تاثیر روان شناسانه رنگ قرمز بر روی کودکان کد مطلب : 6073 | لینک : http://tizland.ir/show/?id=6073

تاثیر روان شناسانه رنگ قرمز بر روی کودکان

منتشر شده در: سرزمین تیزهوش ها :: مطالب و مقالات علمی و آموزشی :: خانواده و روانشناسی

رنگها تاثیر بسیاری بر روی روان و خلق و خوی افراد دارند.این امر در رابطه با کودکان نمود بیشتری پیدا می کند.در میان رنگ ها، رنگ قرمز قادر است که بیشترین تاثیر را روی کودکان داشته باشد.

رنگ ها دارای مفاهیم روان شناسانه هستند و هر رنگ از نقاط جاذبه و دافعه برخوردار است. در این بین، رنگها بر روی کودکان تاثیر به غایت بیشتری را دارند، زیرا از یکسو کودکان با عینینت، محیط را شناسایی می کنند و از سویی دیگر روح لطیف تر و حساس تری دارند. در بین رنگها، رنگ قرمز از حساسیت بسیاری برخوردار است و در انتخاب آن، باید دقت کافی را مبذول نمود. در ادامه به بررسی ویژگی های رنگ قرمز و تاثیر آن بر روی کودکان پرداخته می شود.

رنگ قرمز، سمبل قدرت، و یکی از گرم ترین رنگها می باشد. این رنگ،رنگی فرمان دهنده بوده و به سرعت می تواند افراد را تحت تاثیر خود قرار دهد. از این رو این رنگ را پدر رنگها نامیده اند. در برخی فرهنگ ها نیز رنگ قرمز به علت گرمی ، لقب مادر رنگها را به خود اختصاص داده که این نظر چندان مقبولیت عام ندارد. رنگ قرمز در فرهنگ های مختلف ، معانی و مصداق های متفاوتی نیز دارد. به عنوان مثال در چین رنگ خوشبختی، در آفریقای جنوبی رنگ سوگواری و در روسیه رنگ سرنگونی تزار می باشد. لیکن در اغلب فرهنگها این رنگ، رنگ تندی و هیجان است تا جایی که سیاره مریخ به علت قرمز بودن، نام خدای جنگ را به خود گرفته است.در این مقوله به طور اجمالی به ویژگی های رنگ قرمز پرداخته شد. در ادامه به تاثیر رنگ قرمز بر روی کودکان پرداخته می شود.

{user}

رنگ قرمز، رنگ عشق، گرما و خوش بینی می باشد. از این رو می تواند در افراد قابلیت تعامل را بالا ببرد و ایجاد صمیمیت کند. براین اساس توصیه می شود که از این رنگ برای کودکان کم رو و کم حرف به کار گرفته شود. رنگ قرمز قدرت بیان و برون ریزی را تا حد بسیاری ارتقا می دهد. از این رو می تواند رنگ مناسبی برای کودکان درون گرا باشد. رنگ قرمز قدرت و انرژی جسمانی را به فرد انتقال می دهد. برای همین بهتر است که کودکان در ساعات ورزش یا در باشگاه ها لباس قرمز یا لباسی که ترکیب چشمگیر قرمز را دارد به تن کنند.رنگ قرمز تاثیر بسیاری نیز بر افزایش اشتهای کودکان دارد . بر این اساس توصیه می شود که والدین از میز های ناهارخوری قرمز رنگ یا رومیزی قرمز استفاده کنند. رنگ قرمز جرات و جسارت را در فرد بالا می برد و سبب می شود که فرد برای انجام کاری ترس و واهمه را کنار بگذارد و با تمام قوا به پیش برود. براین اساس این رنگ می تواند، رنگ مناسبی برای کودکانی باشد که از شروع کاری می ترسند یا در ابتدای کاری از ترس شکست، متوقف می شوند. به ویژه دخترانی که در دوره ابتدایی قرار دارند. والدین می توانند برای کودکان خود دفترهایی با جلد قرمز تهیه کنندیا جلد پلاستیکی قرمز برای کتابهای آنها درنظر بگیرند. رنگ قرمز تا حدی می تواند افراد را به سوی مشارکت و مدیریت سوق دهد. مشارکت و مدیریت دو امر محیطی هستند که محیط پیرامون و نگرش فرد آن را تقویت می کند. اما در بین رنگها، رنگ قرمز نیز این قابلیت را تا حدی می تواند در افراد برانگیخته سازد. از این رو می تواند رنگ مناسبی برای کودکانی باشد که از ابراز نظر در جمع هراس داشته و یا از برعهده گرفتن کاری ترس و تردید دارند.

درعبارات فوق به نقاط قوت موجود در رنگ قرمز و تاثیر مثبت آن بر روی کودکان پرداخته شد. اکنون جا دارد که به ضعف موجود در این رنگ و تاثیر منفی آن نیز اشاره گردد. رنگ قرمز خلق و خوی آتشین دارد و سبب ایجاد نگرش تهاجمی در افراد می شود. لذا توصیه می شود که از این رنگ برای کودکان پرخاشگر استفاده نشود، به ویژه پسرانی که در سنین بحرانی بلوغ قرار داشته و با نقادی ستیزجویانه سعی در رد نظرات دیگران دارند.

در مباحث بالا به نقاط قوت و ضعف رنگ قرمز و تاثیر مثبت و منفی آن بر روی افراد پرداخته شد. اینک به حس کودکان سنین مختلف در به کارگیری این رنگ اشاره می گردد. زمانی که کودکان ما در سنین پایین(5تا10 سال) قرار دارند استفاده افراطی آنها از رنگ قرمز، نشان دهنده این است که کودکان ما قصد دارند که احساسات و عواطف خود را بیان کنند و از این کار لذت می برند. لیکن زمانی که کودکان ما در سنین بالاتر (نوجوانی) قرار داشته باشند. استفاده افراطی از رنگ قرمز می تواند بیانگر این باشد که آنها در آستانه نوجوانی قرار گرفته و نا آرام هستند و این نا آرامی و تندی درون، آنها را به پرخاش سوق می دهد. از این رو توصیه می شود، زمانی که نوجوان ما بیشتر به رنگ قرمز تمایل پیدا کرد. ما باید برخورد آرامتر و مهربان تری نسبت به او داشته باشیم.

سرزمین تیزهوش ها - tizland.ir
http://tizland.ir/show/?id=6073