سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

تغییر مسیر از مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی به سمت مدارس غیرانتفاعی کد مطلب : 5093 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

تغییر مسیر از مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی به سمت مدارس غیرانتفاعی

سید محمد بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش، ترویج و تشویق استفاده از جزوات و کتب آموزشی در مدارس ابتدایی و همچنین برگزاری آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی را برای ورود به پایه هفتم ممنوع اعلام کرد. از نگاه کلی و همچنین از دیدگاه تعلیم و تربیتی، این یک اتفاق نیک و پسندیده ای است.
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، به نقل ازپایگاه خبری تحلیلی فرهنگیان ، سید محمد بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش، ترویج و تشویق استفاده از جزوات و کتب آموزشی در مدارس ابتدایی و همچنین برگزاری آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی را برای ورود به پایه هفتم ممنوع اعلام کرد. از نگاه کلی و همچنین از دیدگاه تعلیم و تربیتی، این یک اتفاق نیک و پسندیده ای است و من هم از این اقدام دفاع می کنم. چرا که ایجاد رقابت و برگزاری آزمون های سخت و دشوار و خارج از توانایی دانش آموز، ضربات روحی و جسمی شدیدی به دانش آموزان وارد می کند. اما من در این یادداشت قصد مخالفت با این طرح را ندارم بلکه نقد من به این است که با حذف آزمون ها به تنهایی آن هدف مد نظر محقق نخواهد شد، بلکه مسیر آن عوض خواهد شد.

در سال های اخیر برای ورود دانش آموزان به مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی رقابت شدیدی ایجاد شده و خانواده را به سمت استفاده از کتاب های کمک آموزشی و آموزشگاههای آزاد کشانده است، حتی مدیران و معلمان را هم با خود همسو کرده است، بطوری که مدیران مدارس ابتدایی همانند مدیران مدارس متوسطه دوم در اعلام اسامی قبول شدگان کنکور، هر ساله برای نشان دادن سطح بالای کیفیت آموزشی خود، تعداد، درصد و اسامی دانش آموزانی که در این مدارس قبول شده اند را در بنری بزرگ بر سر در مدرسه ها می زنند. شرایط جوری به خانواده القاء شده است که اگر می خواهید فرزندتان در آینده موفق شود و در دانشگاه و رشته خوب قبول شود، باید به مدارس تیزهوشان یا نمونه دولتی برود. البته پر بیراه هم نبود، چرا که وضعیت مدارس دولتی عادی مان حال و روز خوبی ندارند. به همین دلیل و دلایل دیگر از جمله چشم و هم چشمی خانواده ها باعث افزایش گرایش خانواده ها به سمت این آزمون ها و آموزشگاه ها و در نهایت فشار بیشتر روی دانش آموزان بی گناه شد.

بدیهی است که برای درمان یک بیماری و مشکل ابتدا بهتر است عامل یا عوامل ایجاد آن را شناخت و سپس در صورت امکان آن عامل یا عوامل را حذف یا کنترل کرد. حال در این مورد خاص آیا به عوامل گسترش روز افزون تمایل خانواده ها، مدیران و معلمان به سمت کتابهای کمک آموزشی و آموزشگاه ها توجه شده است. آیا توجه شده است که به سبب کیفیت پایین مدارس دولتی عادی از لحاظ امکانات و تجهیزات و پرسنل آموزشی و اجرایی و نامناسب بودن محتوای کتب درسی با توانایی ها و نیازهای دانش آموزان و عدم انگیزه ی معلمان و ... باعث این امر شده است. و اگر مدارس دولتی نزدیک محل سکونت از امکانات آموزشی مناسب، معلمان با انگیزه، کلاس های استاندارد و... برخوردار باشند، آیا تمایل برای ورود به مدارس خاص خود به خود کاسته نخواهد شد؟

حال با حذف نگهانی این آزمون، بدون این که عوامل ایجاد کننده این مشکل بر طرف شود، آیا مشکل که همان تمایل خانواده ها برای ثبت نام فرزندانشان در مدارس با کیفیت است حل خواهد شد؟ قطعا نخواهد شد! فقط ممکن است مسیر کمی عوض شود، آن هم حرکت به سمت مدارس غیرانتفاعی خاص، و به طبع انجام آزمون ورودی و افزایش شهریه این مدارس به سبب افزایش تقاضا و امکان استفاده برای خانواده های برخودار می باشد. این وسط فقط سر خانواده های متوسط و ضعیف و فرزندان با استعدادشان بی کلاه می ماند.

از طرفی آقای وزیر محترم فرمودند: ما با این کار می خواهیم دانش آموزان از بچگی خود لذت ببرند و بتوانند مهارت های زندگی و خلاقیت را بیاموزند. خب آیا با حذف این آزمون ها می توان به این هدف دست یافت؟ آیا مدارس ما با این فضا و تجهیزات و سرانه و اعتبارات، با این معلمان بی انگیزه و مدیران نا کارآمد می تواند شرایط را برای تحقق این هدف فراهم کند؟ آیا در حالی که همه به جذاب و شاداب نبودن و پادگانی بودن فضا و جو مدارس دولتی اذعان دارند، و آیا در حالی که درس هنر و تربیت بدنی در دوره ابتدایی به شدت مورد بی توجهی و بی مهری قرار دارد، می توان به ایجاد محیطی جذاب و با نشاط برای ایجاد خلاقیت و کسب مهارت های زندگی در دانش آموزان امیدوار بود؟

حال فرض کنیم این قانون اجرا شد، تکلیف خانواده هایی که برای ثبت نام فرزندشان در پایه هفتم به دنبال مدارس با کیفیت هستند، که البته حق مسلم همه ی خانواده های ایرانی استفاده از مدارس با کیفیت است، بخصوص خانواده هایی که دغدغه اصلی شان تعلیم و تربیت فرزندانشان است، در شهرها، روستاها و مناطقی که فاقد چنین مدارسی هستند چیست؟

آیا وزیر محترم قبل از تصویب این طرح، برای ارتقا کیفیت و سرانه مدارس دولتی، ارتقا معیشت، جایگاه و افزایش انگیزش معلمان، افزایش جذابیت مدارس، متناسب سازی محتوای درسی با توانایی ها، نیازها و علایق دانش آموزان و برای بهبود و ارتقای درس هنر و تربیت بدنی فکری کرده اند؟ یا اینکه با حذف آزمون ها فقط صورت مسئله را پاک کرده اند؟

 


منبع: پایگاه خبری تحلیلی فرهنگیان
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1367 را در این کادر وارد کنید:

   خانم شهریاری
با حذف آزمون مدارس سمپاد و نمونه مردمی در پایه ششم ، آنهم در این موقع از سال که همه خانواده هایی که بچه های مستعد دارند و برای شرکت در آزمون آماده سازی کرده اند، ضربه بزرگی به این دانش آموزان و خانواده هایشان است ، اگر چنین شود تکلیف چیست ؟
اگر فکر میکنند بهتر است آزمون این مقطع نباشد، لااقل برای سال تحصیلی آینده چنین کنند

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، حذف آزمون از امسال اجرا می شود.


   خانم بازدیدکننده سایت
من با تمام این مطالب موافقم .پسر باهوش من تا پایه چهارم در شهر ولی بنا به مسائل مالی پنجم وششم را در روستایمان درس خواند ولی در روستا اصلا هیچ امکاناتی نیست. بچه های باهوش ما روستایی ها چه گناهی دارند.


   خانم زهرا موسوی
دختر من امسال در مدرسه تیزهوشان قبول شد و مشغول تحصیل در این مدرسه است خیلی محیط خوبی برا بچه ها فراهم است کلاس هنر مفید و زنگ ورزش شاد برای بچه ها و برخورد خیلی خوب مدیر و معاونان با دانش آموزان بر خلاف مدارس دولتی قبل حیف است که این امکانات از بچه های دیگر گرفته شود


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

در چه شرایطی از معلم خصوصی استفاده کنیم؟  class=
کتاب دنیای سوفی  class=
شایستگان رازی  class=

تغییر مسیر از مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی به سمت مدارس غیرانتفاعی

سید محمد بطحایی وزیر محترم آموزش و پرورش، ترویج و تشویق استفاده از جزوات و کتب آموزشی در مدارس ابتدایی و همچنین برگزاری آزمون تیزهوشان و نمونه دولتی را برای ورود به پایه هفتم ممنوع اعلام کرد. از نگاه کلی و همچنین از دیدگاه تعلیم و تربیتی، این یک اتفاق نیک و پسندیده ای است.