سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

ثبت نام مدارس تیزهوشان : دستورالعمل و منابع

اطلاعات بیشتر ...

منابع آزمون تیزهوشان و بودجه بندی

اطلاعات بیشتر ...
عبور از مرزهای فیزیکی، سیاسی و فرهنگی برای تحصیل کد مطلب : 2904 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

عبور از مرزهای فیزیکی، سیاسی و فرهنگی برای تحصیل

در برخی نقاط جهان دانش آموزان برای رفتن به مدرسه باید از مرزهای سیاسی، فیزیکی و فرهنگی عبور کنند. نمونه هایی از این سفرها را بررسی می کنیم.

. . . . . . . . . . . . .

حجم فایل: 41.88MB

 

مکزیک؛ فرار از فقر

دانش آموزان شهر سیوداد خوارِس هر روز صبح پیش از طلوع آفتاب آنها باید از خانه بیرون بیایند، از خیابانهای کثیف حومه این شهر مرزی در مکزیک بگذرند، سوار اتوبوس مخصوص شوند تا پس از پیمودن 13 کیلومتر به مدرسه خود در شهرال پاسو در تگزاس برسند.

این مرز یکی از پرترددترین مرزهای دنیاست، هر روز بیش از 4 میلیون نفر پیاده از اینجا می گذرند. عبور از این مرز رویای بسیاری از مهاجران کشورهای امریکای لاتین است که منتظر فرصتی برای راه یافتن به امریکای شمالی هستند.

اگر دانش آموزان این مدرسه کلاسهایشان را با موفقیت به پایان برسانند، فرصتهای فراوانی برای تحصیل در دانشگاه های ایالات متحده آمریکا در اختیار خواهند داشت، در حالیکه بسیاری از دوستان آنها در مکزیک در کارخانه کار می کنند یا ازدواج می کنند، این دانش آموزان در تلاشند خود را چرخه فقر بیرون بکشند.

مولداوی؛ در جستجوی زبان و هویت ملی

منطقه ترانس نیستریا، 25 سال پیش اعلام استقلال کرد. از آن زمان، این منطقه و سیستم آموزشی آن تحت نفوذ روسیه است. اما برخی از دانش آموزان ترجیح می دهند به مدرسه ای در آن سوی مرز بروند.

ترانس نیستریا ناحیه ای است که اخیراً از مولداوی جدا شده است. از زمان جدایی، نفوذ روسیه در این منطقه افزایش یافته است. دانش آموزان برای اینکه بتوانند به زبان مادری خود، یعنی زبان رومانیایی درس بخوانند، هر روز از مرز مولداوی می گذرند. انجام این سفر اغلب ساده نیست.

ایرلند شمالی؛ غلبه بر اختلافات سیاسی

سالها از مناقشه بین ملی گراهای کاتولیک ایرلند و پروتستانها طرفداران اتحاد با بریتانیا می گذرد. برغم توافق نامه صلح، دودستگی های مذهبی و سیاسی هنوز در قلب وذهن بسیار از مردم ایرلند شمالی برجا مانده است. برنامه ای آموزشی قصد دارد این دیوارها را بر دارد.

دبستان “هیزل وود” یکی از مدارسی است که در آن دانش آموزان کاتولیک و پروتستان در کنار یکدیگر درس می خوانند. این مدرسه نماد هم زیستی مسالمت آمیز است. در ایرلند شمالی اینک شصت و دو مدرسه مانند “هیزل وود” وجود دارد که شامل دبستان تا کالج می شود و نزدیک به 22 هزار دانش آموز در این مدارس درس می خوانند.
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1748 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=
بهترین نکات انتخاب مدرسه ی مناسب برای والدین  class=
کتاب 1000 تست تحلیلی مهروماه  class=
کتاب زنان پیشرو  class=

عبور از مرزهای فیزیکی، سیاسی و فرهنگی برای تحصیل

در برخی نقاط جهان دانش آموزان برای رفتن به مدرسه باید از مرزهای سیاسی، فیزیکی و فرهنگی عبور کنند. نمونه هایی از این سفرها را بررسی می کنیم.