سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

تهیه و ارائه «راهنمای عمل آزمون‌های نهایی» در فروردین امسال کد مطلب : 15923 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

تهیه و ارائه «راهنمای عمل آزمون‌های نهایی» در فروردین امسال

بسته معاونت متوسطه آماده شده و بسته سازمان پژوهش هم در حال نهایی‌سازی است و کارهای تبدیل دو بسته به یک بسته واحد انجام ‌و انشاالله تا نیمه اول فروردین ارائه خواهد شد
تاریخ خبر 1403/01/07

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند به نقل از پانا، رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش از تهیه و ارائه بسته «جدول هدف محتوا» به‌عنوان راهنمای عمل آزمون‌های نهایی برای طراحان، ‌دبیران و دانش‌آموزان ‌‌در فروردین امسال خبر داد.

 

محسن زارعی در گفت‌وگو با پانا درباره جزئیات بسته آموزشی مخصوص امتحانات نهایی دانش‌آموزان، اظهار کرد: «در حال ‌حاضر یک جدول هدف محتوا‌ در اختیار طراحان قرار می‌گیرد. طبق این جدول براساس اهدافی که هر درس دارد، طراحان ‌تعیین می‌کنند که سوال‌شان کدام هدف را مورد ارزشیابی قرار می‌دهد‌. قرار شد ما این جدول را با همکاری مرکز، معاونت آموزش متوسطه و سازمان پژوهش توسعه دهیم. براین اساس که هدف از هر درس براساس چه نوع سطح شناختی مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد، کدام پرسش اساسی مورد نظر است، با چه نوع سوالی مورد ارزشیابی قرار می‌گیرد، مثلا سوال تشریحی است، کوتاه پاسخ است و ... . چه بارمی به آن تعلق می‌گیرد. به این ترتیب هم برای دانش‌آموزان، فضای آزمون روشن می‌شود و هم برای دبیران؛ که بدانند آزمون نهایی که طراحی می‌شود این طراحی سوال مبتنی بر چه اهدافی است، چه پرسش‌های اساسی را مورد هدف قرار می‌دهد و اینکه چه بارمی هم به آن تعلق می‌گیرد.»

 

وی ادامه داد: «یعنی کاملا فضای سوالات برای دانش‌آموزان و دبیران روشن است و طراحان هم مقید به این خواهند شد که در قالب این چارچوب، کار طراحی سوال‌شان را انجام دهند.»

 

زارعی با بیان اینکه این بسته در حال نهایی‌سازی است، گفت: «‌بسته معاونت متوسطه آماده شده و بسته سازمان پژوهش هم در حال نهایی‌سازی است، این دو، باید یکی شده و تبدیل به یک بسته شوند‌ تا یک راهنمای عمل برای طراحان و هم دبیران و دانش‌آموزان ‌شود تا در نهایت بدانند طراحی سوالات آزمون‌های نهایی در چه چارچوبی انجام می‌شود.» 

 

رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش افزود: «کارهای تبدیل دو بسته به یک بسته واحد انجام ‌و انشاالله تا نیمه اول فروردین این بسته نهایی و ارائه خواهد شد.»

 
 

منبع: پانا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1933 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان فرزندان برتر
مجتمع نشانه رستا
دبیرستان پسرانه حضرت سیدالشهدا(ع)
مسابقه کانگورو چیست؟
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم