سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

افزایش 2 درصدی ورودی دانش‌آموزان رشته ریاضی پایه دهم کد مطلب : 13155 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

افزایش 2 درصدی ورودی دانش‌آموزان رشته ریاضی پایه دهم

معاون آموزش متوسطه از افزایش دو درصدی ورودی دانش‌آموزان رشته ریاضی پایه دهم نسبت به سال گذشته خبر داد.
تاریخ خبر 1401/08/17

. . . . . . . . . . . . .

افزایش 2 درصدی ورودی دانش‌آموزان رشته ریاضی پایه دهمبه گزارش تیزلند، محمدمهدی کاظمی درباره کاهش تقاضای داوطلبان برای ورود به رشته ریاضی فیزیک به برنامه «روزنه» رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: علوم پایه موتور محرکه علم و فناوری است و ما حتی اگر قصد پیشرفت در علوم کاربردی داشته باشیم هم نیازمند تقویت علوم پایه هستیم.

وی با بیان اینکه بدون تقویت علوم پایه، پیشرفتی در علوم کاربردی حاصل نخواهدشد افزود: طبق گزارشات، تعداد متقاضیان و شرکت کنندگان در گروه آزمون سراسری ریاضی در سال‎های گذشته کاهش پیدا کرده که بخشی از این موضوع ناشی از کاهش جمعیت دانش‌آموزی در رشته ریاضی فیزیک دوره متوسطه نظری بود.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش گفت: ورودی دانش‌آموزان رشته ریاضی از سال تحصیلی ۱۳۹۲-۱۳۹۱ حدود ۲۷,۱۲ صدم درصد بود که تا سال ۱۴۰۰ به ۱۴.۵۶ صدم درصد و تقریباً به نصف کاهش پیدا کرد اما با روی کار آمدن دولت مجدداً این موضوع مورد بررسی قرار گرفت و تقویت و توسعه رشته ریاضی فیزیک را در اولویت قرار دادیم.

کاظمی بخشی از این مسئله را ناشی از موضوعات فرهنگی و نگاه دانش آموزان، وضعیت اشتغال رشته‌ها و تقاضای اجتماعی کاذب برای رشته علوم تجربی و تب پزشک شدن در دانش‌آموزان دانست و عنوان کرد: ما با برنامه ریزی‌های مختلف در این رابطه توانستیم در سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ بعد از ۹ سال روند کاهشی، شاهد روند افزایشی جمعیت دانش‌آموزان رشته ریاضی فیزیک باشیم.

وی از افزایش دو درصدی ورودی دانش‌آموزان رشته ریاضی پایه دهم نسبت به سال گذشته خبر داد و گفت: سهم دانش‌آموزان پایه دهم رشته ریاضی فیزیک نسبت به سال گذشته حدود ۲ درصد افزایش پیدا کرد و هدفگذاری ما این است که تا پایان برنامه هفتم کشور، به سهم واقعی مدنظر رشته‌های علوم پایه در دانشگاه‌ها و توسعه رشته ریاضی فیزیک در آموزش و پرورش برسیم.

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: دانش آموزانی که با مدرک دیپلم وارد بازار کار می‌شوند از بچه‌های فنی و حرفه‌ای هستند اما دانش آموزان گروه ریاضی فیزیک و علوم تجربی و انسانی معمولاً پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه جذب بازار کار می‌شوند لذا کاربردی کردن رشته‌های دانشگاهی جذب فارغ التحصیلان دانشگاهی را در بازار کار بیشتر خواهد کرد که باید در دستورکار قرار گیرد.

کاظمی همچنین با اشاره به افزایش ۲,۵ درصدی استقبال از رشته‌های هنرستانی در سال تحصیلی جاری گفت: امسال دانش‌آموزان با بالاترین معدل‌ها تقاضای خوبی برای ورود به رشته‌های هنرستانی داشتند.


منبع: خبرگزاری پانا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1847 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مجتمع مشکوه
دبستان ستارگان زمین
شب امتحان
هوپا آکادمی
بسته های آبان و آذر 1401