سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

ناگفته‌های انتخاب مدرسه

اطلاعات بیشتر ...

کدام مدرسه برای فرزند من مناسب‌تر است؟

اطلاعات بیشتر ...
معرفی کتاب پرسش های چهارگزینه ای شیمی دهم مبتکران کد مطلب : 4468 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معرفی کتاب پرسش های چهارگزینه ای شیمی دهم مبتکران

کتابی که در این جا قصد معرفی آن را داریم کتاب پرسش های چهارگزینه ای شیمی دهم مبتکران، نوشته دکتر بهمن بازرگان است.این کتاب از پرفروشترین کتاب های این درس است.

. . . . . . . . . . . . .

درس شیمی برای دانش آموزان رشته ریاضی و تجربی همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. مخصوصا از حدود سال 91 – 92 که سبک سوال های شیمی به ندرت تغییر کرد. همیشه عادت دانش آموزان و طراحان سوال بر این بود که درس شیمی را به عنوان یک درس حفظی بشناسند و معرفی کنند، اما ناگهان در عرض یکی دو سال اوضاع عوض شد. سوال های شیمی هر روز مفهومی تر شد، تا اینکه شیمی از یک درس ساده به یک درس مشکل برای دانش آموزان کنکوری تغییر کرد.

یک دلیل مهم دیگر در مورد درس شیمی، تفاوت سبک مطالعه آن، برای هدف آزمون پایان ترم و هدف کنکور سراسری است.

توضیح بحث اینکه، درس شیمی اصولا در مدارس به عنوان یک درس حفظی معرفی می شود. البته دبیرهای محترم تمام تلاششان را می کنند تا مسائل و آزمایشات شیمی را با تمام جزییات توضیح دهند. اما نسبت حجم مطالب درس شیمی نسبت به ساعت درسی آن واقعا زیاد است و نمیتوان انتظار معجزه از اساتید این درس داشت. به همین دلیل طرح سوال های پیچیده نیز در امتحانات پایان ترم امری عبث است.

اما رویکرد طراحان سوالات کنکور سراسری مسلما تابع اساتید مدارس نیست. تست های مطرح شده،‌ اصولا در سطح بالاتری از امتحانات پایان ترم قراردارد، و نکته مهم اینکه مفهومی تر است.

با تمام این توضیحات مسلما برای ورود مسلط به عرصه کنکور نمی توان با دانش عادی اقدام کرد. پس بهتر است با انتخاب یک کتاب کمک درسی صحیح، تسلط بیشتری در این درس پیدا کنید.

کتابی که در این جا قصد معرفی آن را داریم کتاب پرسش های چهارگزینه ای شیمی دهم مبتکران، نوشته دکتر بهمن بازرگان است.

دکتر بهمن بازرگان سال های سال است که در سطح اول تدریس درس شیمی در ایران است و کتاب های وی که اصولا در انتشارات مبتکران هم منتشر می شود از پرفروشترین کتاب های این درس است.

اما چرا ابتدائا کتاب شیمی دهم را معرفی می کنیم؟

درس شیمی یک درس زنجیره وار است و برخلاف بسیاری از دروس (بالاخص دروس عمومی) که عدم مطالعه یک مبحث به یادگیری مبحث بعدی ضرری وارد نمی کند،‌ باید مبحث الف را بیاموزید تا بتوانیم برای مبحث ب آماده شویم.

پس اگر قصد بهبود اطلاعاتتان را در مورد درس شیمی دارید، به شدت به شما توصیه می کنیم که از همان پایه دهم آغاز کنید، نه اینکه گمان کنید چون نمره شیمی شما در مقطع دهم، به نظر بالا شده است پس، در این مقطع نیاز به بهبود اطلاعات نیست.

پس مباحث شیمی را، چه مباحث حفظی و چه مسائل و آزمایشات، سلسله وار بیاموزید.

چرا کتاب پرسش های چهارگزینه شیمی مبتکران نوشته دکتر بازرگان؟

قبل از اینکه پاسخ سوال قبل را بدهیم باید یک نکته را برای شما توضیح دهیم. انتشارات مبتکران در یکی دو سال گذشته اقدام به تفکیک سری کتاب های خود کرده است، که این امر منتج به چاپ چند کتاب در یک درس می شود، و هر کتاب برای گروهی از دانش آموزان مناسب است.

اما در کنار این سری کتب، تعدادی از کتاب های نشر مبتکران هستند که عمومیت بیشتری دارند، و البته پیش از این دسته بندی جدید منتشر می شده اند و با توجه به کیفیت بالای کتب هنوز هم منتشر می شوند. کتاب شیمی دکتر بازرگان از همین کتاب هاست.

نکته اول اینکه این کتاب مجموعه ای از مباحث تشریحی و تستی است. پاسخنامه این کتاب جزوه ای از کتاب شیمی شماست. راه حل های این کتاب به خوبی مباحث را برای دانش آموز تشریح کرده است. ایستگاه های تست و نکته که در این کتاب گنجانده شده است، نکات بسیار مهمی را برای دانش آموز مجزا کرده است که در بسیاری از مواقع می تواند کلید حل مسائل باشد.

در کنار سوالات تستی علامت هایی به منظور تعییین سطح اهمیت سوال و سطح سختی و سادگی تست طراحی شده.

اولین علامت سوال های V.I.T را مشخص کرده است. این علامت از همان علامت معروف V.I.P اقتباس شده و به معنای تست بسیار مهم است.

این سوال ها با وسواس بالایی انتخاب و طراحی شده اند و حل و یادگیری آن ها برای دانش آموز اهمیت بسیار زیادی دارد. فراگرفتن همین مسائل، قدم اول دانش آموزان برای درس شیمی خواهد بود. دانش آموزی که تصمیم دارند درس شیمی را در کنکور سراسری بالای 50 درصد بزنند، باید تمام این گروه از تست ها را فرا بگیرند.

گروه دوم، تست های دسا هست. به معنای “ دومین سطح اهمیت.” این تست ها حالت تکمیلی را دارند. اما دلیل نمی شود که از سوی دانش آموزان نادیده گرفته شود.

اگر شما دانش آموز رشته تجربی هستید و قصد قبولی یکی از رشته های خوب زیر گروه یک یا زیر گروه سه را دارید، حتما می بایست درس شیمی را بالای 70 درصد بزنید. پس سطح اول و دوم اهمیت برای شما معنایی نخواهد داشت. اما اگر از دسته دانش آموزانی هستید که درس شیمی برای شما به هر علتی اهمیت بالایی ندارد،‌ در زمانبندی درس شیمی زمان کمتری به این گروه از سوال ها اختصاص دهید.

سطح بندی بعدی در این کتاب که برای دانش آموزان بسیار مهم است، سطح بندی بر اساس سهولت و مشکل بودن سوالات است. مولف در این سطح بندی، سوالات را در چهار گروه آسان، متوسط، سخت و خیلی سخت تقسیم بندی کرده است. نتیجه این تقسیم بندی اولا برای زمان بندی داوطلب و ثانیا برای آنالیز دانش آموز به کار می آید.

دانش آموزان تست های آسان را زیر 30 ثانیه، تست های متوسط را زیر یک دقیقه، تست سخت را بیش از یک دقیقه و تست های خیلی سخت را حدود 3 تا 4 دقیقه می بایست حل کند.

تست های آسان را دانش آموزان با سطح متوسط هم به راحتی حل می کنند. احتمال درست زدن این تست ها بسیار زیاد است. اگر به هر علتی یکی از این تست ها را اشتباه زدید، لطفا صبر کنید و کمی دیگر بر روی پایه یادگیریتان کار کنید.

دانش آموزان با سطح نسبتا خوب هم نباید برای حل تست های سطح متوسط مشکلی پیدا کنند. اگر یکی از این تست ها را اشتباه زده اید، احتمالا نشان از بی دقتی شما در زمان حل مساله بوده است.

اما دو سطح آخر. سوالات سخت، سوالاتی کاربردی برای داوطلب است. به گفته نویسنده کتاب، اگر می توانید به راحتی از پس این سوالات بربیایید، از امیدهای بالای 90درصد درس شیمی هستید. احتمال غلط زدن این سوالات بسیار زیاد است، اما این به این معنی نیست که از این سوالات سرسی بگذرید. هر کدام از این سوالات را اشتباه زدید، می بایست مبحث مربوطه به آن را مفهومی تر مطالعه کنید.

و سوالات خیلی سخت، سوالاتی است وقت گیر که تعداد این سوالات در آزمون سراسری بسیار کم است و البته در زمان کنکور هم حدود 200 تا 300 دانش آموز توانایی حل این سوالات را دارند، اما داوطلب در زمان حل تمرین برای کنکور باید بر روی چنین مسائلی تسلط پیدا کند. این سوالات از این بابت خیلی سخت هستند، که زمان زیادی از دانش آموز می گیرند. پس این سوالات را با دیدگاه آموزشی و مشکل یابی خودتان حل کنید.

یکی از ویژگی های دیگر این کتاب آموزش کارتونی در بعضی از بخش هاست، که هم باعث بهتر آموختن دانش آموز می شود و هم کتاب و آموزش را از یکنواختی خارج می کند.

این کتاب به چه دانش آموزانی توصیه می شود؟

با توجه به اهمیتی که درس شیمی در چند سال اخیر پیدا کرده است، کتاب های زیادی با سطح کیفی مناسب برای این درس تدوین شده. اما این کتاب با توجه به چند ویژگی به گروهی از دانش آموزان توصیه می شود.

اولا این کتاب صرفا برای مقطع دهم است: پس دانش آموزانی که قصد شرکت در کنکور را دارند و زمان زیادی ندارند یا به هر علتی قصد گذاشتن زمان زیاد بر روی درس شیمی ندارند، این کتاب یا هر کتاب تک سطح دیگری را تهیه نکند و کتاب های جامع را خریداری کنند، تا در زمان مناسب بتوانند آنچه را که باید بیاموزند.

دوما سطح این کتاب برای دانش آموزان متوسط رو به بالاست: پس این کتاب به دانش آموزانی که خود را در سطح بالا نمی بینند (که انشالله شما جزء این گروه نیستید) و دوست ندارند تلاش کنند و می خواهند بدون تلاش به دانشگاه راه پیدا کنند توصیه نمی شود.

 


نویسنده مطلب : محمد علی خادمنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1745 را در این کادر وارد کنید:

   خانم -پریا شفقتی
واقعا ازتون ممنونم لطفا باز هم از این قبیل کتاب ها برای دروس دیگر معرفی کنید


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

وبینار ناگفته های انتخاب مدرسه  class=
وبینار ناگفته های انتخاب مدرسه  class=
  class=
باشگاه طلایی ها  class=
وبینار ناگفته های انتخاب مدرسه  class=

معرفی کتاب پرسش های چهارگزینه ای شیمی دهم مبتکران

کتابی که در این جا قصد معرفی آن را داریم کتاب پرسش های چهارگزینه ای شیمی دهم مبتکران، نوشته دکتر بهمن بازرگان است.این کتاب از پرفروشترین کتاب های این درس است.