سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

کشف جدید دلیل انقراض بزرگ جانوران در 200میلیون سال قبل کد مطلب : 1216 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

کشف جدید دلیل انقراض بزرگ جانوران در 200میلیون سال قبل

دیرینه شناسان هلندی در توضیح برای دلایل انقراض دسته جمعی بزرگی که در حدود 200 میلیون سال قبل رخ داد نشان دادند که افزایش حجم متان در اتمسفر زمین موجب نابودی حیوانات شده است.

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش خبرگزاری مهر، در انقراض دسته جمعی بزرگی که در حدود 200 میلیون سال قبل رخ داد نیمی از گونه های دریایی موجود از بین رفتند و به طور ریشه ای اکوسیستم زمین تغییر کرد.

تاکنون دانشمندان تصور می کردند که فورانهای آتشفشانی علت این انقراض بوده است، به طوریکه در انقراض پایان دوره تریاسه، تمرکز دی اکسید کربن اتمسفر به چهار برابر سطح خود رسید و موجب شدت گرفتن فعالیتهای آتشفشانی در آن سالها شد.

از سویی دیگر، در آن زمان، فرایند اشتقاق قاره ها در زمین آغاز شد و قاره بزرگ "پانگئا" شروع به تقسیم شدن کرد که به اعتقاد دانشمندان، چهره جدید زمین و افزایش فعالیتهای آتشفشانی عامل انقراض بزرگ در 200 میلیون سال قبل بوده است.

اما اکنون زمین دیرینه شناسان دانشگاه اوخریت در هلند فرضیه دیگری را در توضیح این انقراض دسته جمعی مطرح کرده اند.

درحقیقت فعالیت شدید آتشفشانی آن زمان، به مدت 600 هزار سال ادامه داشت. درحالی که وقایع پایان دوران تریاسه تنها بین 20 تا 40 رخ دادند. به همین دلیل این پژوهشگران که نتایج یافته های خود را در مجله ساینس منتشر کردند نشان دادند که فعالیت آتشفشانها نمی تواند تنها دلیل نابودی گونه های جانوری باشد.

به گفته این دانشمندان، علت اصلی انقراضی که در 201.4 میلیون سال قبل رخ داد، افزایش سطح گاز متان در اتمسفر در پی افزایش دمای اقیانوسها بوده است.

این رویداد تنها در مدت 20 هزار سال و دقیقاً در همان زمان انقراض دسته جمعی رخ داد.

این محققان با بررسی بقایای گیاهانی که در عمق دریای تتیس رسوب کرده اند و با بررسی تجمع ایزوتوپهای کربن در این بقایای گیاهی توانستند منبع اصلی این کربن را پیدا کنند.

برپایه این نتایج، منشای بیشتر کربنی که در دوره انقراض دسته جمعی در گیاهان جمع شده اند در عوض دی اکسید کربن، گاز متان است.

براساس گزارش وایرد نیوز، به اعتقاد این دانشمندان گرمای اقیانوسها در اتمسفر مقادیر بالایی گاز متان آزاد کرد. این متان، در یک واکنش زنجیره ای منجر به افزایش بیشتر گرمای زمین شد و شرایط را برای انقراض آماده کرد.

کلمات کلیدی مطلب : مقالات | مقالات علمی و آموزشی | علوم و زیست شناسیکشف جدید دلیل انقراض بزرگ جانوران 


منبع: دانشجو


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1789 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=
کتاب زنان پیشرو  class=

کشف جدید دلیل انقراض بزرگ جانوران در 200میلیون سال قبل

دیرینه شناسان هلندی در توضیح برای دلایل انقراض دسته جمعی بزرگی که در حدود 200 میلیون سال قبل رخ داد نشان دادند که افزایش حجم متان در اتمسفر زمین موجب نابودی حیوانات شده است.