سیر تا پیاز،  بخوانیم یا نه؟ کد مطلب : 4386 | لینک : http://tizland.ir/show/?id=4386

سیر تا پیاز، بخوانیم یا نه؟

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: مطالب و مقالات علمی و آموزشی :: مطالب آموزشی درسی

آنچه که در این نوشته قصد بررسی آن را داریم، کتاب های سیر تا پیاز شش سال ابتدایی است. و پرسش اساسی که قصد پاسخگویی به آن را داریم اینست که آیا کتاب های سیر تا پیاز خوب هستند یا خیر؟

انتشارات گاج در میان نشرهای کمک درسی نیاز به معرفی ندارد و همیشه از پرطرفدارترین نشرهای ایران در این زمینه بوده است.

این انتشارات در سال های اخیر یک سری کتاب با عنوان سیر تا پیاز را برای دوره ابتدایی و آن هم برای درس ریاضی منتشر کرد که با توجه به استقبال و موفقیت آن ها، این عنوان را برای دوره های بالاتر نیز تسری داد و سری کتاب های محوری را به عنوان سیر تا پیاز منتشر کرد.

اما آنچه که در این نوشته قصد بررسی آن را داریم، کتاب های سیر تا پیاز شش سال ابتدایی است.  و پرسش اساسی که قصد پاسخگویی به آن را داریم اینست که آیا کتاب های سیر تا پیاز خوب هستند یا خیر؟

برای پاسخ به این پرسش باید مطلب را به تفصیل از چند جهت مورد بررسی قرار داد.

1-محتوای کتاب های سیر تا پیاز چگونه است.

کتاب های سیر تا پیاز از سری کتاب های جامع هستند، در کتاب های جامع، تمام مباحث، در سطوح مختلف درسی، با متد آموزش همراه با طرح پرسش، ارائه می شود. به عبارت دیگر این کتاب ها خودآموز هستند. یعنی دانش آموز می تواند اکثر نیازهای خودش را با این کتب رفع نماید.

در کتاب های سیر تا پیاز، یک فصل درسی با آموزش آن شروع می شود. آموزش ها با توضیحات روان و ساده برای دانش آموزان نگاشته شده اند.

تصاویری جهت تثبیت این مفاهیم در بین مطالب گنجانده شده اند. البته تصاویر از کیفیت بالا و رنگ آمیزی جذابی برای کودکان برخوردار نیستند.

برای هر بخش از یک فصل مثال های متعدد در سطوح مختلف مطرح شده است. یک دانش آموز با سطح هوش عادی، با تمرکز بر روی توضیحات اولیه و مثال های کتاب اصولا می تواند به مسائل سطح متوسط پاسخ دهد.

در موارد لازمه، نکات هر مطلب در کادری جداگانه مشخص شده است. فراگرفتن این نکات از اهمیت بالایی برای دانش اموزان برخوردار است.

پس از بخش آموزش، کتاب وارد بخش ارزشیابی دانش آموز می شود، ارزشیابی یا سوالات تکمیلی در دو بخش به دانش آموز ارائه می شود، یکی همراه با پاسخ و دیگری بدون پاسخ.

{user}

سطح سوالات در این دو قسمت از ساده تا متوسط رو به بالا تعیین شده است. اکثر دانش آموزان مسلما نمی توانند در مرتبه اول به تمامی این سوالات پاسخ دهند. به همین خاطر توصیه اکید ما بر این است که ابتدائا خانواده ها به خوبی بر روی سوال های با پاسخ در این بخش کار کنند، و در صورت نیاز به بخش آموزش برگردنند. و در گام بعد به قسمت سوال های بدون پاسخ مراجعه نمایند.

اما در آخرین بخش از هر فصل درسی سوالاتی تیزهوشانی به صورت تستی مطرح شده است. اصولا سوال های این بخش سطح بالایی دارند و بسیاری از دانش آموزان نمی توانند به از پس تمام این بخش بربیایند اما ما توصیه می کنیم خانواده ها پس از اینکه از یادگیری فرزندشان با توجه به قسمت های قبلی مطئن شدند، به این بخش هم سری بزنند. این بخش برای دانش آموزانی که همیشه به دنبال نمره عالی هستند بسیار مفید خواهد بود.

در کتاب های سیر تا پیاز با توجه به بودجه بندی اموزش و پرورش برای هر ترم، در پایان فصلی که باید نوبت اول به پایان برسد، یک نمونه آزمون برای ترم اول، و در پایان کتاب، یک نمونه آزمون برای نوبت دوم طراحی و ارائه شده است.

2- مزایای کتاب های سیر تا پیاز چیست؟

کتاب های سیر تا پیاز همانطور که بیان شد تمام مباحث را دربرمی گیرند و حتی دانش آموزان می توانند از آن به عنوان یک کتاب خودآموز استفاده کنند و احتمالا اکثر مشکلات دانش آموز توسط این کتاب حل می شود.

3- معایب کتاب های سیر تا پیاز چیست؟

جامع بودن کتاب های سیر تا پیاز یک تیغه دو لبه است. برخی از دانش آموزان به بازخوانی مطالبی که در سر کلاس آموخته اند علاقه ندارند یا حداقل به دنبال آموزش های مختصر و مفیدتر هستند که بتوانند به درس های دیگر هم برسند.

به هر حال حجم این سری از کتب نسبت به کتاب های دیگر بسیار بالاتر است و این حجم بالا بسیاری از دانش آموزان را از انتخاب این کتاب بازمی دارد.

4- تفاوت این سری با کتاب های eq  یا iq چیست؟

گاج به جز سری سیر تا پیاز، دو سری کتاب شاخص دیگر هم با عنوان iq و eq دارد. یکی از سوالات همیشگی خانواده ها تفاوت و یا ارتباط این سری از کتب با یک دیگر هستند.

سری کتاب های eq  و iq  اصولا پرسش محور هستند. کتاب های eq مجموعه ای از سوال های آسان تا متوسط رو به بالا و اصولا تشریحی همراه با توضیحات مختصر هستند که با هدف بهبود وضعیت دانش آموزان در همان مقطع تحصیلی و نهایتا امتحانات پایان ترم طراحی شده است.

 

کتاب های iq هم صرفا برای آزمون های تیزهوشان طراحی شده است و تنها شامل توضیحی مختصر و سطح بالا از دروس و پرسش های چهارگزینه ای در حد آزمون های ورودی مدارس فرزانگان می شود.

با این حساب کتاب سیر تا پیاز نمی تواند با این کتاب ها مقایسه شود و دانش آموز یا اولیا و مربیان می بایست با توجه به نیازهای وی تصمیم بگیرد.

5- کتاب های سیر تا پیاز به کدام گروه از دانش آموزان توصیه می شود؟

واقعیت این است که، به دلیل جامع بودن کتاب های سیر تا پیاز، برای توصیه این کتاب می توان چند معیار ارائه داد.

اصولا ما برای توصیه کتب، سطح دانش آموز را معیار قرار می دهیم و موارد دیگر را بیشتر به خانواده و معلمان محول می کنیم. اما در مورد کتاب سیر تا پیاز کمی متفاوت است.

از لحاظ سطح درسی کتاب های سیر تا پیاز به دانش آموزان سطح پایین و بالاخص متوسط توصیه می شود. و البته مثل تمام دروس برای دانش آموزهای سطح بالا کتاب هایی که بیشتر برای سطح تیزهوشان گردآوری و تدوین شده است، توصیه می شود. اما اگر این گروه از دانش آموزان هم برای پایه درسی به دنبال کتابی مفصل هستند و از لحاظ زمان هم مشکلی ندارند، کتاب های سیر تا پیاز یک توصیه فوق العاده است.

اما به یک گروه دیگر هم می توانیم کتاب های سیر تا پیاز را پیشنهاد دهیم. بسیاری از دانش اموزان مسائل طرح شده در کلاس را فراموش می کنند. و در خانه هم والدینشان زمان زیادی برای کمک به آنها ندارند. در این موارد کتاب های سیر تا پیاز بهتین پیشنهاد هستند.

کلام آخر

پس در جمع بندی تمام آنچه بیان شد، کتاب های سیر تا پیاز نه برای همه دانش آموزان، بلکه صرفا برای آنها که یا زمان کافی برای مطالعه آن دارند یا نیاز به یک منبع آموزشی معتبر و کامل دارند معرفی میشود.

 

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
http://tizland.ir/show/?id=4386

کانال تلگرام سرزمین تیزهوش ها