تاثیر روان شناسانه ی رنگ سبز بر خلق و خوی کودکان کد مطلب : 6072 | لینک : http://tizland.ir/show/?id=6072

تاثیر روان شناسانه ی رنگ سبز بر خلق و خوی کودکان

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: مطالب و مقالات علمی و آموزشی :: خانواده و روانشناسی

دوران کودکی دورانی است که فرد با کمک حواس و رنگها شناساگر اطراف خود می باشد. از این رو باید با آگاهی و شناخت رنگها را در زندگی کودکان به کار گرفت.

در مغز انسان 80 درصد از اطلاعات به وسیله حس بینایی دریافت می شود، از این رو این حس در یادگیری و دریافت ذهنی بسیار موثر است. در این بین، رنگها به شدت حس بینایی را تحریک می کنند و سبب بهبود و تقویت یادگیری و یادآوری می شوند.علاوه بر این رنگها تاثیر بسیاری بر روی خلاقیت افراد دارد. از این رو توجه به رنگها و انتخاب آن، در زندگی افراد نقش مهمی دارد. از آنجایی که کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر، اطلاعات را از طریق حواس عینی دریافت می کنند، توجه به رنگها و چگونگی انتخاب آنها در زندگی شان از اهمیت بسیاری برخوردار است. بر این اساس ضرورت دارد که به مبحث رنگها در زندگی کودکان توجه کافی مبذول نمود. در این مقاله به ویژگی های رنگ سبز و تاثیر آن بر روی کودکان پرداخته می شود.

رنگ سبز، نماد طبیعت سبز بوده و نشانگر تازگی است. این رنگ شعار زندگی و حیات می باشد. از این رو در فرهنگها و دین های مختلف از جمله فرهنگ ایرانی و دین اسلام، به عنوان یکی از رنگهای برتر شناخته شده است. رنگ سبز کاهش دهنده استرس و فشار خون می باشد و خاصیت آرامش بخشی دارد.این رنگ نشانگر عزم راسخ بوده وپایداری و مقاومت در برابر تغییرات را عرضه می دارد.در روانشناسی رنگها، رنگ سبز حالتی از نگرش مثبت را ایجاد می کند و باعث ایجاد ثبات و امنیت می شود.

{user}

در عبارات فوق به بررسی ویژگی های رنگ سبز پرداخته شد. اکنون جا دارد که به تاثیر آن بر روی کودکان پرداخته شود. رنگ سبز بسیار آرامش بخش است. از این رو سبب افزایش سرعت خواندن و درک مطلب کودکان می شود. علاوه براین رنگ سبز، سبب افزایش دید کودکان و تیزبینی آنها می شود. از این رو به نظر می رسد که رنگ مناسبی برای دیوار اتاق کودکان می باشد. رنگ سبز خلاقیت را در کودکان به دنبال دارد. براین اساس می توان کودکان را تشویق نمود که در نقاشی های خود، بیشتر از این رنگ استفاده کنند. رنگ سبز سبب ایجاد تعادل روحی در کودکان می شود، از این رو توصیه می شود که از این رنگ در پوشاک کودکان بهره گرفته شود. این امر زمانی ضرورت بیشتری می یابد که کودک پرخاشگر بوده و تعادل روحی ندارد. این رنگ، نقش مهمی در به تفکر واداشتن کودکان ایفا می کند. بر این اساس می توان برای کودکان لوازم التحریر سبز رنگ را انتخاب کرد تا در کلاس زمینه ذهنی بیشتری برای تفکر داشته باشند. در عبارات فوق به بررسی رنگ سبز به طور کلی پرداخته شد. اینک جا دارد که رنگ سبز را به پررنگ(تیره) و کمرنگ(روشن) تفکیک نمود و به بررسی هر کدام پرداخت.

رنگ سبز پررنگ نقش ویژه ای در راستای ایجاد استقلال (به ویژه استقلال مالی) در کودکان دارد. از این رو بهتر است که این رنگ، در سنین بحرانی نوجوانی و بلوغ برای کودکان به کار گرفته شود. به ویژه کودکان پسر که در آینده باید تعهدات کاری و مالی بیشتری داشته باشند. رنگ سبز پررنگ تاثیر بسیاری دربرانگیختن کودکان به تکاپو و تلاش دارد. براین اساس می توان این رنگ را در فضای آموزشی و فضای مطالعه کودکان به کار گرفت. در ادامه به تاثیر روان شناسانه ی رنگ سبز کمرنگ نیز پرداخته می شود.

رنگ سبز کمرنگ، سبب ایجاد امنیت و حس آرامش می شود. این رنگ تاثیر بسیاری در درمان اختلالهای روانی به ویژه اختلال خواندن دارد. براین اساس می توان این رنگ را در پوشاک و لوازم مدرسه کودکانی که اختلال خواندن دارند، به کار گرفت.

 

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
http://tizland.ir/show/?id=6072