سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

ثبت نام مدارس تیزهوشان : دستورالعمل و منابع

اطلاعات بیشتر ...

منابع آزمون تیزهوشان و بودجه بندی

اطلاعات بیشتر ...
پرده برداشتن از اسرار آسمانها ( طرح هایی برای آموزش عملی نجوم ) کد مطلب : 2647 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

پرده برداشتن از اسرار آسمانها ( طرح هایی برای آموزش عملی نجوم )

آشنایی با علم نجوم کاری انتزاعی است فضا، ستاره ها، و کهکشانها عجایب مسحورکننده کیهان هستند که می توان رصد کرد و از اسرارشان پرده برداشت. در این برنامه جهان آموزش طرحهایی آموزشی را به شما نشان می دهیم که امکان آموزش عملی علم نجوم را برای دانش آموزان ممکن و فرصت هایی برای آشنایی با جهانی فراسوی دنیای ما را برایشان فراهم می کنند.

. . . . . . . . . . . . .

 

نروژ، رصد شفق قطبی

آیا حاضرید برای دنبال کردن علاقه تان سرمای زیاد، شب های طولانی و تاریک، و خرس های قطبی را تحمل کنید؟ چگونه می توان دانش آموزان را با مفاهیم اصلی و انتزاعی نجوم آشنا کرد؟ آیا آشنایی با اسرار آسمانها می تواند در زندگی آینده دانش آموزان مفید باشد؟ در این برنامه «جهان آموزش» دو طرح آموزشی در نروژ و آفریقای جنوبی را بررسی می کنیم که امکان آموزش عملی علم نجوم را فراهم می کند.

جزیره اسپیتز برگن در اقیانوس منجمد شمالی 1300 کیلومتر با قطب شمال فاصله دارد. این جزایر محل شمالی ترین دانشگاه دنیاست: “ مرکز دانشگاهی سوالبارد” که به یونیس معروف است، در سال 1993 تاسیس شد. هر سال، این دانشگاه میزبان 500 دانشجوست. امسال هم دانشجویان از 44 کشور مختلف به اینجا آمده اند. برخی از آنها بورسیه برنامه تبادل دانشجوی اراسموس هستند.

گروهی 17 نفره از این دانشجویان عازم رصدخانه کیل هنریکسن هستند که در قله کوهی به ارتفاع 520 متری در این محل قرار دارد.

پس از چند گذراندن درس نظری، نوبت به کار عملی می رسد. اما دانشجویان داوطلب کار عملی باید قبل از هر چیز یاد بگیرند با تفنگ تیراندازی کنند. زیرا این رصدخانه در مکان دورافتادهای واقع شده وامکان دارد خرسهای قطبی به آنها حمله کنند.

دانشجویان دستگاه را روی سقف رصدخانه مستقر می کنند تا محل دقیق شفق را پیدا کنند. در ساختمان اصلی دانشجویان دستگاه هایی را که برای بررسی شفق قطبی لازم است آماده می کنند. شفق قطبی در اثر برخورد ذرات باردار خورشیدی با مولکولهای جو زمین به وجود می آید.

در این رصد خانه فقط وقوع شفق قطبی رصد می شود. سیستم رادارهای موسوم به ایسکات انجمن علمی اروپایی که کارش بررسی جو زمین و یونسفر در مناطق قطبی است، امکان رصد فعال را فراهم می کند.

آنیا استرومه، استاد دانشگاه یونیس می گوید که دانشجویان برای کار انجام کارهای عملی خیلی انگیزه دارند. کارهایی که دانشجویان در اینجا انجام می دهند بخشی از واحدهای درسی دوره دکتری آنها محسوب می شود.

آفریقای جنوبی؛«آگاهی کیهانی» برای کودکان، آموزش عملی علم نجوم

انجمن «آگاهی کیهانی» در 61 کشور مفاهیم اصلی نجوم را به کودکان آموزش می دهد. آشنایی دانش آموزان کلاس هفتم با منظومه شمسی یکی از فعالیتهای باشگاه نجوم این انجمن در آفریقای جنوبی است.

بوزانی خومالو بر کارگاه هایی که در ناحیه کیپ تاون در آفریقای جنوبی برگزار می شود، نظارت می کند. وی می گوید: «الان [ با این برنامه] دانش آموزان ما خیلی زود با علم آشنا شوند و از همان ابتدا به آن علاقه پیدا کنند. امیدواریم بتوانیم آشنایی با علوم را در بین دانش آموزان پیش از این که وارد دبیرستان شوند، بیشتر کنیم.» به این ترتیب ذهن کنجکاور دانش آموز درگیر پرسشهای بیشتری می شود.

در مدارس آفریقای جنوبی اغلب تعداد دانش آموزان بیش از حد معمول است و تعداد درس های علوم هم در آنها کم است.

چهارصد کیلومتر دورتر از کیپ تاون، در قلب کشور، در صحرای نیمه خشکی که کارو نام دارد، چند گنبد به پایگاه فضانوردان روی کره ماه شباهت دارد. در این مرکز پژوهشی ستاره شناسان از سراسر جهان با کمک فناوری پیشرفته، به رصد و بررسی آسمان شب مشغولند.

ویلم پرینس، یکی از معلمهای طرح “آگاهی کیهانی” می گوید که ماه اولین چیزی است که می توان درباره آن با دانش آموزان صحبت کرد. چون براحتی در آسمان دیده می شود.

شهر سوترلند چند کیلومتر دورتر از سکوی رصد قرار دارد. جوانان این شهر با مشکلات فراوانی مثل نرخ بالای بیکاری و اعتیاد به الکل و جرم و جنایت دست و پنجه نرم می کنند. دنیا برای آنها جایی تنگ و تاریک است.

در نگاه اول، شاید آشنایی با نجوم جزء نیازهای جامعه ای نباشد که در مشکلات اقتصادی دست و پا می زند. اما ویلم پرینس می گوید تیم “آگاهی کیهانی” چشم انداز وسیع تری دارد: «بهترین راه این است که در نوجوانی به آنها امید و انگیزه بدهید. به آنها نشان دهید که دنیا چقدر بزرگ است و چه امکانات فراوانی پیش پای آنها می گذارد یعنی همان طور که می گویند آسمان بی کرانه است.»

 

 

کلمات کلیدی: آموزش عملی نجومآموزش نجوم در مدارس آشنایی با اسرار آسمانهاآموزش نجوم به کودکاندانش آموزان کلاس هفتم طرح آگاهی کیهانی


منبع: یورو نیوزنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1972 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=
کتاب 1000 تست تحلیلی مهروماه  class=
کتاب زنان پیشرو  class=

بازدید کننده گرامی سایت ،

ضمن عرض پوزش، به دلیل ترافیک بالای سایت، برای مدت کوتاهی سایت امکان ارائه خدمات به شمارا ندارد.

لطفاً کمی صبر کنید و مجدداً به سایت مراجعه فرمایید. متشکریم.


Trace : -2147217900-80040E14