سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

پیک نوروزی از مدارس ابتدایی حذف شده است کد مطلب : 6424 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

پیک نوروزی از مدارس ابتدایی حذف شده است

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش از حذف پیک نوروزی در مدارس ابتدایی و اجرای طرح عید و داستان خبر داد.
توجه بازدیدکننده عزیز ، این خبر مربوط به 87 روز پیش است. برای مشاهده خبرهای جدید به بخش اخبار سایت مراجعه کنید.

. . . . . . . . . . . . .

پیک نوروزی از مدارس ابتدایی حذف شده استبه گزارش تیزلند، به نقل از خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، رضوان حکیم‌زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش در نشست خبری که امروز در ساختمان زنده‌یاد علاقه‌مندان وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت زهرا(س) روز زن و مادر، اظهار کرد: برای اجرای سند تحول بنیادین به عنوان محور کار از دو طریق اساسی سعی کردیم اقدام کردیم که اولین مورد، بازنگری برنامه تدبیر برای مدیران مدارس ابتدایی بود؛ سعی کردیم با توجه به تصویب زیرنظام‌های سند تحول، بر اساس ساحت‌های ششگانه و فعالیت‌هایی که مدیر در کف مدرسه باید انجام دهد، برنامه‌های مدرسه را تنظیم کنیم؛ روش دوم این بود که سعی کنیم نگرش‌های غلط درباره تربیت در دوره پیش‌دبستانی و ابتدایی را حذف و اصلاح کنیم و آنچه مورد توجه سند تحول است مانند بحث مهارت محوری مورد تمرکز قرار گیرد.

وی ادامه داد: برای اجرای سند تحول، چاره‌ای نداریم که به سراغ مدارس برویم و برخی برنامه‌ها، روش‌ها و رویه‌های غلط را بتوانیم حذف کنیم و مجالی فراهم شود که دانش‌‌آموزان مطابق سند تحول بنیادین پرورش یابند.

حکیم‌زاده با بیان اینکه شاهد مقاومت‌هایی در این مسیر بودیم، گفت: جامعه بعد از سال‌ها که کودکان در کانون توجه نبوده است، در خصوص برنامه‌های اجرایی آموزش و پرورش واکنش نشان داد و ما را امیدوار کرد که مسئله تربیت در دوره کودکی، یکی از دغدغه‌ها و مسائل اجتماعی مهم و در کانون توجه است و البته رسانه‌ها نیز نقش مهمی داشتند.

وی اضافه کرد: شاهد حرکت‌ها و مقاومت‌‌هایی بودیم از سوی اصحاب ثروت و کسانی که با واسطه قرار دادن جمعیت کثیر دانش‌آموزان، سودهای کلانی به دست آورده بودند؛ این افراد اقدامات متعددی انجام دادند و سعی کردند با ایجاد شائبه، ذهنیت غلط و ارائه آمار نادرست حتی به سراغ حوزه‌های علمیه بروند و خوشبختانه با ارائه اطلاعات درست آموزش و پرورش برای کسانی که دغدغه داشتند باعث شد که از طرح‌های تحولی وزارت آموزش و پرورش حمایت شود.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه ما تلاش می‌کنیم گفتمانی را حاکم کنیم که تعلیم و تربیت را به عنوان علم به رسمت بشناسد، گفت: اگر این نگاه تخصصی حاکم شود، کسانی که تخصص ندارند، حرف صاحبان تخصص را مبنا قرار می‌دهند.

وی به برنامه‌های آینده اشاره کرد و افزود: با توجه به بخشنامه وزیر آموزش و پرورش درباره مدرسه محوری، سعی خواهیم کرد که یک‌سری برنامه‌ها را که در مرکز تصمیم‌گیری می‌کردیم و از استان‌ها می‌خواستیم که به صورت‌ یک شکل اجرایی کنند، به خود استان‌ها واگذار کنیم؛ مثلا به جای اجرای متمرکز درس پژوهی، استان‌ها برنامه توانمندسازی معلمان را داشته باشند.

حکیم‌زاده گفت: معتقدیم در راستای شادی و نشاط، تغییرات خوبی در برنامه مدرسه مانند بازی و یادگیری صورت گرفته است و حالا وقت آن است که توجه به یک بُعد دیگر از فضای مدرسه‌ای که بُعد روانی و اجتماعی و توجه جدی برای ایجاد شادابی و نشاط است، داشته باشیم و چهارچوب توانمندسازی را با عنوان خشونت زدایی از مدارس تهیه کردیم.

وی توضیح داد: هدفمان این است که دانش‌آموزان در کنار آکادمیک و فضای فیزیکی، فضای مدارس بانشاط و شاداب باشد یعنی فضای روانی و اجتماعی مدرسه بگونه‌ای باشد که همه دانش‌آموزان احساس امنیت روانی داشته باشند و احساس کنند که با آنها به صورت صمیمانه تعامل می‌شود؛ ضمن اینکه باید درباره همه اشکال خشونت که برخی ناشناخته است مانند برچسب‌زدن‌ها و بازخوردهای منفی به دانش‌آموزان و خانواده‌ها ایجاد آگاهی کنیم و برنامه‌هایی داشته باشیم که فضای مدارس از نظر بعُد روانی، شاداب باشد.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش گفت: در سال گذشته پیک نوروزی حذف شد و به جای آن طرح عید و داستان اجرا شد که بر اساس مرکز ارزیابی عملکرد آموزش و پرورش رصد کردیم که 86 درصد مقید به طرح عید و داستان بودند و البته در برخی جاها مثل تهران مشکلاتی بود که برای امسال رفع شد؛ امسال طرح عید و داستان اجرا می‌شود البته در بخشنامه تغییراتی به وجود آمده است.

حکیم‌زاده درباره برنامه‌های این وزارتخانه درخصوص کودکان بازمانده از تحصیل گفت: درباره جذب و نگهداشت دانش‌آموزان، جلساتی را با دستگاه‌های مربوطه برگزار کردیم و روی تقسیم کار ملی خوشبختانه توافق کردیم قبلا قرار بود وزارتخانه‌های رفاه و آموزش و پرورش این کار را انجام دهند اما اما روسای سازمان‌های مربوطه، تقسیم کار را پذیرفتند.

وی ادامه داد: در این تقسیم کار، دقیقا گام‌هایی از مرحله شناسایی، جذب و نگهداشت کودکان را احصا و سهم هر دستگاه را مشخص کردیم مثلا اینکه شناسایی دانش‌آموز وظیفه کیست، چطور بازماندگان را جذب کنیم و چگونه آموزش دهیم، مشخص شده است.

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: در گذشته برنامه‌ها اینگونه بود که دانش‌آموز شناسایی و وارد مدرسه می‌شد اما تثبیت شرایط دانش‌آموز و رصد آن انجام نمی‌شد اما به دنبال نظام‌مند کردن آن هستیم.

حکیم زاده درباره طرح عید و داستان اظهار کرد: هدف ما از این طرح یک کار نمایشی نیست، بلکه می خواهیم آموزش را از حافظه محوری به سمت مهارت محوری ببریم، از آنجا که تولیدات و دستاوردهای این طرح برایمان اهمیت دارد برای همین دستورالعمل را امسال ساده تر کردیم.


منبع: خبرگزاری فارس


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1337 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=
کتاب زنان پیشرو  class=

پیک نوروزی از مدارس ابتدایی حذف شده است

معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش از حذف پیک نوروزی در مدارس ابتدایی و اجرای طرح عید و داستان خبر داد.