هدایت تحصیلی تابع انتخاب خانواده و جو حاکم بر جامعه است کد مطلب : 4354 | لینک : http://tizland.ir/show/?id=4354

هدایت تحصیلی تابع انتخاب خانواده و جو حاکم بر جامعه است

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: اخبار آموزشی :: اخبار آموزش و پرورش

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هدایت تحصیلی به عواملی مانند سیاست های توسعه ای و جو حاکم بر جامعه بستگی دارد، گفت: مطالعات نشان می دهد که عامل اصلی انتخاب رشته دانش آموزان، اولیا و جو حاکم بر جامعه است.

هدایت تحصیلی تابع انتخاب خانواده و جو حاکم بر جامعه استبه گزارش تیزلند، به نقل از  خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس، علی زرافشان معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در نشست بررسی آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در نظام آموزش متوسطه که در سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برگزار شد، با اشاره به هدایت تحصیلی دانش‌آموزان، اظهار داشت: در دستورالعمل این موضوع گفته شده است که انتخاب رشته دانش‌آموزان باید آزادانه و آگاهانه باشد.

وی ادامه داد: تا پایان برنامه ششم توسعه، باید پوشش در شاخه فنی و حرفه‌ای و کاردانش به میزان 50 درصد دانش‌آموزان برسد.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به عوامل موثر در گرایش دانش‌آموزان به رشته‌های تحصیلی، تصریح کرد: هدایت تحصیلی تابع انتخاب خانواده و جو حاکم بر جامعه است و مشکلی که وجود دارد، این است که ما با مشکلاتی مانند 560 هزار داوطلب رشته علوم تجربی روبه‌رو هستیم.

زرافشان با اشاره به عوامل دخیل در فرآیند هدایت تحصیلی، خاطرنشان کرد: هدایت تحصیلی به سیاست‌های توسعه‌ای کشور، تکالیف اسناد بالادستی، جو حاکم بر جامعه و انتخاب اولیا در رشته تحصیلی فرزندانشان بستگی دارد؛ حال باید ببینیم چطور می‌توانیم بین این عوامل توازن ایجاد کنیم.

وی عنوان کرد: برخی از مطالعات نشان می‌دهد که عامل اصلی انتخاب رشته دانش‌آموزان اولیا هستند و در برخی رشته‌ها جو حاکم جامعه بر آن تاثیر دارد؛ در نتیجه عوامل بیرونی در هدایت تحصیلی دانش‌آموزان از عوامل درونی تاثیرگذارتر است.

معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش با اشاره به تمایل دانش‌آموزان به رشته‌های خاص در مدارس استعدادهای درخشان، متذکر شد: در گذشته در مدارس استعدادهای درخشان علاقه‌مندی دانش‌آموزان به تحصیل در رشته ریاضی بود، اما این علاقه به رشته تجربی تغییر یافته است و از 60 دانش‌آموز ورودی این مدارس، 54 دانش‌آموز می‌خواهند در رشته علوم تجربی تحصیل کنند؛ ضمن اینکه از 560 هزار داوطلب کنکور 15 هزار داوطلب در رشته‌های پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی قبول می‌شوند.

منبع : خبرگزاری فارس

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
http://tizland.ir/show/?id=4354

کانال تلگرام سرزمین تیزهوش ها