آشنایی با کمک های اولیه برای 6 حادثه رایج کد مطلب : 4362 | لینک : http://tizland.ir/show/?id=4362

آشنایی با کمک های اولیه برای 6 حادثه رایج

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: مطالب و مقالات علمی و آموزشی :: خانواده و روانشناسی

به محض اینکه کودک اولین قدم های خود را بردارد، ممکن است حوادثی برای او رخ دهد. همیشه نمی توانید از رخ دادن حوادث پیشگیری کنید اما برخی راهکار ها به شما کمک می کنند تا به فرزند خود کمک کنید احساس بهتری داشته باشد. این مقاله را بخوانید.

ما از بهترین پزشکان خواسته ایم تا بهترین روش ها برای بستن زخم، استفاده از کمک های اولیه و آرام کردن بیماران کوچک را به ما بگویند تا بتوانید به سرعت مسئله را حل کنید.

بریدگی یا خراش

سریع عمل کنید: اگر کودک خونریزی دارد، محل خونریزی را با پارچه ای تمیز بین 3 تا 15 دقیقه فشار دهید تا خونریزی بند بیاید، سپس محل را با آب ولرم شسته و به آرامی خشک کنید. اگر زخم کثیف است و یا توسط حیوان ایجاد شده است، آن را به آرامی با آب و صابون بشویید. اگر پوست پاره شده است، روی آن یک لایه نازک پماد آنتی بیوتیک بمالید، سپس با یک باند یا گاز استریل و چسب روی آن را ببندید. اگر پس از فشار مستقیم نتوانستید خونریزی را کنترل کنید، با پزشک یا اورژانس تماس بگیرید یا به درمانگاه مراجعه کنید. اگر بخش بزرگی از پوست کنده شده است، آن را با یک تکه پارچه تمیز و مرطوب ببندید و در یک پلاستیک یخ قرار دهید – شاید پزشک بتواند آن را دوباره بچسباند. زخم عمیقی که توسط گاز گرفتگی حیوان ایجاد شده است، باید توسط پزشک دیده شود.

مراقبت های پس از درمان: به طور روزانه باند زخم را عوض کرده و آنتی بیوتیک بمالید (یا اگر زخم بزرگ و عمیق است، دو بار در روز) تا زمانی که زخم خوب شود و کودک نتواند آن را بکند. اگر متوجه شدید که زخم در حال چرکی، ملتهب، حساس یا قرمز شدن است، فورا به پزشک مراجعه کنید تا عفونت را درمان کند. پس از اینکه زخم بهبود یافت، بر زوی آن ضد آفتاب SPF 30 بمالید تا زمانی که محو شود. زیرا پوستی که به تازگی بهبود پیدا کرده است به راحتی آفتاب سوخته می شود و زخم مشهود تری را ایجاد می کند.

{user}

سوختگی

سریع عمل کنید: بلافاصله محل سوختگی را زیر آب سرد گرفته یا یک حوله سرد و خیس روی آن قرار دهید تا درد کمتر شود. تاول را با یک باند یا گاز استریل و چسب ببندید و اگر سوختگی بر روی صورت، دست ها یا اندام تناسلی است و یا اندازه آن بزرگ است، به سرعت با پزشک تماس بگیرید. اگر سوختگی عمیق به نظر می رسد – پوست ممکن است سفید یا قهوه ای و خشک باشد – به اورژانس مراجعه کنید، از کمپرس سرد استفاده نکنید. با اورژانس تماس گرفته و کودک را با یک ملافه تمیز بپوشانید تا از هیپوترمی پیش گیری شود.

مراقبت های پس از درمان: هیچ تاولی را خودتان نترکانید. اگر پوست پاره شده است، روی آن آنتی بیوتیک بمالید و محل را با باند و یا گاز استریل و چسب ببندید تا خوب شود. حواستان به هر گونه قرمزی، تورم و خارش باشد زیرا نشانه های عفونت هستند.

آیا می دانید که سوختگی با آب جوش، رایج ترین روش سوختگی در کودکان 6 ماهه تا دو ساله است؟

خون دماغ

سریع عمل کنید: از کودک بخواهید صاف بنشیند، اما سر خود را عقب ندهد. هر لباس محکم دور گردن او را شل کنید. پایین ترین قسمت بینی نزدیک به سوراخ های بینی را به مدت 5 تا 10 دقیقه فشار دهید و از او بخواهید همانطور که به طور مداوم بینی او را فشار می دهید، به سمت جلو خم شود. بینی را رها و بررسی نکنید؛ این کار ممکن است باعث طولانی شدن خونریزی شود.

مراقبت های پس از درمان: اگر خونریزی بر اثر یک حادثه ایجاد شده است، پس از آنکه خونریزی کم شد، بر روی آن یخ بگذارید تا ورم آن را کاهش دهد. اگر پس از ده دقیقه خونریزی قطع نشد، به پزشک مراجعه کنید تا بینی را از نظر شکستگی بررسی کند.

خرده شیشه یا شیشه

سریع عمل کنید: ابتدا دور خرده شیشه را با آب و صابون بشویید و سپس یک موچین را با الکل ضدعفونی کرده و با آن خرده شیشه را از پوست خارج کنید. دوباره پوست را بشویید اگر خارج کردن خرده شیشه سخت است، یک روز یا بیشتر آن را رها کنید تا ببینید خودش خارج می شود یا نه. اگر کودک پایش را بر روی یک تکه شیشه گذاشت، و نتوانستید آن را خارج کنید، یک پارچه تمیز دور آن بپیچید و به پزشک مراجعه کنید. حتی اگر فکر می کنید که شیشه را خارج کرده اید، باز هم از پزشک بخواهید تا از پای کودک عکس بگیرد. عکس برداری گاهی اوقات تکه های شیشه را نشان می دهد که ممکن است باعث بروز عفونت شوند.

مراقبت های پس از درمان: اگر خرده شیشه پس از چند روز خارج نشد یا باعث درد کشیدن کودک شد یا قرمزی، تورم و چرک مشاهده کردید، به پزشک مراجعه کنید تا آن را خارج کند.

حوادث چشم

سریع عمل کنید: اگر پس از اینکه ضربه ای به چشم کودک وارد شد، درد شدید داشت و از چشمش اشک می آمد، به نور حساس بود یا دیدش تار بود، پارچه ای خنک و مرطوب را در محل قرار داده و به درمانگاه مراجعه کنید. ممکن است سطح چشم خراش برداشته باشد که با قطره چشم یا پماد معمولا در 48 ساعت درمان می شود. اگر ماده ای شیمیایی داخل چشم پاشید، چشم را باز نگه دارید و آن را با آن نیمه ولرم بشویید و با اورژانس تماس بگیرید و راهنمایی بخواهید.

مراقبت های پس از درمان: پس از چند هفته بعد از برخورد ضربه به چشم از کودک بپرسید که آیا درد دارد و بینایی او چگونه است. درد و تاری دید نشانه های ناراحتی، التهاب قسمت رنگی چشم یا صدمه ای عمیق تر هستند.

نیش حشرات

سریع عمل کنید: اگر نیش حشره درون پوست مانده است، آن را با ناخن یا یک کارت فشار دهید تا بدون شکسته شدن، بیرون آید (موچین می تواند زهر بیشتری را بیرون آورد.) اگر کودک در نفس کشیدن مشکل پیدا کرد، به سرفه افتاد، صدایش گرفت، کهیر زد و یا لب ها و زبانش متورم شد، با اورژانس تماس بگیرید.

مراقبت های پس از درمان: برای رفع خارش، یک کمپرس سرد را به مدت یک دقیقه روی محل گزیدگی قرار دهید یا پماد ضد خارش روی آن بزنید. اگر به نیش کنه شک کردید با دکتر تماس بگیرید شاید نیاز باشد آزمایشی برای بیماری های قابل انتقال از طریق کنه، انجام دهد.

آیا می دانید گزیدگی توسط حشرات سومین حادثه اورژانسی در میان کودکان زیر 4 سال است؟

پرسش و پاسخ درباره کمک های اولیه

 

پرسش: وقتی زخم را بانداژ کنیم زودتر خوب می شود یا اگر باز باشد؟

پاسخ: تا زمانی که زخم باز است، بانداژ می تواند از عفونی شدن پیشگیری کند. اما پس از چند روز، هوا خوردن به زخم می تواند بهبود را تسریع کند. می توانید کودک را بدون بانداژ بخوابانید و پس از چند ساعت زمانی که خواب است، بانداژ مجدد اعمال کنید.

پرسش: آیا پمادهای آنتی بیوتیک واقعا موثر هستند؟

پاسخ: بله، این پماد ها به بهبود کمک می کنند. اما نیازی نیست در مواردی که به دارو احتیاج نیست از آن استفاده کنید – زمانی که یک خراش کوچک ایجاد شده که پوست باز نیست. برخی از محققان معتقدند که استفاده بیش از حد از آنتی بیوتیک باعث ایجاد مقاومت به درمان عفونت می شود.

پرسش: ترفندی برای اینکه کودکم کمپرس یخ را تحمل کند سراغ دارید؟

پاسخ: برخی از والدین معمولا کمپرس را بسیار سرد می کنند. اما نیازی نیست که بگذارید یخ بزند و سپس آن را روی محل قرار دهید. کمی یخ را داخل یک لیف قرار دهید. کودکان کم سن تر احتمالا کمپرس هایی با شکل های مختلف را دوست دارند.

پرسش: چه مدت پس از آسیب نیاز است که واکسن کزاز زده شود؟

پاسخ: برخی از زخم هایی که توسط چیزهای کثیف ایجاد شده اند، کودک را در معرض بیماری کزاز قرار می دهند. اگر تمام واکسن های کودک طبق برنامه زده شده باشند، احتمالا نیازی به واکسن مجدد ندارد. اما برای اطمینان، با پزشک درباره خطر کزاز مشورت کنید.

چگونه کودک خود را آرام کنید

احساسات و تن صدای خود را تا حد امکان آرام نگه دارید و از نکات زیر استفاده کنید.

اگر کودک زیر 5 سال دارد

زخم را با یک پارچه تمیز بپوشانید. اگر می توانید از یک شخص دیگر برای باندپیچی کمک بگیرید و شما کودک را آرام کنید. حواس او را با کتاب، اسباب بازی های کوچک، حباب یا برچسب پرت کنید. از کلماتی متناسب با سن کودک استفاده کنید. اگر کودک نمی داند بیمارستان چیست، به او بگویید بیمارستان جاییه که مردم به مریضا کمک می کنند تا زود خوب بشن.

اگر کودک بین 6 تا 12 سال است

از او در انجام کمک های اولیه کمک بگیرید. حتی اینکه از او بخواهید پماد را نگه دارد، باعث می شود که احساس بهتری در کنترل شرایط داشته باشد. او را با فیلم و برنامه های تلویزیونی، بازی های الکترونیکی قابل حمل، آهنگ و یا داستان ، سرگرم نگه دارید.

از پیش درباره مسائل با کودک صحبت کنید. اگر از گزش حشره یا یک بریدگی غافلگیر شود، اضطراب بیشتری به او وارد می شود.

لوازم ضروری جعبه کمک های اولیه

وجود جعبه کمک های اولیه در خانه و ماشین ضروری است. تمامی لوازم مورد نیاز را در آن قرار دهید اما آن را زیاد پر نکنید. می توانید لوازم زیر را در جعبه کمک های اولیه خود قرار دهید:

- موچین (برای خارج کردن نیش)

- کرم هیدروکورتیزون 1% و لوسیون کالامین (برای گزش یا نیش)

- دستمال مرطوب الکلی (برای تمیز کردن قیچی و موچین)

- آنتی هیستامین خوراکی (برای واکنش های آلرژیک)

- دستکش غیر لاتکس (برای داشتن دست هایی تمیز در هنگام درمان زخم)

- استامینوفن یا ایبوپروفن (برای درد و تب)

- دماسنج (غیر جیوه، غیر شیشه ای)

- پماد سه آنتی بیوتیک (برای جلوگیری از عفونت)

- ضد عفونی کننده دست (برای تمیز کردن دست در زمانی که آب و صابون در دسترس نیست)

- پتو (برای جلوگیری از از دست دادن حرارت پس از سوختگی های بزرگ و برای درمان شوک)

- بطری آب (برای شستشوی زخم اگر هیچ شیر آبی در نزدیکی وجود دارد)

- کمپرس سرد فوری (برای کنترل تورم)

 

کلمات کلیدی: آشنایی با کمک های اولیه | درمان سوختگی | درمان نیش حشرات | مقاله های مفید | مقاله های کاربردی 

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
http://tizland.ir/show/?id=4362

کانال تلگرام سرزمین تیزهوش ها