سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانی دانش آموزان از سال 1402 کد مطلب : 12950 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

تصحیح الکترونیکی اوراق امتحانی دانش آموزان از سال 1402

عضو شورای انقلاب فرهنگی گفت: براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی ، آموزش و پرورش ملزم به الکترونیکی کردن فرایند تصحیح اوراق است.
تاریخ خبر 1401/06/07

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، مدیر کل دفتر تدوین و راهبری اسناد و سیاست‌های آموزش و پژوهش ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره برگزاری کنکور سال آینده گفت: فعلا کنکور حذف نمی‌شود بلکه سالانه ۲ بار به صورت تستی برگزار خواهد شد، از جمله مزایای برگزاری دو بار کنکور در سال، کاهش نود درصدی استرس دانش‌آموزان ، بالا رفتن کیفیت آموزشی و برقراری عدالت آموزشی است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی به دنبال اجرایی کردن سناریوی پلکانی حذف کنکور است.

وی نظام کنکور فعلی را معیوب دانست و گفت: افزایش استرس دانش‌آموزان، پایین بودن کیفیت نظام آموزشی، کم رنگ شدن رویکرد تربیتی آموزش و پرورش و بی عدالتی از دستاورد‌های نظام کنکور فعلی است که با تغییر شیوه برگزاری کنکور، بسیاری از نابسامانی وضع موجود اصلاح خواهد شد.

موسوی در تشریح بی عدالتی در کنکور گفت: شیوه تدریس در آموزش و پرورش توصیفی – تشریحی است و کتاب‌های آموزش و پرورش فاقد هرگونه سوال تستی و شیوه و مهارت‌های تست زنی است و دانش آموزان دوازده سال، درس‌ها را رایگان و تشریحی فرا می‌گیرند در حالی که برای ورود به دانشگاه باید در کنکوری که به شیوه تستی برگزار می‌شود شرکت کنند و برای موفقیت در کنکور مجبورند با صرف هزینه‌های گزاف به مؤسسات و آموزشگاه‌های کنکور مراجعه کنند تا شیوه‌ها و مهارت‌های تست زنی را فرا گیرند که این عین بی عدالتی است، چون دانش آموزان قشر متوسط و ضعیف جامعه، توانایی استفاده از این مراکز را ندارند.

وی درباره پذیرفته شدگان دارای رتبه‌های زیر سه هزار کنکور گفت: در کنکور ۹۹- ۹۸ طبق آمار و داده ها، ۷۹.۲ درصد از رتبه‌های کمتر از سه هزار از دهک‌های ۸ تا ۱۰ بوده اند که بیانگر این است که کسانی که توانایی مالی خوبی دارند با شرکت در کلاس‌های مؤسسات کنکور رتبه خوبی را کسب کرده اند و طبیعتا به دانشگاه‌های برتر کشور وارد می‌شوند و بعد از آن وارد بازار کار بهتری می‌شوند.

موسوی گفت: این بی عدالتی در رشته‌های علوم پزشکی مشهود‌تر است به طوری که در کنکور ۹۹ – ۹۸، از ۳۲۱۱ نفر پذیرفته شده در رشته‌های پزشکی، ۱۸۰۶ نفر فقط از دهک دهم بودند و از دهک اول فقط سه نفر پذیرفته شدند، یعنی ۸۶ درصد از پذیرفته شدگان از سه دهک بالا و ۱۴ درصد به هفت دهک بعدی تعلق گرفته است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که نظام آموزشی مبتنی بر شیوه‌های تشریحی، بهترین شیوه کنکور می‌تواند باشد گفت: نگاه ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که کنکور تست محور باید حذف شود، چون کنکور تستی به حوزه شناختی ورود نمی‌کند و در آن میزان دانش، توانایی، مهارت، استعداد و معلومات عمومی دانش آموزان نادیده گرفته می‌شود و تنها مهارت تست زنی دانش‌آموزان ملاک موفقیت آن‌ها در نظر گرفته شده است.

وی در پایان به رتبه بندی مدارس اشاره کرد و گفت: طبق سند تحول آموزش و پرورش، رتبه‌بندی مدارس، عدالت آموزشی را برقرار می‌کند، ولی هنوز اجرایی نشده است.

 


منبع: خبرگزاری صدا و سیما


مطالب مشابه ومورد توجه بازدیدکنندگان
» تمامی مدارس کشور رتبه بندی می شوند

نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1522 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات


بازآمد بوی ماه مدرسه
فرصت دیده شدن مدارس تهران