سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

کشف یک ماده شیمیایی مغزی که در بروز اضطراب نقش کلیدی دارد کد مطلب : 544 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

کشف یک ماده شیمیایی مغزی که در بروز اضطراب نقش کلیدی دارد

در یک تحقیق جدید معلوم شد: نوعی ماده شیمیایی در مغز نقش کلیدی در بروز اضطراب ایفا می کند.

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش بهداشت و درمان ایسنا، محققان می‌گویند: این ماده شیمیایی برای رشد مغز بسیار مهم است و نشان می‌دهد که چرا برخی افراد به لحاظ ژنتیکی بیشتر مضطرب می‌شوند. با کشف نقش این ماده می‌توان به روشهای جدیدی برای کاهش یا درمان اضطراب در افراد مستعد دست یافت.

به گفته پژوهشگران؛ این ماده «فاکتور رشد فیبروبلاست 2» یا "fgf2" نام دارد. در آزمایشات مشخص شد؛ موشهایی که سطح این ماده شیمیایی در مغزشان بسیار پایین است در شرایط نامناسب بیشتر مضطرب می‌شوند.

پژوهشگران در آزمایشات خود نشان دادند: از طرفی وقتی به این موشها غذای خوب و زیاد داده شد و جای زندگی آنها بهتر و بزرگتر شد مقدار این ماده شیمیایی در مغز آنها افزایش یافت و از میزان اضطرابشان کاسته شد.

به گفته محققان؛ میزان این مولکول در واکنش به تجارب زندگی که موشها در مواجهه با آن قرار می‌گیرند، افزایش می‌یابد. این یافته نتیجه مطالعات خاویر پرز محقق دانشگاه میشیگان است و در مجله نوروساینس به چاپ رسیده است.

دکتر پرز در این باره گفت: هم چنین تزریق fgf2 به موشهای مضطراب توانست از اضطراب آنها بکاهد. فاکتور رشد در واقع برای سازمان یابی مغز در طول رشد ضروری است و همچنین مغز را پس از آسیب دیدگی ترمیم می‌کند.

پرز معتقد است که این ماده می‌تواند یک نشانگر مهم برای افزایش آسیب پذیری ژنتیکی در بروز اختلالاتی چون اضطراب و افسردگی در انسانها باشد.

کلمات کلیدی مطلب : مقالات | دانستنی های علمی | علوم و زیست شناسی 

 


منبع: دانشجو


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1862 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=
کتاب زنان پیشرو  class=

کشف یک ماده شیمیایی مغزی که در بروز اضطراب نقش کلیدی دارد

در یک تحقیق جدید معلوم شد: نوعی ماده شیمیایی در مغز نقش کلیدی در بروز اضطراب ایفا می کند.