سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

برنامه های سال تحصیلی جدید رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش اعلام شد کد مطلب : 10841 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

برنامه های سال تحصیلی جدید رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش اعلام شد

مدیرکل دفتر تالیف کتاب های درسی فنی و حرفه ای و کاردانش از تولید محتوا و تکمیل اجزای بسته های یادگیری 126 عنوان درسی این رشته ها و بهره برداری آنها از طریق رمزینه های سریع پاسخ خبر داد.
تاریخ خبر 1400/07/20

. . . . . . . . . . . . .

برنامه های سال تحصیلی جدید رشته های فنی و حرفه ای و کاردانش اعلام شدبه گزارش تیزلند، افشار بهمنی اظهار کرد: با توجه به تغییرات برنامۀ درسی شاخۀ فنی و حرفه‌ای در سال 1394 و تعدیل شاخۀ کاردانش از سال 1398؛ در هجده ماه گذشته سعی شده مطالعات مربوط به این دو شاخۀ تحصیلی در یک الگوی منسجم و در قالب طراحی دوره‌ی تحصیلی صورت گیرد که این سند تا پایان آبان ماه عرضه خواهد شد.

سفارش طرح‌های مطالعاتی

وی گفت: برای تحقق و ارائه یک سند مطالعاتی با کیفیت در این مدت ارزشیابی برنامه‌های درسی در رشته فنی و حرفه‌ای در کنار طرح های مطالعاتی شامل طراحی الگوی نیازسنجی شاخه فنی و حرفه‌ای، طراحی الگوی برنامه درسی کل‌نگر موقعیت محور شاخه های فنی و حرفه‌ای و کاردانش، الگوی ارزیابی اثر بخشی شاخه فنی و حرفه‌ای، الگوی تحلیل محتوای کتاب‌های درسی فنی و حرفه‌ای به مجریان و پژوهشگران از موسسات و دانشگاه‌های مختلف سفارش داده شده است.

مدیرکل دفتر تالیف کتاب‌های درسی فنی و حرفه‌ای و کاردانش در خصوص عنصر محتوا در برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در این دفتر بیان داشت: سعی شده شاخص‌های عملکردی در هر رشتۀ فنی و حرفه‌ای با توجه به مهارت‌های اساسی، نگرش‌های اساسی و دانش و مفاهیم اساسی متناسب سازی و تبیین شود.

تهیه 6600 دقیقه محتوای فیلم آموزشی هنرجو

وی ادامه داد: در تولید محتوای غیرمکتوب نقشه محتوایی، بیش از 3500 قطعه آموزشی و 6600 دقیقه محتوای فیلم آموزش هنرجو تولید شده است. هر قطعه‌ی آموزشی متناسب با یک مرحله کاری از محتوای پودمان است. همچنین 126 عنوان درسی از طریق رمزینه‌های سریع پاسخ ابتدای هر پودمان تولید و بهره‌برداری قرار گرفت.

بهمنی با اشاره به مصوبه‌ی هشتمین جلسه‌ی کمیتۀ معین شورای عالی آموزش و پرورش گفت: طبق به‌روز رسانی صورت گرفته در تبصره‌ی 1 ماده‌ی 5 آئین‌نامۀ آموزشی دورۀ دوم متوسطه (روزانه) تاکید شده "ارائه‌ و تکمیل آموزش و ارزشیابی پایانی آن دسته از دروس خوشۀ شایستگی‌های فنی که آموزش آنها تا پایان خرداد ماه به اتمام نمی‌رسد، تا پایان شهریورماه همان سال تحصیلی به‌صورت رایگان بلامانع است".

تشریح شرایط رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش

مدیرکل دفتر تالیف کتاب‌های درسی فنی و حرفه‌ای و کاردانش در خصوص اجرای 39 رشتۀ فنی و حرفه‌ای، حذف 35 رشتۀ کاردانش و به‌روز رسانی و ایجاد 79 رشته در این شاخه و فرایند اجرای آنها، اظهار داشت: مطابق با مصوبۀ شورای عالی آموزش و پرورش جذب هنرجو در پایۀ دهم رشتۀ نقشه کشی معماری از سال تحصیلی جاری حذف شد و رشته الکترونیک و مخابرات دریایی نیز در سه سال تحصیلی اخیر هنرجویی جذب نداشته‌اند، براین اساس حذف 35 رشتۀ شاخۀ کاردانش و همچنین به روزرسانی و ایجاد 79 رشته‌ی این شاخه‌ی تحصیلی نیز توسط شورای عالی آموزش و پرورش ابلاغ شده است.

عناوین رشته‌های فنی و حرفه‌ای

وی افزود: در سال تحصیلی جاری 39 رشته در شاخه‌ی تحصیلی فنی و حرفه‌ای در حال اجرا است که عبارتند از؛ گروه مکانیک شامل رشته‌های صنایع چوب و مبلمان، صنایع فلزی، مکاترونیک، تاسیسات مکانیکی، ماشین ابزار، چاپ، مکانیک خودرو، گروه نگهداری و تعمیر شامل رشتۀ مکانیک موتورهای دریایی، گروه برق و رایانه شامل رشته‌های الکترونیک، الکتروتکنیک، شبکه و نرم‌افزار رایانه، گروه مواد و فراوری شامل رشته‌های صنایع شیمیایی، سرامیک، متالورژی، معدن، صنایع نساجی، گروه ساختمان و معماری شامل رشته‌های ساختمان و معماری داخلی، گروه خدمات شامل رشته‌های حمل و نقل و ناوبری، گروه سلامت و بهداشت شامل رشته‌های تربیت بدنی و تربیت کودک، گروه بازرگانی و امور اداری شامل رشته‌ی حسابداری، گروه کشاورزی و غذا شامل رشته‌های امور زراعی، امور باغی، امور دامی، صنایع غذایی و ماشین‌های کشاورزی و گروه هنر شامل رشته‌های صنایع دستی (فرش)، فتوگرافیک، تولید برنامه‌های تلویزیونی، پویانمایی، طراحی و دوخت، سینما، نمایش، گرافیک، نقاشی، نوازندگی ساز ایرانی و نوازندگی ساز جهانی.

عناوین رشته‌های کاردانش

مدیرکل دفتر تالیف کتاب‌های درسی فنی و حرفه‌ای و کاردانش ادامه داد: در شاخۀ کاردانش نیز 34 رشته‌ تعمیر دستگاه‌های پزشکی، تولید محتوای الکترونیکی، طراحی و توسعه‌ی صفحات وب، خدمات فنی خودرو، رنگ کاری مبلمان چوبی، تراشکاری و فرز کاری، جوشکاری برق، تاسیسات حرارت مرکزی، تاسیسات حرارتی و برودتی، مکانیک تراکتور و تیلر، تعمیر سیستم انتقال نیرو و هیدرولیک تراکتور، تکثیر میگو، پرورش درخت و درختچه‌ی زینتی، تولید محتوا و انیمیشن، خیاطی دوخت‌های تزیینی، مدیریت و برنامه‌ریزی خانواده، کاربر امور مالی، هوانوردی، تعمیر ماشین‌های ثابت کشاورزی، دوخت لباس‌های محلی، ساخت مصنوعات فلزی، جوشکاری گاز محافظ، خیاطی مردانه دوز، خیاطی دوخت‌های تزئینی، تعمیر موتور خودرو، تعمیر موتورهای دیزل دریایی، پرورش دام‌های سنگین، پرورش دام‌های سبک، پرورش ماکیان، تولید صنعتی فراورده‌های لبنی، مرغداری صنعتی، پرورش گیاهان جالیزی و سبزی، زراعت گیاهان علوفه‌ای و غده‌ای، کشت گیاهان دارویی و زعفران؛ حذف شدند.

ایجاد رشته‌های جدید

افشار بهمنی در خصوص رشته‌های جدید ایجاد شده در شاخۀ کاردانش گفت: رشته‌های محیط‌ بانی، بهداشت دام روستایی و عشایر، تعمیر و نگهداری تجهیزات پرورش دام و طیور، خط و سازه‌های ریلی، تعمیرات ناوگان ریلی، خدمات پس از فروش خودروهای سبک؛ بر اساس نیازهای بومی و منطقه‌ای و تقاضای دستگاه‌های اجرایی ایجاد شده‌اند.

به روز رسانی 79 رشته

وی در مورد به‌روزرسانی استانداردهای مهارتی 79 رشته ادامه داد: امیدوارم در سال تحصیلی جاری نیز استانداردهای سایر رشته‌های باقیمانده نیز به‌روزرسانی شوند. البته موافقت اصولی اولیه جهت ایجاد دو رشته‌ی خدمات فروشگاهی و صنایع بازیافت مواد و انرژی بررسی شده ولی تاکنون استانداردهای شغلی، برنامه درسی و جدول دروس آنها نهایی و ابلاغ نشده است.

فرایند بروزرسانی رشته‌های کاردانش

مدیرکل دفتر تالیف کتاب‌های درسی فنی و حرفه‌ای و کاردانش اظهار کرد: با توجه به ماهیت تقاضامحوری و مشارکتی دستگاه‌های اجرایی در شاخۀ کاردانش، نیازسنجی و استانداردهای شغلی پیشنهادی توسط هر کدام از دستگاه‌های اجرایی ارائه می‌شود و با بررسی در کمیسیون‌های برنامه‌ریزی درسی دفتر تالیف فنی و حرفه‌ای و کاردانش براساس شاخص‌هایی ضمن اصلاح، نسبت به تدوین برنامۀ درسی رشتۀ مربوطه اقدام می‌شود.

وی توجه به نیازهای شغلی، منطقه‌ای و بومی دستگاه‌های اجرایی تقاضادهنده و مشارکت‌کننده؛ تدوین نیازسنجی شغلی و استانداردهای شغلی مبتنی بر استانداردهای ملی و بین‌المللی با مدنظر گرفتن سطح محتواها، زمان محتوای استانداردهای شغلی حداقل 1600 ساعت برای سه سال تحصیلی، با در نظر گرفتن توسعه‌ی حرفه‌ای و سطوح صلاحیت حرفه‌ای توسط دستگاه متقاضی؛ بررسی نیازسنجی و استانداردهای شغلی در کمیسیون برنامه‌ریزی درسی دفتر تالیف فنی و حرفه‌ای و کاردانش و تدوین برنامه‌ی درسی و جدول دروس آن جهت ارائه به کمیته‌ی برنامه‌ی درسی شورای عالی آموزش و پرورش؛ بررسی نیازسنجی شغلی، استاندارد شغلی، برنامه‌ی درسی در کمیته‌ی برنامه‌ی درسی کاردانش شورای عالی آموزش و پرورش و تعیین و تکلیف آن رشته را این چهار شاخص عنوان کرد.

برنامه‌های در دست اقدام در شش ماهه‌ی دوم سال

بهمنی گفت: در حال حاضر به‌منظور تدوین اسناد پشتیبان سند طراحی دوره‌ی تحصیلی فنی و حرفه‌ای و کاردانش نیز الگوی برنامه‌ریزی درسی منطقه‌ای برای دو شاخه‌ی فنی و حرفه‌ای و کاردانش با تاکید بر روش‌ها، ابعاد، مولفه‌ها و چارچوب‌های فرایند کاهش تمرکز در تدوین و اجرای برنامه‌ی درسی، تدوین چارچوب برنامه‌ی ویژه‌ی مدرسه، به‌روزرسانی الگوی تحلیل حرف و مشاغل بازار کار، تدوین و به‌روزرسانی استانداردهای تولید بسته‌های تربیت و یادگیری فنی و حرفه‌ای و کاردانش، تدوین و ارائه‌ی الگوی مفهومی شاخۀ کاردانش، تدوین و ارائه‌ی الگوی مفهومی صنایع دستی در حال اجرا و نهایی‌سازی مطالعات آنها است.


منبع: خبرگزاری پانانظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1719 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

میم مارکت