سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

مغز مانند اثر انگشت منحصر به فرد است! کد مطلب : 1037 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

مغز مانند اثر انگشت منحصر به فرد است!

مطالعات محققان دانشگاه ییل آمریکا نشان می دهد، ساختار هیچ دو مغزی شبیه هم نیست و مغز هر فرد مانند اثر انگشت او منحصر به فرد است.

. . . . . . . . . . . . .

این نقشه به اندازه‌ای ثابت و قابل اتکا است که محققان می‌توانند براساس الگوی فعالیت مغزی یک فرد،‌ او را با مقایسه اسکن‌های مغزی که در روزهای مختلفی انجام شده از میان 126 نفر دیگر تشخیص دهند. این کار حتی با مقایسه اسکن‌هایی که از یک فرد در حین استراحت و در یک روز پرمشغله به دست آمده نیز امکان‌پذیر است. دیگر جنبه‌های این نقشه می‌تواند توانایی‌های شناختی مشخصی را در افراد تشخیص دهد. این یافته به گونه‌ای اثرانگشت مغزی کاربردی است که از ثباتی غیرمنتظره برخوردار است.

به گفته محققان دانشگاه ییل،‌ نکته قابل توجه این کشف آن نیست که می‌توان افراد را با اسکن کردن از طریق MRI شناسایی کرد، زیرا در حین MRI می‌توان چهره آنها را دید و آنها را شناسایی کرد. نکته قابل توجه این است که نقشه فعالیت‌های مغزی هرفرد به شدت ثابت و قابل اتکا ست و مهم نیست در چه زمان و موقعیتی به ثبت برسد، در هرحال نقشه فعالیت مغزی هر فرد منحصر به همان فرد است.

این نشانگر زیستی منحصربه‌فرد براساس فعالیت‌های مغزی به دست می‌آید نه ساختار فیزیکی یکی از اندام‌ها. انسان‌ها در میان میلیاردها اتصالی که میان سلول‌های مغزی‌‌شان وجود دارد،‌و حتی در مقیاس یک اسکن ساده MRI، موجوداتی بی‌همتا و منحصر به فرد هستند. با این همه محققان دانشگاه ییل نقشه فعالیت‌های مغزی را براساس مناطقی ازمغز هر فرد تدوین کردند که به صورت همزمان آغاز به فعالیت می‌کردند. محققان با استفاده از اطلاعات MRI که می‌تواند جزئی‌ترین فراز و فرود‌ها را در مغز به ثبت برساند،‌ فعالیت‌های مغزی 126 داوطلب را برای چندین بار و در روزهای مختلف، درحال استراحت و کار اسکن کردند.

mindدر هریک از این اسکن‌ها محققان 268 نقطه کلیدی در مغز هر فرد را بررسی کردند تا شباهت میان اوج و فرودهای فعالیت در این مناطق را با مناطق مشابه در مغز دیگر داوطلبان مشخص کنند. این بررسی مشخصاتی از جریان فعالیت‌های مغزی هر یک از داوطلبان را به وجود آورد و این مشخصات در مورد هر فرد به اندازه‌ای پایدار بود که دانشمندان توانستند با استفاده از آنها هویت هر داوطلب را با دقتی برابر 90 درصد تشخیص دهند.

محققان همچنین دریافتند می‌توانند از مشخصات مغزی هر فرد برای تشخیص توانایی‌های شناختی و هوش سیال در افراد استفاده کنند. با وجود چنین توانایی،‌دانشمندان می‌توانند در آینده با بررسی اسکن‌های مغزی افراد خطر ابتلای آنها به انواع بیماری‌های مغزی و ذهنی را پیش‌بینی کنند. جزئیات بیشتر این پژوهش در نشریه ی Nature منتشر شده است.

کلمات کلیدی مطلب : مقالات | مقالات علمی و آموزشی | علوم و زیست شناسی مغز مانند اثر انگشت منحصر به فرد است!


منبع: خبرگزاری خراسان


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1778 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=
کتاب زنان پیشرو  class=

مغز مانند اثر انگشت منحصر به فرد است!

مطالعات محققان دانشگاه ییل آمریکا نشان می دهد، ساختار هیچ دو مغزی شبیه هم نیست و مغز هر فرد مانند اثر انگشت او منحصر به فرد است.