سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

تائید دروس امتحان نهایی و آئین نامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی توسط رئیس جمهور کد مطلب : 6265 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

تائید دروس امتحان نهایی و آئین نامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی توسط رئیس جمهور

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: سه مصوبه این شورا درباره اهداف دوره های تحصیلی، آئین نامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی دوره ابتدایی و دروس امتحان نهایی پایه 12 شاخه نظری به امضای رئیس جمهوری رسید.
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

. . . . . . . . . . . . .

تائید دروس امتحان نهایی و آئین نامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی توسط رئیس جمهوربه گزارش تیزلند، به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ مهدی نویدادهم با اشاره به تایید مصوبات شورای عالی از سوی رئیس جمهور و رئیس این شورا، اظهار کرد: شورای عالی آموزش و پرورش شهریورماه امسال با استناد به بند یک ماده واحده اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی مصوبه 26 اردیبهشت سال 1395 مجلس شورای اسلامی، آزمون پایانی دروس پایه دوازدهم دوره دوم توسطه شاخه نظری را تعیین کرد که رئیس جمهوری با آنها موافقت کرده است.

وی ادامه داد: این دروس در رشته علوم تجربی شامل تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن)، عربی زبان قرآن 3، فارسی 3، زبان خارجی 3، علوم اجتماعی، سلامت و بهداشت، ریاضی 3، فیزیک 3، شیمی 3 و زیست شناسی 3 و در رشته ریاضی فیزیک شامل تعلیمات دینی 3(دینی، اخلاق و قرآن)، عربی زبان قرآن 3، فارسی 3، زبان خارجی 3، علوم اجتماعی، سلامت و بهداشت، حسابان 2، هندسه 3، ریاضیات گسسته، فیزیک 3 و شیمی 3 است.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش یادآورشد: بر اساس این مصوبه همچنین در رشته ادبیات و علوم انسانی امتحانات دروس تعلیمات دینی 3 (دینی، اخلاق و قرآن)، عربی 3 (زبان تخصصی رشته)، فارسی 3، زبان خارجی 3، علوم و فنون ادبی 3، سلامت و بهداشت، ریاضی و آمار 3، تاریخ 3، جامعه شناسی 3، جغرافیا 3 و فلسفه 2 و در رشته علوم معارف اسلامی دروس علوم و معارف قرآنی 3، عربی 3 (زبان تخصصی رشته)، فارسی 3، زبان خارجی 3، علوم و فنون ادبی 3، سلامت و بهداشت، ریاضی و آمار 3، احکام 3، اصول عقاید 3، تاریخ 3 (تخصصی رشته) و فلسفه 2، به صورت نهایی برگزار می شود.

نوید ادهم خاطر نشان کرد: علاوه بر این، رئیس جمهوری مصوبه دیگر این شورا برای تمدید اجرای آزمایشی آئین نامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی دوره ابتدایی تا پایان سال تحصیلی 98 - 97 را امضاء کرد.

وی افزود: بر اساس این مصوبه وزارت آموزش و پرورش موظف است قبل از اتمام مهلت مذکور با توجه به یافته های پژوهشی مفاد سند تحول بنیادین آموزش و پرورش و برنامه درسی ملی، این آئین نامه را مورد بازنگری قرار دهد و اصلاحات لازم را به تصویب شورای عالی برساند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با اشاره به سومین مصوبه امضا شده توسط رئیس جمهوری درباره اهداف دوره تحصیلی، اظهار کرد: مدیران، برنامه ریزان و عوامل سهیم و موثر در تعلیم و تربیت دانش آموزان در راستای این مصوبه باید در برنامه ریزی امور، سازماندهی فعالیت‌ها و انجام وظایف خود به گونه‌ای عمل کنند تا دانش آموزان در پایان هر یک از دوره‌های تحصیلی به اهداف تعیین شده دست یابند.

نوید ادهم تصریح کرد: این اهداف مبتنی بر اسناد بالادستی، به ویژه سیاست‌های کلی ایجاد تحول در نظام آموزش و پرورش، سند جامع علمی کشور، سند چشم انداز 20 ساله کشور، مبانی نظری و سند تحول بنیادین به تفکیک ساحت های شش گانه تعلیم و تربیت تعریف شده است.

وی تاکید کرد: بر اساس این اهداف در ساحت تعلیم و تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی، دانش آموزان دوره اول ابتدایی باید با صفات مهربانی، بخشندگی، دانایی و توانایی خداوند آشنا شوند و احساس اطمینان و آرامش حاصل از آن را ابراز کنند، با شناخت روش زندگی و آموزه های اخلاقی پیشوایان دینی آداب و رفتار فردی و اجتماعی، راستگویی، نظم و پشتکار، تاثیر آن را در رفتار خود نشان دهند و با قرائت صحیح نماز و آیات آسان قرآن، آموخته های قرآنی خود را در زندگی به کار گیرند.

به گفته دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش همچنین در دوره ابتدایی دانش آموزان باید درک مفهوم اولیه هر یک از اصول دین، پذیرش و احساس تعلق خاطر خود نسبت به آن را نشان دهند، با مطالعه روش زندگی و آموزه های اخلاقی پیشوایان دینی (عزت نفس، تکریم والدین، احترام به طبیعت و دیگران، وفای به عهد) و شناخت احکام مورد نیاز، الگوهایی را برای عمل صالح شناسایی کرده و در زندگی به کار گیرند و با قرائت صحیح و روان، درک مفاهیم دینی و انس با قرآن کریم، آموزه های آن را در زندگی به کار بندند.

نوید ادهم با باین اینکه دانش آموزان دوره اول متوسطه نیز با توجه به اهداف تعیین شده لازم است با شناخت کلی نظام معارف دینی و چگونگی تاثیر آن بر انتخاب ها و تصمیم ها در زندگی انسان، توانایی شکل دهی به هویت دینی و اخلاقی خود را کسب کنند گفت: با بررسی گفتار و سیره پیشوایان دینی (حق الناس، کرامت نفس، جدیت، قانون گرایی، امرار معاش، حفظ سلامت فردی، جمعی و زیست محیطی) ملاک هایی را برای انتخاب سبک زندگی شخصی و اجتماعی خود انتخاب و با عمل به آنها میزان تاثیر آن را ارزیابی کنند و با قرائت صحیح و روان قرآن کریم و تدبر در آیات موضوعی، آموزه های قرآنی را در زندگی به کار گیرند و به رعایت احکام مورد نیاز و اقامه نماز (فُرادا و جماعت) اهتمام ورزند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای عالی آموزش و پرورش؛ وی عنوان کرد: دانش آموزان دوره دوم متوسطه نیز بر اساس اهداف ترسیم شده باید با درک وجه استدلالی و عقلانی معارف دینی، در مواجهه با پرسش ها و مسائل، پاسخ های متقاعد کننده ای را با تکیه بر منابع و شواهد دینی ارائه کرده و تاثیر آن را مورد ارزیابی قرار دهند، با الگوگیری از سیره پیشوایان دینی، نقش آنها را در احیای دین و ترسیم آینده بشریت (جامعه عدل مهدوی)، عدالت خواهی، ظلم ستیزی، صلح جویی، عمران و آبادی تبیین کرده و دلالت های آن را در موقعیت های مختلف زندگی فردی و اجتماعی به کار گیرند و با باور به ظرفیت های قرآن و جاودانگی دین اسلام (جامعیت، ثبات، سازگاری با فطرت، پویایی نسبت به نیازهای حال و آینده) قادر باشد از آن برای حل نمونه ای از مسائل دنیای امروز استفاده کند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در پایان گفت: همچنین اهدافی در دیگر ساحت های شش گانه سند تحول از جمله ساحت تعلیم و تربیت اقتصادی حرفه ای، ساحت تعلیم و تربیت زیستی بدنی، ساحت تعلیم و تربیت علمی فناورانه و ساحت تعلیم و تربیت زیبایی شناسی هنری برای دانش آموزان دوره های مختلف تحصیلی ترسیم شده است که بر اساس مصوبه شورا و موافقت رئیس جمهوری باید در مدارس به اجرا درآید.


منبع: خبرگزاری ایسنانحوه نظارت والدین بر انجام تکالیف دانش آموزان ابتدایی

سوال مهم این است که آیا مداخله والدین در انجام تکالیف سبب افت تحصیلی خواهد شد یا این کار در سنین مختلف تاثیر متفاوتی دارد.


چرا تعطیلات تابستان برای یادگیری دانش آموزان مخرب است؟

فراموشی اطلاعات و آموخته ها در تعطیلات طولانی مثل تابستان بیشتر رخ می دهد . این تعطیلات گاهی عملکرد ذهنی فرد در حیطه یادگیری را کاهش می دهد.


قوانین انتخاب رشته کنکور سراسری و حقوق داوطلب

هر داوطلب کنکور برای انتخاب رشته حقوقی دارد که با اشراف به آن می تواند برای بهترین امکان قبولی در دانشگاه ها از این حقوق استفاده نماید.


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1836 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

بازی استوژیت تخفیف 20%  class=
روش های موثر یادگیری در کلاس درس  class=
مجتمع شایستگان رازی  class=

تائید دروس امتحان نهایی و آئین نامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی توسط رئیس جمهور

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: سه مصوبه این شورا درباره اهداف دوره های تحصیلی، آئین نامه ارزشیابی پیشرفت تحصیلی تربیتی دوره ابتدایی و دروس امتحان نهایی پایه 12 شاخه نظری به امضای رئیس جمهوری رسید.