سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

تکلیف شب حذف نشده است!

اطلاعات بیشتر ...

منابع آزمون های المپیادهای علمی کشور در سال تحصیلی 98-1397

اطلاعات بیشتر ...
توافق برای ادغام آزمون سمپاد و نمونه دولتی در دوره دوم متوسطه کد مطلب : 5116 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

توافق برای ادغام آزمون سمپاد و نمونه دولتی در دوره دوم متوسطه

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره آزمون ورودی دوره دوم متوسطه مدارس سمپاد در پایه نهم گفت: اردیبهشت ماه هرسال آزمون تیزهوشان و اواخر خرداد آزمون مدارس نمونه دولتی برگزار می شود که توافق کردیم برای کاهش استرس و تنش در این دوره نیز برگزاری این دو آزمون یک بار و به صورت مشترک برگزار شود.
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

. . . . . . . . . . . . .

توافق برای ادغام آزمون سمپاد و نمونه دولتی در دوره دوم متوسطهبه گزارش تیزلند، به نقل از خبرگزاری ایسنا، علی زرافشان با بیان اینکه موضوع آسیب زا بودن آزمون‌های مدارس خاص در دوره ابتدایی دائما در دولت یازدهم مطرح بوده است، تصریح کرد: مطالبه جدی سند تحول بنیادین، فراهم کردن زمینه تربیت همه جانبه در دوره آموزش عمومی بویژه دوره ابتدایی است.

وی افزود: از 350 هزار داوطلب آزمون ورودی مدارس نمونه دولتی تنها 50 هزار نفر پذیرفته می‌شدند که نشان دهنده رقابت بسیار دشواری بود. همچنین 220 تا 250 هزار نفر در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان شرکت می‌کردند که 15 هزار نفر پذیرفته می‌شدند، یعنی از هر 15 نفر یک نفر قبول می‌شد.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه وجود چنین فضای رقابتی و تک بعدی، حافظه محور و همراه با جهت گیری آموزشی در مدارس ابتدایی محیطی پراسترس را رقم زده بود، عنوان کرد: ما همزمان دو سیاست کاهش جمعیت مدارس خاص و حذف آزمون‌های ورودی را از چهار سال گذشته در دست بررسی داشتیم که در نهایت منجر به این مصوبه شد. در بند اول مصوبه اخیر بر دیگر روش‌های شناسایی و هدایت استعدادها تاکید می شود. بر این اساس آموزش و پرورش باید با استفاده از ظرفیت‌های طرح شهاب و با روش‌های درون مدرسه ای و برون مدرسه‌ای زمینه شناسایی و استعداد دانش آموزان را فراهم کند.

زرافشان افزود: در بند دوم این مصوبه نیز حذف آزمون‌ها در پایه ششم برای مدارس نمونه دولتی، استعدادهای درخشان و سایر مدارس که آزمون ورودی دارند مورد تاکید قرار گرفته است. برخی مدارس هیات امنایی، مدارس ماندگار و برخی مدارس غیردولتی نیز از این جمله هستند. در بند سوم مصوبه نیز به ممنوعیت بکارگیری جزوات کمک آموزشی در دوره ابتدایی اشاره می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه « ما به جای ترحیم مدارس سمپاد به دنبال تعمیم و عمومیت بخشی و تنوع بخشی به سمپاد هستیم» اظهار کرد: بر اساس پژوهش‌هایی، در حوزه توجه به استعدادها تک حوزه‌ای شده‌ایم و با تک روش آزمون، غربالگری می‌کنیم در حالی که ما باید به همه استعدادها توجه و از تنوع روش‌ها برای شناسایی آنها استفاده کنیم. بیش از 16 روش در دنیا در این زمینه وجود دارد که ما برخی از آنها نظیر برگزاری جشنواره‌ها و مسابقات و جهش تحصیلی را انجام می‌دهیم و روش های دیگر را بررسی می‌کنیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش با اشاره به شناسایی و بررسی روش‌های متنوع شناسایی استعدادها و پیشنهاد احیای سازمان ملی استعدادهای درخشان عنوان کرد: در سال‌های اخیر بخش عمده‌ای از جوایز در جشنواره جوان خوارزمی نصیب دانش آموزان فنی و حرفه ای می شود در حالی که آنها را تیزهوش تلقی نمی‌کنند.

زرافشان از برگزاری جلساتی با مدیران برخی مدارس غیردولتی خاص در پی ممنوعیت برگزاری آزمون ورودی برای انتخاب روش‌های جایگزین آزمون خبر داد و درباره وضعیت دانش آموزان فعلی دوره اول متوسطه سمپاد گفت: در یک فرآیند سه ساله دانش آموزانی که فعلا در این مدارس اند ادامه تحصیل می‌دهند تا دوره تحصیلی‌شان به پایان برسد.

وی که برنامه تلویزیونی پرسشگر سخن می‌گفت، افزود: درباره نحوه ادامه فعالیت این مدارس پس از این دوره سه ساله نیز جلساتی خواهیم داشت. سه روش پیشنهاد شده است، یکی از آنها این است که این مدارس تا دو سال دیگر فعال هستند و بعد از دو سال تبدیل به مدرسه عادی دولتی می‌شوند. یک پیشنهاد دیگر این است که هر دو مدرسه سمپاد ادغام شوند تا یک فضا خالی شده و تبدیل به مدرسه دولتی شود. یک پیشنهاد دیگر هم هیات امنایی شدن این مدارس است.

زرافشان درباره آزمون ورودی دوره دوم متوسطه مدارس سمپاد در پایه نهم نیز گفت: اردیبهشت ماه هرسال آزمون تیزهوشان و اواخر خرداد آزمون مدارس نمونه دولتی برگزار می‌شود و توافق کردیم برای کاهش استرس و تنش در این دوره نیز برگزاری این دو آزمون یک بار و به صورت مشترک برگزار شود.


منبع: خبرگزاری ایسنا


مطالب مرتبط::
» علت حذف امتحان ورودی مدرسه های نمونه دولتی و تیزهوشان
» حذف مدارس سمپاد در دوره اول متوسطه آسیب زاست
» مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی در 3 سال آینده حذف می شوند
» برگزاری آزمون های پیشرفت تحصیلی در مدارس ممنوع شد
» روش آزمون برای شناسایی استعدادهای برتر غلط است
» جزئیات اجرای طرح «شهاب» در مدارس
» ادغام آزمون های ورودی دبیرستان های تیزهوشان و نمونه دولتی
» تعطیلی مدارس استعدادهای درخشان
» شرایط ثبت نام در مدارس غیردولتی برند اعلام شد
» مدارس نمونه دولتی دوره اول متوسطه طی 3 سال حذف می شوند
» آزمون ورودی سمپاد استاندارد نبود
» اجازه سوءاستفاده مدارس غیردولتی را از مصوبه حذف آزمون تیزهوشان نمی دهیم
» مدارس تیزهوشان بودن یا نبودن؟
» شناسایی دانش آموزان باهوش از طریق طرح شهاب به جای آزمون تیزهوشان
» حذف آزمون ورودی مدارس خاص یکی ازبرنامه های بسیارموثردر آموزش و پرورش می باشد
» تغییر مسیر از مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی به سمت مدارس غیرانتفاعی
» چطور با بحران تعطیلی مدارس تیزهوشان روبرو شویم؟
» ضوابط پذیرش در مدارس برند غیردولتی
» آزمون از مدارس ابتدایی غیردولتی حذف شد
» دستاوردهای پژوهشی مدارس سمپاد متوسطه اول بیشتر از متوسطه دوم است
» سمپاد دوره متوسطه دوم حذف نمی شود
» طرح «شهاب» پختگی لازم را برای کشف استعدادهای برتر ندارد
» آزمون ورودی پایه هفتم تیزهوشان حذف شد + جزییات

نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1658 را در این کادر وارد کنید:

   خانم زینب اژدری
سلام
سال گذشته آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی دوره دوم جداگانه برگزار شده.
آزمون تیزهوشان سطحش خیلی بالا بوده و آزمون نمونه دولتی آسون تر بوده.
آزمون نمونه دولتی علاوه بر دروس ریاضی ، علوم، فارسی، مطالعات اجتماعی، قرآن و پیام های آسمان، دروس زبان انگلیسی و عربی رو هم شامل بوده، اما آزمون تیزهوشان عربی و زبان نداشته ولی استعداد تحلیلی داشته
حالا توی این آزمون جدیدِ ادغام شده، زبان و عربی و استعداد تحلیلی چی میشن؟ کدوم هستن و کدوم نیستن؟
سطح آزمون چطوریه؟ از آزمون تیزهوشان سال قبل سخت تره؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، هنوز دستورالعملی در این مورد منتشر نشده است.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

خانه درختی 104 طبقه  class=
جشنواره دانش آموزی مدکاپ  class=
کلاس آنلاین نکته های آرایه های ادبی و زبان فارسی استاد عبدالمحمدی  class=

توافق برای ادغام آزمون سمپاد و نمونه دولتی در دوره دوم متوسطه

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره آزمون ورودی دوره دوم متوسطه مدارس سمپاد در پایه نهم گفت: اردیبهشت ماه هرسال آزمون تیزهوشان و اواخر خرداد آزمون مدارس نمونه دولتی برگزار می شود که توافق کردیم برای کاهش استرس و تنش در این دوره نیز برگزاری این دو آزمون یک بار و به صورت مشترک برگزار شود.