6 مزیت درس های موسیقی برای کودکان کد مطلب : 4367 | لینک : http://tizland.ir/show/?id=4367

6 مزیت درس های موسیقی برای کودکان

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: ویژه والدین :: ویژه مادر ها

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای آموزش موسیقی به ادامه مطالب بروید.

اگر شما با اضافه کردن کلاس های موسیقی به این لیست مخالف هستید، به مزایای موسیقی که درس های ویولن و پیانو برای فرزندتان به ارمغان می آورد، توجه داشته باشید. شاید او بتهوون بعدی نباشد، اما ممکن است یادگیری درس ریاضی، تمرین رفتارهای خوب (از جمله صبر!) و تبدیل شدن به یک بازیکن تیمی را برای او راحت تر کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مزایای آموزش موسیقی به ادامه مطالب بروید.

{user} 

موسیقی مهارت های علمی را بهبود می بخشد

موسیقی و ریاضی با هم در آمیخته اند. بچه ها با درک ضرب، ریتم و مقیاس ها نحوه ی تقسیم، ایجاد کسر و تشخیص الگوها را یاد می گیرند. به نظر می رسد که موسیقی؛ مغز بچه ها را برای کمک به درک بهتر دیگر زمینه های ریاضی فعال می کند. لین کیلینر بنیانگذار موسیقی Rhapsody در Redondo Beach, CA می گوید: همانطور که بچه ها بزرگتر می شوند، شروع به خواندن ترانه ها و بخاطر سپردن آنها در حافظه کوتاه مدت و نهایتا حافظه بلند مدت می کنند. مری لارو، معلم ویولن سوزوکی در دانشکده موسیقی در New Haven, Connecticut می گوید: استفاده از یک دستگاه مغناطیسی برای انجام این کار؛ روشی است که می تواند بعدا روی سایر مهارت ها تاثیر بگذارد. کلاس های موسیقی نیز کودکان را با فیزیک پایه آشنا می کند. به عنوان مثال، به صدا در آوردن سیم های گیتار یا ویولن به بچه ها ارتعاشات هارمونیک و سمپاتیک را آموزش می دهد. حتی سازهای بدون سیم مانند درام و وایبرفون به بچه های بزرگتر این فرصت را می دهد تا این اصول علمی را کشف کنند.

موسیقی مهارت های فیزیکی را بهبود می بخشد

بعضی سازها مانند: طبل و تنبک، به بچه ها کمک می کند مهارت های هماهنگی و حرکتی در آنهایی که نیاز به حرکت دست ها، بازوها و پاها دارند را بهبود بخشند. کریستن ریجستر مدیر برنامه دوران کودکی در دانشکده موسیقی Sherwood در کالج شیکاگو در کلمبیا می گوید: این نوع ساز برای بچه های با انرژی بالا بسیار مناسب است. سازهای سیم دار و کیبورد مانند: ویولن و پیانو؛ به عکس العمل های مختلف از دست راست و چپ به صورت هم زمان نیاز دارند. ریجستر می گوید: "این کار مانند خاراندن سر و مالیدن شکم به صورت هم زمان است". سازها نه تنها به بهبود پیچیدگی ها کمک می کنند بلکه می توانند بچه ها را تشویق کنند که در موقعیت های ناخوشایند طبیعی؛ آرام باشند. تقویت هماهنگی و زمان بندی دقیق می توانند بچه ها را برای سرگرمی های دیگر مانند: رقص و ورزش آماده کنند.

موسیقی مهارت های اجتماعی را پرورش می دهد

کلاس های گروهی نیاز به تعامل و ارتباطاتی دارد که کارهای گروهی را تشویق می کنند؛ زیرا بچه ها باید برای ایجاد صداهای بلند و صداهای آهسته با یکدیگر همکاری کنند. اگر بچه ای ساز را با صدای خیلی بلند یا خیلی سریع می نوازد باید تنظیم شود. ریجستر می گوید: برای بچه ها مهم است که بخش های فردی خود را در گروهی بزرگتر بشناسند و درک کنند. موسیقی Rhapsody، کلاس های آموزش موسیقی عمومی را ارائه می دهد که در آن معلمان دانش آموزان را به گروه هایی تقسیم کرده و وظایفی را به هر کس تخصیص می کنند. هر یک از تیم ها مسئول انتخاب ساز یا ایجاد ملودی است و دانش آموزان روی یک هدف مشترک کار می کنند. کلاینر می گوید: "این تجربیاتی است که ما در مجمع داریم". "ما به تعامل گروهی بیشتر و حل مشکلات نیاز داریم".

موسیقی نظم و شکیبایی را تصحیح می کند

یادگیری یک ساز؛ لذت بردن از تعلیم را آموزش می دهد. به عنوان مثال؛ ویولن یک منحنی شیب دار است. لارو می گوید: قبل از اینکه بتوانید نتی را بنوازید باید یاد بگیرید چگونه ساز را خم کرده و پای خود را کجا قرار دهید. نواختن یک ساز به بچه ها آموزش می دهد باید ساعت ها، ماه ها و گاهی سال ها تمرین کرده و پشتکار داشته باشند تا به هدف خاص خود که می تواند اجرای موسیقی با یک گروه یا حفظ یک قطعه انفرادی باشد، دست یابند. لارو می گوید:"درس های خصوصی و تمرین در منزل نیاز به یک توجه بسیار متمرکز حتی برای ده دقیقه به صورت بی وقفه دارد". درس های گروهی که در آن هنرجویان یاد می گیرند سازهای یکسان را در یک گروه بنوازند، شکیبابی را نیز افزایش می دهند زیرا بچه ها باید صبر کنند تا نوبت به نواختن آنها برسد و بچه ها با انتظار کشیدن برای نوبت خود و گوش دادن به هم کلاسیها یاد می گیرند تا با نشستن و ساکت بودن برای مدت زمان مشخص و همچنین آگاه بودن، به دیگران احترام بگذارند.

 

موسیقی اعتماد به نفس را افزایش می دهد

درس ها فضایی را ارائه می کنند که بچه ها می توانند یاد بگیرند که نقد سازنده را بپذیرند و خودشان نیز نقد سازنده داشته باشند. ریجستر می گوید: تغییر بازخورد منفی به مثبت به ایجاد اعتماد به نفس کمک می کند. درس های گروهی به طور خاص، می تواند به بچه ها کمک کند تا بدانند هیچ کس از جمله خودشان یا بقیه اعضای گروه کامل نیست و هر کسی جای پیشرفت دارد. لارو می گوید: "اجرا در معرض عموم یک مهارت مهم است که مشخص می کند شما می توانید یک موسیقیدان حرفه ای بشوید یا خیر". او اضافه می کند که این مهارت به راحتی می تواند در سخنرانی نیز تاثیر بگذارد. و البته زمانیکه بچه ای به اندازه کافی پیشرفت کرده باشد، مالک مهارت های موسیقی ای خواهد بود که به استقلال او کمک خواهند کرد.

موسیقی بچه ها را با فرهنگ های دیگر آشنا می کند

با یادگیری و نواختن سازهای مختلف، بچه ها می توانند کشف کنند که موسیقی چه نقش مهمی در سایر فرهنگ ها دارد. به عنوان مثال؛ بانگوها و تیم بلزها می توانند بچه ها را با سبک های موسیقی آفریقایی و کوبایی آشنا کنند. اگرچه امروزه ویولن از کشور ایتالیا می آید اما یادگیری برای نواختن آن بچه ها را در معرض موسیقی کلاسیک محبوب موسیقیدانان آلمانی و اتریشی نیز قرار می دهد. سازهای تنوع پذیر مانند ویولن و پیانو می توانند طیف وسیعی از سبک ها را به همراه داشته باشند از جمله: کلاسیک و جاز (که در جنوب آمریکا آغاز شد). نکته مهمی است که بچه ها در سنین کم با فرهنگ های دیگر آشنا شوند زیرا این امر موجب بازنگری آنها در مورد جهان و سنت ها فراتر از آنچه می دانند بشود.

هنگام انتخاب ساز به چه نکاتی باید توجه کرد

در نهایت، سازی که شما و فرزندتان انتخاب می کنید باید بر اساس فاکتورهایی باشد. قبل از اینکه ساز جدیدی را به خانه بیاورید، به سوالات زیر توجه کنید:

• آیا فرزند شما به ساز علاقه دارد؟ آیا صدای ساز و حسی که از آن می گیرد را دوست دارد؟ بعضی از مدارس موسیقی یک "باغ وحش دوست داشتنی" ارائه می کنند که بچه ها را با چندین ساز آشنا می کند.

• آیا ساز خیلی چالش برانگیز است یا خیلی جذاب نیست (هم برای شما و هم برای فرزندتان)؟

• آیا ساز با خلق و خوی فرزند شما سازگار است؟

• آیا صدای ساز برای شما به عنوان والدینی که قرار است برای تمرین فرزندتان ساعت ها به آن گوش دهید، لذت بخش است؟

• آیا فرزند شما به طور خاص به سبک موسیقی خاصی علاقه دارد؟ اگر اینطور است این فاکتور را در انتخاب ساز لحاظ کنید به عنوان سازی خاص برای سبکی خاص. به عنوان مثال، یک نوازنده ویولن در یک گروه موسیقی جاز شرایط سختی خواهد داشت.

• کارشناسان هرگز نمی گویند که بهترین ساز برای یادگیری بچه های بزرگ تر چیست اما بسیاری از معلمان موسیقی بر این باورند که کار با پیانو، طبل و تنبک (مانند درام یا سنتور)، دستگاه ضبط صوت، گیتار یا ویولن مشکل است.

 

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
http://tizland.ir/show/?id=4367

کانال تلگرام سرزمین تیزهوش ها