءاستفاده‌های مالی به برگزاری کلاس‌های آمادگی قبولی در مدارس تیزهوشان اقدام می‌کردند. حال باید مراقب بود که این موسسات برای سایر روش‌های پذیرش دانش‌آموز در مدارس تیزهوشان برنامه‌ریزی نکنند و اینبار سمت و سوی برنامه‌ها را به سمت‌وسوی سایر روش‌های جذب تغییر ندهند.


منبع: خبرگزاری تسنیمخواب مورد نیاز انسان در سنین مختلف

اختلاف نظر در باره میزان خواب تا کی؟ بهتر است ببینیم دانشمندان درباره این موضوع پیچیده اما مهم و تاثیرگذار بویزه در حیطه درس و یادگیری چه نظری دارند.


چرا در یادگیری خیلی موفق نیستم؟

موضوع اینکه همه ما گاهی ده ها کتاب در سال می خریم و دانش آموزان ما هم دائم در حال خرید کتابهای مختلف هستند اما در یادگیری همگی ما یک سکون جدی وجود دارد از مواردی است که در ذهن اکثرما بدون جواب مانده است.


نحوه نظارت والدین بر انجام تکالیف دانش آموزان ابتدایی

سوال مهم این است که آیا مداخله والدین در انجام تکالیف سبب افت تحصیلی خواهد شد یا این کار در سنین مختلف تاثیر متفاوتی دارد.نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1499 را در این کادر وارد کنید:

   خانم مهسا عظیمی
ازمون سنجش هوش در چه تاریخی برگزار میشود؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، به کانال انتخاب رشته در تلگرام به آدرس https://telegram.me/ernohom مراجعه و با ادمین این کانال در ارتباط باشید.
سوالتون رو مطرح کنید تا آقای مشاور داخل کانال پاسخ دهند.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

15% تخفیف کتاب  class=
مدرسه ممتاز ایران  class=
15% تخفیف بازی جالیز  class=

سنجش هوش معیار ورود به سمپاد

سرانجام پس از ماه ها انتظار و اعلام نظرهای مختلف، آموزش وپرورش تکلیف مدارس سمپاد را مشخص کرد و پذیرش دانش آموز همانند گذشته در این مدارس انجام می شود اما معیار جذب دیگر آزمون نیست بلکه سنجش هوش و استعداد است.