سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

قشم گردی، یک پیشنهاد عالی برای کودک تیزهوش شما کد مطلب : 6086 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

قشم گردی، یک پیشنهاد عالی برای کودک تیزهوش شما

شاید گاهی اوقات با خودتان فکر کرده باشید که کاش بچه ها را بعد از مدتها می بردید سفر. آخَر گردش و سفر حقیقتا ذهن آدمی را باز می کند. چه ذهن خسته شما باشد چه ذهن در حال رشد کودک شما. اما وقتی مساله انتخاب مقصد باشد، نمی دانید کجا را انتخاب کنید؟! یک پیشنهاد عالی قشم است. با قشم گردی نه تنها شما بلکه کودک شما هم لذت خواهد برد.

. . . . . . . . . . . . .

  

جزیره قشم

  

شاید گاهی اوقات با خودتان فکر کرده باشید که کاش بچه‌ها را بعد از مدتها می‌بردید سفر. آخَر گردش و سفر حقیقتا ذهن آدمی را باز می‌کند. چه ذهن خسته شما باشد چه ذهن در حال رشد کودک شما. اما وقتی مساله انتخاب مقصد باشد، نمی‌دانید کجا را انتخاب کنید؟! یک پیشنهاد عالی قشم است. با قشم گردی نه تنها شما بلکه کودک شما هم لذت خواهد برد.

شاید تصور کنید آخر قشم را چه به کودک؟! خب... البته که حق دارید اینگونه فکر کنید. آنقدر از قشم و بازارهایش شنیده‌اید که فکر می‌کنید قشم یعنی خرید. با این حال ما اینجا به شما نشان می‌دهیم که خرید تنها بخشی از جذابیت‌های سفر به قشم است و کودک شما مطمئنا جایی جذاب‌تر از قشم نخواهد یافت. چه برسد به شما!

جزیره قشم یک موزه است. یک موزه تاریخ طبیعی! جایی که کودک یا نوجوان مشتاق شما هر آنچه در درس‌های مدرسه درباره جغرافی، محیط زیست و تاریخ زمین یادگرفته را با چشم خود می‌بینید.

قشم اولین ژئوپارک خاورمیانه است. ژئوپارک به سرزمینی می‌گویند که از نظر طبیعت و ساختار زمین‌شناسی، غنی و خاص باشد. از این ساختارهای زمین شناسی خاص آنقدر در قشم هست که هر چه بگردید باز هم تمام نمی‌شوند.

برخی از این مکان‌ها غارهای خربس، دره ستارگان، یا تنگه چاهکوه هستند. مکان‌هایی که در اثر هزاران سال فرسایش شکل گرفته‌اند. کودک شما به تجربه می‌بیند که فرسایش میلیون‌ها ساله دقیقا یعنی چه.

 

دره ستارگان

 

 

تنگه چاهکوه

  

به جای اینکه کودک خود را به یک آکواریوم مصنوعی ببرید، او را ببرید جزیره زیبای هنگام. جزیره هنگم با آن دلفین‌هایش جایی است که کودک شما چه عرض کنیم، خود شما هم تا عمر دارید پرش دلفین‌ها را از یاد نخواهید برد. این دلفین‌ها البته از آن دلفین‌های آموزش دیده پارک‌ها آبی نیستند. اینجا خلیج همیشه فارس است و این‌ها هم فرزندان باهوش آن. البته کمی آنطرفتر از دلفین‌ها می‌توانید آن ماهی‌های آکواریومی که در منزل خود نگه می‌دارید را از نزدیک ببینید.

 

جزیره هنگام

  

از هنگام بگذریم. اصلا تا حالا کودک خود را به باغ پرندگان دریایی برده‌اید؟! آن هم در یک جنگل طبیعی دریایی. البته که نه. برای دیدن این باغ پرندگان استثنائی مطمئنا باید به قشم سفر کنید. در لابه لای جنگل‌های حرای قشم حتما تعداد زیادی پرنده می‌بینید، آنقدر که حتی خیلی از آن‌ها در زبان محلی اسمی ندارند.

 

پرندگان چنگل های حرا

  

غیر از اینکه خود درخت حرا هم مطمئنا به جز جذابیت بصری جذابیت علمی خاص خودش را دارد. اینکه درختی در آب شور دریا زندگی کند. با یک اکوسیستم پیچیده در اطرافش.

 

جنگل های حرا قشم

  

جزایر ناز یکی از آن جاهایی است که گذشته از این که شما را به وجد می‌آورد، می‌تواند جایی باشد برای اینکه کودکتان قدرت جاذبه ماه و خورشید بر آب دریا را از نزدیک لمس کند. جزایر ناز دو جزیره کوچک هستند که در یک کیلومتری جزیره قشم قرار گرفته‌اند. این دو جزیره هر 6 ساعت یک بار به طور متناوب بر اثر جزر و مد آب دریا به خشکی وصل و از آن جدا می‌شوند.

به غیر از خود جزایر ناز، ساحل آن و دیگر سواحل جنوبی قشم، از تمیزترین سواحل کشور هستند. کودک شما شنی نرم‌تر از این سواحل پیدا نخواهد کرد.

راستی احتمالا لنج دیده‌اید. آن هم در این برنامه‌های مستند تلویزیون. واقعا دوست ندارید یکی از آن‌ها را از نزدیک ببینید؟ آن هم نه یک کاملش را. یکی که در حال ساخت است. لنج‌هایی که نه با نقشه‌های کامپیوتری مدرن بلکه با تجربه گذشتگان این سرزمین ساخته می‌شوند. لنج‌هایی با قابلیت جابه جایی چندین تن کالا در دریای طوفانی.

 

لنج سازی

  

کروکودیل دوست دارید؟ مطمئنا نه!! اما اگر بخواهید می‌توانید در قشم چندین تای آن‌ها را در پارک کروکودیل ببینید.

هر وقت کودک شما از قشم گردی سیر شد به جای این همه گوشت قرمز به او غذاهای دریایی بدهید. گردش علمی است و فسفر هم جزئی از آن. کنار قلعه پرتغالی‌ها یک رستوران کوچک پیدا می‌کنید. اگر قانع شدید که قشم برای کودک شما جذاب خواهد بود حتما در کنار منظره شبانه دریا اینجا را از دست ندهید.

از غار نمکدان (طولانی‌ترین غار نمکی دنیا) هم نمی‌گوییم از کورکوراکوه و دره تندیس‌ها و حتی سواحل قشم هم حرفی نمی‌زنیم. فقط فکرش را بکنید که اگر کودک شما به جای اینکه همه مطالب را در کتاب‌ها ببیند، خودش یک ستاره دریایی را در ساحل پیدا کند چقدر شاد می‌شود؟! خاطره‌ای که سال‌ها از ذهنش پاک نمی‌شود.

اگر کودک شما از دیدن این همه جای دیدنی خسته نشد، البته که می‌توانید او را با خود به موزه ژئوپارک ببرید. با ورودی تنها 2000 تومان! کافیست بروید شهر قشم و بازار ستاره. کنار در شرقی بازار موزه را می‌بینید. یک موزه استثنائی پر از سنگ‌ها و صدف‌ها و ماکت‌های علمی و حیوانات دریایی.

از قشم هر چه بگوییم کم گفته‌ایم. قشم جایی است که نه تنها برای شما جذاب است، بلکه برای کودک کنجکاو شما می‌تواند یک تفریح علمی جالب باشد.

اگر فکر می‌کنید جذابیت‌های قشم، این پارک علمی 120 کیلومتری، تمام شده احتمالا اشتباه می‌کنید. در فاصله‌ای نه چندان دور، جزیره دیگری غیر از هنگام قرار دارد: جزیره هرمز. هرمز خودش دنیای دیگری است. جایی پر از کانی‌های رنگارنگ و کوه‌های مریخی. اینجا دیگر فقط اسم کانی را در کتاب نمی‌خواند. بلکه با دست خود تجربه‌اش می‌کند.

به هر ترتیب اگر اطلاعات کاملتری درباره سفر به قشم لازم دارید. می‌توانید به qeshmgardi.com سر بزنید. جواب همه سوالات خودتان را پیدا خواهید کرد. مطمئنا ثبت نام تورهای قشم گردی کار گشت و گذار در این موزه تاریخ طبیعی را برای شما ساده‌تر می‌کند.


منبع: قشم گردی


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1138 را در این کادر وارد کنید:

   خانم نرگس عرب
واقعا ممنون چه مطاب جالب و خواندنی برای کسی که تا حالا به قشم سفر نکرده این مطالب خیلی مورد استفاده اش قرار می گیرد


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

بازی استوژیت تخفیف 20%  class=
باشگاه طلایی های ایران  class=
کلاس آنلاین معرفی مسابقات المپیاد علمی کشور  class=
گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=

قشم گردی، یک پیشنهاد عالی برای کودک تیزهوش شما

شاید گاهی اوقات با خودتان فکر کرده باشید که کاش بچه ها را بعد از مدتها می بردید سفر. آخَر گردش و سفر حقیقتا ذهن آدمی را باز می کند. چه ذهن خسته شما باشد چه ذهن در حال رشد کودک شما. اما وقتی مساله انتخاب مقصد باشد، نمی دانید کجا را انتخاب کنید؟! یک پیشنهاد عالی قشم است. با قشم گردی نه تنها شما بلکه کودک شما هم لذت خواهد برد.