سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

ناگفته‌های انتخاب مدرسه

اطلاعات بیشتر ...

کدام مدرسه برای فرزند من مناسب‌تر است؟

اطلاعات بیشتر ...
عملکرد تحصیلی، معیار «هدایت تحصیلی» دانش آموزان کد مطلب : 5836 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

عملکرد تحصیلی، معیار «هدایت تحصیلی» دانش آموزان

معاون سابق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هدایت تحصیلی توانسته رضایتمندی دانش آموزان و اولیاء را فراهم کند گفت: در هدایت تحصیلی فرد اختیار دارد ولی در چارچوب عملکرد تحصیلی اش است. نرخ ثبت نام فنی و کاردانش به 33 درصد رسیده است و نیاز نیست بچه ها را مجبور کنیم به رشته های فنی بروند.
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

. . . . . . . . . . . . .

عملکرد تحصیلی، معیار «هدایت تحصیلی» دانش آموزانبه گزارش تیزلند، به نقل از خبرگزاری ایسنا، علی زرافشان  توضیحاتی درباره روند هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهمی و ساماندهی ورود به شاخه‌ها و رشته‌های مختلف ارائه و اظهار کرد: هدایت تحصیلی توانسته رضایتمندی دانش‌آموزان و اولیاء را فراهم کند.

وی افزود: تا هفته گذشته از یک میلیون دانش آموز واجد شرایط 560 هزار نفر ثبت نام کرده‌اند و هنوز اطلاعات 440 هزار نفر وارد سامانه سناد نشده است. اطلاعات قبولی‌های خرداد وارد سامانه سناد شده اما بخشی از دانش آموزان منتظر نتایج آزمون نمونه و سمپاد هستند و قبولی‌های شهریور هم هنوز انتخاب رشته نکرده‌اند و بر خلاف برخی اظهارات، اطلاعات سامانه سناد بروز است و اطلاعات ثبت نامی روزانه دریافت می‌شود.

وی در پاسخ به اینکه چرا در برخی برگه‌های هدایت تحصیلی، اولویت اول رشته‌ای مانند کشاورزی درج شده در حالی که مثلا در تهران، هنرستان کشاورزی نداریم؟ گفت: فرم هدایت تحصیلی همه امکاناتی را که دانش‌آموز می‌تواند از آن برخوردار شود را در اختیارش می‌گذارد. در فرم به دانش‌آموز می‌گویند با این سابقه تحصیل و رغبت و علاقه‌مندی می‌توانی این رشته‌ها را انتخاب کنی. حالا ممکن است در هنرستان‌های آن منطقه، همه رشته‌ها ارائه نشوند، در این صورت دانش آموز می‌تواند به هنرستان شبانه‌روزی دارای همان رشته و یا هنرستان منطقه مجاورش برود.

زرافشان ادامه داد: در واقع ما در فرم هدایت تحصیلی به دانش‌آموز می‌گوییم توانمندی‌ات در همین زمینه است و اینکه در فرم هدایت تحصیلی برای همه علایق دانش‌آموزان اولویت‌بندی و به آن اشاره می‌شود و تناقضی با عدم وجود یک رشته در یک منطقه وجود ندارد.

وی با تاکید بر اینکه در فرم هدایت تحصیلی بر اساس سوابق و آزمون‌های مشاوره‌ای تمام علایق و توانمندی‌های دانش آموز را سنجیده و اولویت‌هایش را قید می‌کنیم، در پاسخ به اینکه آیا ورود به رشته تجربی دارای محدودیت است؟ گفت: اولویت بر مبنای عملکرد تحصیلی است. به عنوان مثال اگر یک دانش‌آموز نمره ریاضی و تجربی‌اش 20 است و دیگری هر دو را 17 گرفته باشد و ما یک صندلی خالی داشته باشیم دانش‌آموزی را که نمره‌اش 20 بوده را ثبت‌نام می‌کنیم.

معاون سابق وزارت آموزش و پرورش افزود: در واقع این اولویت‌بندی بر مبنای ظرفیت هم هست. اگر در ریاضی ظرفیت پذیرش 100 دانش‌آموز را داریم از اولویت "الف" شروع می‌کنیم، به همین ترتیب 30 نفر اول در اولویت "الف"، بعد "ب" و " ج" ثبت نام می‌شوند. اگر دانش آموزی اولویت "ج" اش رشته تجربی باشد و ظرفیت خالی وجود نداشته باشد و اولویت اول وی انسانی باشد، باید رشته انسانی ثبت نام کند.

زرافشان افزود: در هدایت تحصیلی فرد اختیار دارد ولی در چارچوب عملکرد تحصیلی‌اش است و شرط حداقل حد نصاب نمره برای ورود به رشته‌های مختلف وجود دارد. تا کنون نرخ ثبت نام فنی و حرفه‌ای و کاردانش به 33 درصد رسیده است و نیاز نیست بچه‌ها را مجبور کنیم به رشته‌های فنی بروند. اکنون بالاتر از سقف مورد انتظار در فنی، ثبت‌نام انجام داده‌ایم.


منبع: خبرگزاری ایسنا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1912 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

جشنواره دانش آموزی سینا  class=
هوپا ناشر کتاب های خوردنی  class=
هدیه نوروزی تیزلند به مدارس تهران  class=

عملکرد تحصیلی، معیار «هدایت تحصیلی» دانش آموزان

معاون سابق آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه هدایت تحصیلی توانسته رضایتمندی دانش آموزان و اولیاء را فراهم کند گفت: در هدایت تحصیلی فرد اختیار دارد ولی در چارچوب عملکرد تحصیلی اش است. نرخ ثبت نام فنی و کاردانش به 33 درصد رسیده است و نیاز نیست بچه ها را مجبور کنیم به رشته های فنی بروند.