سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

ناگفته‌های انتخاب مدرسه

اطلاعات بیشتر ...

کدام مدرسه برای فرزند من مناسب‌تر است؟

اطلاعات بیشتر ...
آزمایش آب و آتش کد مطلب : 606 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آزمایش آب و آتش

یک آزمایش علمی جالب و ساده که با یک ترفند علمی آب و آتش کودک شما با مفهوم فشار هوا آشنا می شود

. . . . . . . . . . . . .

یک آزمایش علمی جالب و ساده که با یک ترفند علمی آب و آتش کودک شما با مفهوم فشار هوا آشنا می‌شود و رمز بالارفتن آب را فراگرفته و از نزدیک این شگرد علمی را آزمایش کرده و مشاهده می‌کند. بخاطر استفاده از کبریت این آزمایش نیاز به حضور یک بزرگتر دارد.

مواد مورد نیاز: شمع چوب کبریت بشقاب لیوان شیشه‌ای بلند یا شیشه مربا آب رنگ خوراکی(اختیاری)

روش انجام: شمع را وسط بشقاب گذاشته و اطراف آن یک لیوان آب بریزید.می‌توانید برای قشنگی کار مقداری رنگ خوراکی به آب اضافه کنید.

از یک بزرگتر بخواهید تا شمع را روشن کند. بلافاصله لیوان را وارونه بالای شمع روشن قرار دهید. نتیجه را با دقت مشاهده کنید.آب داخل بشقاب به داخل لیوان مکیده می‌شود. چه اتفاقی می‌افتد؟ شمع روشن هوای گرمی داخل لیوان ایجاد می‌کند.اختلاف دمای بین هوای داخل لیوان و هوای بیرون لیوان باعث می‌شود گاز داخل لیوان به شیشه فشار وارد کند.و باعث ایجاد یک اثر خلا می‌شود.وقتی شمع شروع به خاموش شدن می‌کند هوای سرد و فشار آزاد شده آب داخل بشقاب را به داخل لیوان می‌کشاند. یک اتفاق دیگر اینکه، شعله شمع برای سوخت نیاز به اکسیژن دارد.به محض اینکه لیوان را بر روی شمع روشن قرار می‌دهید، اکسیژن داخل لیوان استفاده می‌شود.وقتی همه اکسیژن استفاده شد شمع خاموش می‌شود.هر چند گازهای دیگری مثل نیتروژن، آرگون، دی اکسیدکربن و غیره هنوز داخل لیوان باقی است اما فشار این گازهای داخل لیوان در مقایسه با فشار زیاد اتمسفر خارج از لیوان خیلی کمتر است ، این فشار زیاد اتمسفر خارج از لیوان، آب را از بشقاب به داخل لیوان هل داده و باعث می‌شود آب به سمت بالا رود.

آزمایش علمی آب و آتش 

کلمات کلیدی : سرگرمی | آزمایش علوم | آزمایش علمی | علوم | تفریح و سرگرمی | سرگرمی های علوم


منبع: شید شاد


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1759 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

جشنواره دانش آموزی سینا  class=
هوپا ناشر کتاب های خوردنی  class=
هدیه نوروزی تیزلند به مدارس تهران  class=

آزمایش آب و آتش

یک آزمایش علمی جالب و ساده که با یک ترفند علمی آب و آتش کودک شما با مفهوم فشار هوا آشنا می شود