سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

ثبت نام 15 میلیون دانش آموز و فرصت یک هفته ای جاماندگان از ثبت نام کد مطلب : 13006 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

ثبت نام 15 میلیون دانش آموز و فرصت یک هفته ای جاماندگان از ثبت نام

رئیس ستاد بازگشایی مدارس وزارت آموزش و پرورش گفت : تاکنون حدود 95 درصد دانش آموزان واجد شرایط یعنی حدود 15 میلیون و 100 هزار نفر در سامانه «سیدا» در پایه‌های مختلف ثبت نام کرده اند .
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، مهدی کاظمی افزود : نزدیک به ۹۰۰ هزار نفر که بیشتر در پایه‌های اول ، هفتم و دهم که جز پایه‌های ورودی به دوره‌های تحصیلی هستند هنوز ثبت‌نام نکرده‌اند و باید در فرصت باقی مانده تا سال تحصیلی جدید ، نسبت به ثبت‌نام کامل دانش‌آموزان اقدام شود .

وی اضافه کرد : در سال ۱۴۰۲ - ۱۴۰۱ ، حدود ۱۶ میلیون و ۳۱ هزار دانش‌آموز در مقاطع مختلف و در بیش از ۱۱۰ هزار مدرسه تحصیل می‌کنند و امسال بیش از ۱۰ هزار کلاس درس جدید در ۲ هزار مدرسه با کمک سازمان نوسازی و تجهیز مدارس و با مشارکت خیران و منابع دولتی به کلاس‌های قبلی به خصوص در مناطق کم برخوردار اضافه شدند و بیش از ۸۳۰ هزار نفر از فرهنگیان شامل مدیر ، معاون و عوامل اجرایی و معلمان برای ساماندهی مدارس در نظر گرفته شده‌اند .

مهدی کاظمی درباره ثبت سفارش کتاب در سامانه گفت : تاکنون بیش از ۱۴ میلیون دانش‌آموز ثبت سفارش کتاب درسی انجام داده‌اند که به نسبت دانش‌آموزان ثبت نام شده کمتر است و خانواده‌ها باید اقدام به ثبت سفارش کتاب کنند تا بتوانیم در موعد مقرر کتاب‌های درسی را توزیع کنیم و اول مهر همه دانش‌آموزان کتاب‌های درسی همراه داشته باشند .

رئیس ستاد بازگشایی مدارس وزارت آموزش و پرورش درباره چاپ و توزیع کتاب‌های درسی هم افزود : برنامه ریزی چاپ و توزیع کتاب‌های درسی انجام شده و ۱۵۰ میلیون جلد کتاب تولید شده است که بخش عمده این کتاب‌ها در استان‌ها و بر اساس ثبت‌نام قطعی دانش‌آموزان در سامانه ثبت کتاب‌های درسی، بین مدارس توزیع شد تا در اختیار دانش‌آموزان قرار گیرد .

رئیس ستاد بازگشایی مدارس درباره تعداد دانش‌آموزان جدیدی که امسال به عرصه آموزش و پروش اضافه می‌شوند گفت : برآورد می‌شود امسال تعداد دانش آموزان ۳۰۰ هزار نفر نسبت به سال قبل بیشتر باشد که از جمله دلایل آن می تواند مهاجرت به کشور و جذب بازماندگان از تحصیل باشد و در حال حاضر ۹۰۰ هزار بازمانده از تحصیل در کل سنین واجد شرایط تحصیل در دوران مدرسه داریم که برای جذب حداکثری آنها باید تلاش کنیم . همچنین هدف گذاری ما برای جذب بازماندگان در دوره متوسطه اول حداقل ۳۳ هزار نفر است و خیلی بازمانده از تحصیل نداریم ولی در متوسطه دوم به دلیل مسائل ازدواج و تحصیل ، بازماندگان از تحصیل بیشتر هستند .

آقای کاظمی درباره علت بازماندن از تحصیل یادآور شد : بازماندن از تحصیل به دلیل مسائل فرهنگی ، اجتماعی ، اقتصادی اشتغال ، و .. اتفاق می‌افتد که در بین دختران و پسران مختلف است و سیاست دولت جذب حداکثری بازماندگان از تحصیل در راستای عدالت اجتماعی و تربیتی است .

وی درباره تعداد دانش‌آموزان پایه اول در سال تحصیلی جدید گفت : امسال در پایه اول بر اساس نرخ موالید ، افزایش نداشته‌ایم ولی پیش بینی می‌شود با توجه به جذب دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل و مهاجرت به کشور در پایه اول با افزایش تعداد دانش‌آموران مواجه باشیم که احتمالا امسال یک میلیون و ۷۰۰ هزار دانش‌آموز ابتدایی داریم اما در میان پایه‌ها نسبت به سال قبل افزایش محدودی خواهیم داشت .

کاظمی درباره سن ورود به مدرسه اضافه کرد : طبق قانون و آیین نامه اجرایی ، سن دانش‌آموزان ورودی به مدرسه ۶ سال تمام است ولی امسال اگر مدارس ظرفیت ثبت‌نام داشتند می‌توانند متولدین تا آخر مهر را هم ثبت‌نام کنند.

وی درباره تعداد معلمان در سال تحصیلی جدید گفت : امسال مشکل کمبود معلم نداریم و به این منظور برای رسیدن به شرایط استاندارد حدود ۳۴ هزار نفر معلم از طریق آزمون استخدامی و ماده ۲۸، و تعداد ۲۵ هزار و ۲۵ نفر از فارغ التحصیلان دانشگاه شهید رجایی و دانشگاه فرهنگیان به جمع معلمان می‌پیوندند و ۱۵ هزار نفر هم دانشجو معلمانی که سال آخر تحصیل‌شان است به عنوان کارورز و متناسب با نیاز استان به صورت حق التدریس به کار گیری خواهند شد.

همچنین اگر در منطقه‌ای کسری نیروی انسانی وجود داشته باشد با اضافه تدریس معلمان موظف و بکارگیری معلمانی که در سال‌های اخیر، بازنشسته شده و علاقمند به تدریس هستند نیاز تامین نیروی انسانی مرتفع خواهد شد .

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش درباره لباس فرم مدارس گفت : برخی مدارس تصمیم دارند دانش‌آموزان لباس متحدالشکل داشته باشند که با هماهنگی انجمن اولیا و مربیان در مدارس اجرا می‌شود ولی الزامی به تهیه لباس فرم نیست و دانش‌آموزان می‌توانند از لباس فرم سال‌های گذشته نیز استفاده کنند.

معاون آموزش متوسطه درباره سرویس مدارس هم گفت : موضوع سرویس مدارس از طرف ادارات کل استان‌ها و همچنین انجمن اولیا و مربیان مدارس برنامه ریزی می‌شود و شرکت‌های مجاز و مورد تایید شهرداری‌ها از جمله تاکسیرانی و اتوبوسرانی به مدارس معرفی می‌شوند . اگر شکایت و یا گزارش‌هایی درباره سرویس مدارس وجود دارد به ادارات کل استان‌ها و دفتر ارزیابی عملکرد گزارش دهند تا رسیدگی شود.


منبع: خبرگزاری صدا و سیما


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1195 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات
آکادمی هوپا
شب امتحان
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم
سرای دانش