سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

تابستان امسال، تنها فرصت جبران یادگیری کد مطلب : 12772 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

تابستان امسال، تنها فرصت جبران یادگیری

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه دانش آموزان به ویژه در مقاطع تحصیلی ورودی، در دوران اپیدمی کرونا دروس پایه را به خوبی فرا نگرفتند گفت: تابستان امسال تنها فرصت جبران افت تحصیلی دانش آموزان خواهد بود.
تاریخ خبر 1401/05/04

. . . . . . . . . . . . .

تابستان امسال، تنها فرصت جبران یادگیریبه گزارش تیزلند، نصرت الله فاضلی با اشاره به کارکردها و جایگاه اوقات فراغت تابستانه در ارتقای سطح فرهنگ، دانش و هنر دانش‌آموزان به ویژه در سال جاری اظهار کرد: تابستان امسال برای آموزش وپرورش به منزله یک فرصت طلایی محسوب شده و می‌تواند افت تحصیلی آموزش غیر حضوری حدود ۲۵ ماهه ناشی از کرونا را که تهدیدی برای سال‌های آینده خواهد بود را تا حدودی جبران کند.

وی افزود: دانش‌آموزان به ویژه در مقاطع تحصیلی ورودی، در دوران اپیدمی کرونا دروس پایه را به خوبی فرا نگرفتند و پس از از سرگرفتن آموزش‌های حضوری، آموزگاران دریافتند که آموزش غیر حضوری چندان هم مفید فایده نبوده است.

این کارشناس حوزه آموزش و پرورش با بیان اینکه به واقع می‌توان گفت که تابستان امسال تنها فرصت جبران افت تحصیلی دانش‌آموزان خواهد بود اظهار کرد: وزارت آموزش و پرورش بودجه‌ای را به منظور برگزاری کلاس‌های جبرانی در تابستان اختصاص داده است، اما به نظر می‌رسد از آنجا که اختیاری بوده دانش‌آموزان چندان رغبتی به مدرسه و آموزش نداشتند و باید منتظر نتایج و بازخوردهای آن ماند.

فاضلی اضافه کرد: در کشور ما از ۵۲ تا ۵۳ هفته‌ای که در طول یک سال داریم، بچه‌ها با احتساب تعطیلی پنج شنبه و جمعه حداکثر ۲۵ هفته به مدرسه می‌روند و این شکاف آموزشی، به مانند موریانه، منجر به پوکی ستون آموزش شده است.

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه مدارس در کشور ما از نظر کالبدی توسعه خوبی یافته‌اند ولی نوسازی مدارس؛ مدرسه را برای سخنرانی معلم و انفعال دانش‌آموز روی نیمکت می‌سازد گفت: از حواس چندگانه، فقط چشم و گوش دانش‌آموزان گاهی درگیر یادگیری است و بچه‌ها دست‌ و پایشان در کلاس‌ها از بی حرکتی به خواب رفته است.

وی افزود: در واقع مدرسه به جای میدان عمل، نیمکت سکوت است و با چنین مدارسی، به نظر می‌رسد انگیزه بچه‌ها برای استقبال از برنامه‌های تابستانی چندان زیاد نباشد.

فاضلی با اشاره به اینکه برخی مدیران مدارس همه ظرفیت مدرسه را به منظور غنی سازی اوقات فراغت برنامه ریزی می‌کنند گفت: اما برخی دیگر استفاده از سالن ورزشی و حیاط مدرسه را مغایر با خود پنداره قوانین می‌دانند و برایشان حفظ اموال، بر رشد و پویایی دانش‌آموزان ارحجیت دارد.

معاون اسبق وزارت آموزش و پرورش افزود: در این میان آموزش و پرورش باید یک محیط یادگیری همراه با شادی، بازی و شور و شوق را در مدارس رقم بزند. اخیراً مدارس حیاط طیبه با بیش از ۲۰۰۰ مترمربع زیر بنا در دست ساخت است که اقدامی بسیار پسندیده است. آموزش وپرورش باید از ساخت مدرسه به مثابه "خانه مسکونی" به ساخت مدرسه به مثابه "زندگی" در همه فصول برود و مدارس با جمعیت کمتر از ۵۰۰ نفر جای خود را به مدارس بزرگ با همه امکانات بدهد؛ تا این اتفاق نیفتد، عمر سند تحول در کمدها و کشوها سپری خواهد شد.


منبع: خبرگزاری ایسنانظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1479 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

لیست رشته های علوم انسانی
لیست رشته های علوم ریاضی
لیست رشته های علوم تجربی
دبیرستان دخترانه پیمانه ثنا
لندینگ
مقاله
فرصت دیده شدن مدارس تهران