سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

اهمیت کرم های خاکی کد مطلب : 4241 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

اهمیت کرم های خاکی

کرم های خاکی در خاک عملکردهای منحصر به فردی دارند. کیفیت خاک ها به سختی به حیات کرم های خاکی وابسته است. و سرانجام خاک های با کیفیت و سالم راه حلی برای قابل تحمل بودن محیط خواهند بود،

. . . . . . . . . . . . .

 بطور کلی کرم های خاکی می توانند از سه طریق بر محیط تاثیر بگذارند:

1) تراکم میکروبی–زیستی (حیات میکروبی)

2) میزان دسترسی به مواد معدنی شیمیایی، و تجزیه مواد آلی

3) به طور فیزیکی از طریق سوراخ ها (از طریق هوادهی و از این قبیل)، و پراکندن (جابجایی مواد معدنی بین لایه های خاک)

کرم ها در خاک به همراه موجودات ریز میکروسکوپی باعث حاصلخیزی و تقویت خاک می شوند. 

کرم ها با تغذیه مواد آلی درون خاک (باقی مانده های گیاهی مانند برگ) و تبدیل آنها به مواد معدنی قابل تغذیه برای گیاه ( که مهمترین آنها ازت ، فسفر و پتاسیم و منیزیم است)  باعث تقویت رشد گیاه می شوند.

کرم ها با حرکت درون خاک و عبور خاک از درون دستگاه گوارش خود و آغشته کردن آن با دستگاه گوارش خود خاک را زیر و رو و نرم میکنند و وقتی که خاک نرم شود ریشه ها راحتتر رشد میکنند و توسعه میابند در نتیجه سطح جذب آب و مواد غذایی گیاه از خاک افزایش یافته و گیاهی سالم و شادابتر خواهیم داشت. در ضمن خاک نرم حرکت هوا و آب را در داخل خاک راحتتر می کند و زهکش خاک را بهبود می بخشد در نتیجه خاک دچار حالت ماندابی و گندیدگی و در نتیجه ریشه های گیاه دچار کمبود اکسیژن نمی شود. 

کرم ها با حرکت درون خاک و رفتن به اعماق و سطوح مختلف خاک مواد غذایی را که به اعماق خاک رفته و از دسترس ریشه خارج شده اند بالا اورده و در اختیار ریشه ها قرار میدهند.

برای اینکه کرم ها در خاک فعال باشند وکار خود را به خوبی انجام دهند نیاز هست خاک مرطوب باشد و ضمنا مواد آلی نیز در دسترس آنها قرار بگیرد تا بتوانند تغذیه کنند.

کلمات کلیدی: فیلم آموزشیدانستنی های علمیعلوم و زیست شناسی مطالب علمیدانستنی ها | تفریح و سرگرمینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1722 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبستان مهر دکتر شاکری  class=
همایش رایگان آمادگی آزمون تیزهوشان  class=
پیش دبستان و دبستان سرو اندیشان آفتاب  class=
گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=

اهمیت کرم های خاکی

کرم های خاکی در خاک عملکردهای منحصر به فردی دارند. کیفیت خاک ها به سختی به حیات کرم های خاکی وابسته است. و سرانجام خاک های با کیفیت و سالم راه حلی برای قابل تحمل بودن محیط خواهند بود،