9 روش شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس کودکان کد مطلب : 4368 | لینک : http://tizland.ir/show/?id=4368

9 روش شگفت انگیز برای افزایش اعتماد به نفس کودکان

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: مطالب و مقالات علمی و آموزشی :: خانواده و روانشناسی

اینجا موثرترین راه ها برای کمک به فرزندتان برای شاد بودن، اطمینان به خود و موفقیت وجود دارد. بخوانید و به کار ببرید.

1- مراقب تعریف و تمجیدهایتان باشید

قطعا کودکان زمانیکه یاد میگیرند کارهایی مثل سینه خیز رفتن، انداختن توپ و یا رسم دایره را انجام دهند به تحسین و تشویق زیادی نیاز دارند. اما ممکن است فرزند شما به شنیدن "آفرین" عادت کند و درک این موضوع که چه موقع او را واقعا بخاطر مهارتهایش تشویق می کنید، برایش سخت باشد . به علاوه اگر در تعریف و تمجید کردنتان اغراق کنید آن را هم تشخیص خواهد داد . مثلا وقتی می گویید "این بهترین برج آجریست که تا حالا دیدم! " ممکن است به تعریف های شما بی توجهی کند.

{user}

فرزندتان را برای انجام کاری که باید انجام میداده و نداده تحسین نکنید . به عنوان مثال زمانی که دندانهایش را مسواک میزند یا پیراهنش را به درون سبد لباس می اندازد یک تشکر ساده کافیست. سعی کنید یک واکنش خاص از خود نشان دهید: مثلا به جای اینکه بگویید نقاشی بسیار زیبایی کشیده ای به این نکته اشاره کنید که در نقاشی اش از رنگ بنفش به خوبی استفاده کرده است.

2- فرزندتان را از سختیها نجات ندهید

این کاملا طبیعیست که شما بخواهید فرزندتان را از صدمه دیدن ، احساس یاس و یا اشتباه کردن دور نگه دارید ، اما زمانی که شما در این امور مداخله می کنید، مثلا وقتی که می خواهید او را به جشن تولدی ببرید که در آن دعوت نشده است ، یا اینکه در بازی فوتبال؛ مربی را تحت فشار قرار دهید تا فرزندتان مدت بیشتری در زمین بماند، با این کار هیچ لطفی در حق او نمی کنید ‌. دکتر رابرت بروکس از مولفین کتاب " افزایش روحیه انعطاف پذیری در بچه ها " می گوید : بچه ها نیاز دارند که بدانند شکست خوردن در کارها ایرادی ندارد. و احساس ناراحتی ، عصبانیت و یا خشم امری طبیعیست. آنها با غلبه بر این موانع است که موفقیت در کارها را می آموزند نه با تلاش شما برای برداشتن موانع از سر راهشان. کتی هیرشپَسِک Kathy Hirsh-Pasek دکتر و پروفسور روانشناسی دانشگاه تمپل از ایالت فیلادلفیا در این باره می گوید : این مهم است که بچه ها، خصوصا خردسالان این شانس را داشته باشند ریسک کنند، بدون اینکه احساس کنند والدینشان میخواهند آنها را سرزنش و یا تصحیح کنند . او حتی والدین را به این امر تشویق می کند تا بخاطر هدفی که دارند از عمد اشتباه کنند! بچه ها از اینکه ببینند شما همه چیز را بهم ریخته اید و از آن فاجعه نمی سازید و بزرگش نمی کنید، احساس بهتری خواهند داشت.

3- اجازه دهید خودش تصمیم بگیرد

زمانی که کودکتان این شانس را دارد تا از سنین پایین برای خود انتخابهایی داشته باشد، با قضاوت های درست و خوبش به اعتماد به نفس دست می یابد. البته بچه ها دوست دارند خودشان امور را در دست بگیرند و پیش ببرند، اما کنترل بیش از اندازه آنها باعث از پای در آمدن و شکست شان می شود . بهترین راه اینست که 2 یا 3 گزینه را پیش روی او قرار دهید تا از بین آنها انتخاب کند . برای مثال ، از کودک 3 ساله تان نپرسید که برای ناهار چه چیزی را دوست دارد بخورد بلکه به او پاستا و یا سوپ را پیشنهاد بدهید .در آن واحد این امکان را به فرزندتان بدهید تا بداند انتخابهای نهایی و قطعی به نظر شما نزدیک است . دختر 8 ساله، کارولین، از ایالت کارولینا دوست دارد که مانند پسر بچه ها لباس بپوشد و موهایش را از ته بتراشد . مادرش از نیویورک می گوید : من تصمیم گرفتم اجازه بدهم که او این کارها را انجام بدهد ولی در مورد چیزهای دیگری مثل تمرین پیانو رای گیری نمی شود و حق انتخاب ندارد.

4-نیمه پر لیوان را ببینید

خانم دکتر کارِن ریویچ Karen Reivich از مولفین کتاب " بچه های خوشبین" می گوید : اگر فرزند شما پس از شکست دچار یاس و ناامیدی شد به او کمک کنید تا نسبت به قضیه پیش آمده خوش بین باشد . به جای اینکه با چرب زبانی به او قوت قلب بدهید و مثلا بگویید : " به جنبه خوب قضیه نگاه کن " او را تشویق کنید تا راههای مشخصی برای بهتر کردن شرایط پیدا کند و از موقعیت پیش آمده استفاده کرده و به هدفش نزدیکتر شود . اگر هنگام روخوانی کتاب از بقیه همکلاسی هایش عقب می ماند برایش توضیح دهید که هر کس با همان سرعتی که مطالب کتاب را می خواند درسش را یاد میگیرد و به او پیشنهاد دهید که زمان بیشتری را برای کتاب خواندن با او بگذرانید .

اگر فرزندتان از اینکه نتوانسته در تئاتر نقش اصلی باشد احساس سر خوردگی میکند، نگویید " من فکر میکنم که تو یک ستاره ای !"، به او بگویید "من میتوانم این احساس نا امیدیت را بفهمم. بیا با هم یک برنامه بریزیم که در آینده چگونه شانس گرفتن نقش را بالا ببریم. "

5 - علاقه مندیهای خاص او را پرورش دهید

فرزندتان را در معرض فعالیتهای متنوع و متفاوتی قرار دهید ، و زمانی که چیزی را کشف می کند و واقعا به آن علاقه مند است حتما او را مورد تشویق و تمجید قرار دهید. کودکانی که یک علاقه مندی خاص دارند - چه در رابطه با دایناسورها باشد یا در مورد آشپزی - بخاطر مهارت هایشان احساس غرور می کنند و این احتمال بیشتر می شود که در دیگر عرصه های زندگیشان انسانهای موفقی شوند . سرگرمی های عجیب خصوصا برای بچه هایی که اوقات سختی را برای کنار آمدن با محیط مدرسه می گذرانند، می تواند کمک بزرگی باشد. به علاوه شما می توانید به کودکتان کمک کنید تا از علاقه مندی هایش برای ارتباط برقرار کردن با بچه های دیگر استفاده کند. به عنوان مثال : اگر پسر بچه شما به نقاشی علاقه دارد ولی همه پسر بچه های کلاس در تیم ورزشی مدرسه هستند، او را تشویق کنید تا نقاشیهایی بکشد که در رابطه با ورزش باشد. یا اینکه او می تواند یک کتاب از مجموعه کارهای هنریش را یکجا جمع کند و آن را به تمام بچه های کلاس نشان دهد .

6- روحیه حل مسئله را افزایش دهید

دکتر میرنا شور Myrna Shure و همچنین نویسنده کتاب " پرورش کودک متفکر " می گوید : کودکان زمانی که از طریق مذاکره به آنچه می خواهند دست می یابند احساس اعتماد به نفس می کنند . او در تحقیقاتش به این حقیقت پی برد که شما می توانید حتی به بچه های خردسال بیاموزید که چگونه خودشان به تنهایی مشکلشان را حل کنند . کلید حل این معما اینست که در لحظه حساس جلوی زبانتان را بگیرید . اگر فرزندتان به سراغتان آمد و از این موضوع شاکی بود که بچه دیگری در زمین بازی کامیون اسباب بازی او را برداشته است، از او بپرسید

" به نظر تو چه راهی خوب است تا آن را پس بگیری؟ " حتی اگر اولین جوابش این باشد که کامیون را از دستش بقاپد، از او بپرسید " به نظر تو چه اتفاقی می افتد اگر این کار را انجام دهی؟ " " آیا فکر دیگری برای پس گرفتنش داری طوری که این اتفاق نیفتد؟ "

در یکی از تحقیقاتی که دکتر شور برای این موقعیت روی بچه های 4 ساله انجام داده با نظرات بالغانه و شگفت آوری برخورد کرده است ، مثلا یکی از بچه ها به کسی که کامیون را برداشته گفته است : " اگر با من بازی کنی خیلی بیشتر از وقتی که خودت به تنهایی بازی می کنی خوش خواهد گذشت".

7- به دنبال راههایی برای کمک به دیگران باشد

دکتر بروکس می گوید : زمانی که بچه ها به این باور می رسند که می توانند متفاوت باشند، اعتماد به نفس بالایی را در خود احساس می کنند - - مثلا می تواند پخش کردن فنجانها بین بچه های پیش دبستانی باشد و یا بردن کلوچه برای خانه سالمندان - -

برای بچه ها لازم است که مسئولیتهای مخصوص به خودشان را در خانه داشته باشند . و امکان دارد حتی وقتی به بچه ها اجازه می دهید تا در انجام یک پروژه با شما همکاری داشته باشند و در این کار به نوعی دستیار شما باشند، باعث توانمندتر کردن آنها شود. ( به او بگویید : من واقعا میتوانم از کمک تو استفاده کنم . )

دکتر هیرش پَسِک می گوید : او مستقیما یاد خواهد گرفت که برای انجام وظایف یک آدم بالغ به تلاش نیاز است و در آینده وقتی که مجبور است کاری را انجام دهد آن رادور از دسترس نمی بیند.

8- موقعیتهایی را برای او بوجود آورید تا زمان بیشتری را با بزرگسالان سپری کند

بچه ها دوست دارند تا اوقاتشان را با هم سن و سالان خودشان بگذرانند . اما آنچه که اهمیت دارد اینست که او در مجاورت بزرگسالان مختلف قرار بگیرد . گذراندن اوقات با افراد بزرگسال دنیای کودک شما را وسعت می بخشد ، او را وادار می سازد تا در کنار شما با بررگسالان هم صحبت شود و شیوه های مختلف تفکر را به او می آموزد . همچنین تحقیقات نشان داده اند که داشتن یک آشنایی نزدیک با یک شخص خاص از افراد بزرگسال به عنوان مثال ، معلم، عمو ، پرستار بچه و یا دوستان والدین باعث انعطاف پذیری بیشتر بچه ها می شود .

9- خیال پردازی کردن درباره آینده

اگر کودکان بتوانند تصور کنند که وقتی بزرگ شدند می توانند کار مهمی انجام دهند، نشان دهنده اینست که آنها در حال حاضر اعتماد به نفس بالایی دارند . با فرزندتان راجع به اینکه چگونه خودتان ، همسرتان و دیگر بزرگسالانی که او می شناسد، شغلتان را انتخاب کردید صحبت کنید . ممکن است فرزند شما خود را یک خواننده پاپ و یا یک فضانورد تصور کند . به هیچ وجه سعی نکنید که آرزوهای او را سرکوب کنید . حتی اگر او تفکرش را تغییر دهد ، آنچه که اهمیت دارد اینست که او به اهدافش می اندیشد .

 

 

کلمات کلیدی: رابرت بروکس | افزایش روحیه انعطاف پذیری در بچه ها | موفقیت کودکان | نقش اعتماد به نفس در موفقیت کودکان | راهکار برای افزایش اعتماد به نفس کودکان | مقاله های مفید برای والدین | افزایش اعتماد به نفس کودکان

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
http://tizland.ir/show/?id=4368

کانال تلگرام سرزمین تیزهوش ها