سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

جزئیات سنجش سلامت کلاس اولی ها و نوآموزان کد مطلب : 12503 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

جزئیات سنجش سلامت کلاس اولی ها و نوآموزان

برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی سال جاری از نیمه دوم خردادماه برای تمام نوآموزانی که در سال تحصیلی 142ـ1401 وارد پایه اول خواهند شد همچنین جامانده‌های سنجش سال تحصیلی گذشته، اجرا می‌شود.
تاریخ خبر 1401/02/22

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، دستورالعمل سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان، پیش دبستان (1 و 2) و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه سال 1401 ابلاغ شد.

بر اساس این بخشنامه، معاونت بهداشتی دانشگاه‌ها/ دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی با رعایت شرایط ویژه در بیماری کرونا، انجام معاینات غربالگری عمومی و پزشکی را بر عهده داشته و بر اساس شرایط، موظف به تأمین و سازماندهی به موقع نیروی انسانی و تجهیزات مورد نیاز در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت هستند.

معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه‌ها/ دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی موظف به انجام هماهنگی‌های لازم بین واحدهای تابعه معاونت بهداشتی در جهت ارائه خدمات بهتر و نظارت بر حسن اجرای انجام امور دارد.

با مشارکت و هماهنگی اداره سلامت و تندرستی اداره کل آموزش و پرورش نسبت به انجام آموزش عمومی سلامت برای نوآموزان و خانواده‌های آنان در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی برنامه‌ریزی کنند. به منظور پیشگیری و کنترل کروناویرویس، پیشنهاد می‌شود به جای آموزش‌های حضوری، محتواهای آموزشی مورد نظر به شیوه‌های غیرحضوری(از جمله از طریق فضای مجازی، شبکه شاد، پیامک و ...) ارائه شده و یا رسانه‌های آموزشی تهیه و در اختیار خانواده‌ها قرار گیرد، مانند پمفلت، سی‌دی...

همچنین ضمن اهتمام به بررسی سوابق واکسیناسیون نوآموزان نسبت به برنامه‌ریزی و تکمیل واکسیناسیون آنان مطابق آخرین دستورالعمل مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر در پایگاه‌ها و خانه‌های بهداشت اقدام نمایند.

*مراحل مقدماتی در پایگاه‌های اولیه سنجش

ضمن رعایت همه پروتکل‌های بهداشتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، و ستاد ملی کرونا، در ارتباط با پیشگیری از بیماری کووید 19 شامل ارزیابی‌های بینایی، دید رنگ، شنوایی، گفتاری، آمادگی تحصیلی، اختلالات جسمی ـ حرکتی، اندازه‌گیری توده بدنی، قد، وزن، دهان و دندان، بیماری‌های جلدی(پوست و مو) و بیماری‌های نیازمند مراقبت ویژه است. همچنین بررسی وضعیت واکسیناسیون توسط مراقب سلامت در پایگاه سنجش صورت می‌پذیرد.

نوآموزانی که در هر یک از مراحل غربالگری بینایی، شنوایی و جسمی ـ حرکتی مشکوک به مشکل بوده و نیاز به ارجاع به مرحله تخصصی دارند ادامه سایر مراحل بر اساس دستورالعمل‌های آزماینده‌های بینایی، شنوایی و جسمی ـ حرکتی و طیف اوتیسم خواهد بود.

نوآموزانی که نیاز به ارزیابی تخصصی ندارند، پس از ثبت نتایج ارزیابی‌های اولیه در سامانه سنجش و ارجاع به مراکز جامع خدمات سلامت(پایگاه‌های سلامت و خانه‌های بهداشت)جهت بررسی و تکمیل کارت واکسیناسیون، همچنین انجام معاینات پزشکی با رعایت شرایط ویژه بیماری کرونا، به دبستان مورد تقاضای ثبت‌نام، معرفی می‌شوند.

نوآموزانی که در مرحله مقدماتی مشکوک به مشکل تشخیص داده شده و به پایگاه‌های تخصصی ارجاع می‌شوند، پس از انجام آزمون‌های تخصصی مورد نیاز، مجددا به پایگاه اولیه مراجعه کرده و مسؤول پایگاه، پس از انتقال اطلاعات برگه‌های ارزیابی تخصصی به سامانه سنجش، نوآموز را جهت بررسی و تکمیل کارت واکسیناسیون و همچنین انجام معاینات پزشکی با رعایت شرایط ویژه بیماری کرونا به مراکز خدمات جامع سلامت(مراکز سلامت و خانه‌های بهداشت) ارجاع می‌دهند.پس از انجام مراحل فوق نوآموز به همراه برگه تکمیل شده ارزیابی تخصصی(بینایی/ شنوایی/ جسمی حرکتی/ الگوریتم رفتارفعلی طیف اوتسم) به واحد آموزشی ذیربط معرفی خواهند شد.

*مدارک مورد نیاز جهت انجام سنجش در پایگاه‌ها

مدارک مورد نیاز جهت انجام سنجش در پایگاه‌ها شامل اصل شناسنامه دانش‌آموز و والدین، کارت واکسیناسیون تکمیل شده، یک قطعه عکس 4*3 و مبلغ 600 هزار ریال که صرفا از طریق دستگاه POS/ درگاه پرداخت الکترونیکی قابل دریافت است.

*زمان سنجش

برنامه سنجش سال جاری از نیمه دوم خردادماه برای تمام نوآموزانی که در سال تحصیلی 142ـ1401 وارد پایه اول خواهند شد همچنین جامانده‌های سنجش سال تحصیلی گذشته، اجرا و ادامه فعالیت پایگاه منوط به نوبت‌دهی بر اساس دستورالعمل و رعایت حداقل تعداد شونده است و با پیشنهاد کتبی ستاد هماهنگی سنجش استان و تأیید شورای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی سنجش فعالیت پایگاه خاتمه می‌بابد.

زمان اجرای سنجش نوآموزان پیش‌دبستان(1و2) بر اساس مصوبات ستاد سنجش استان و تأیید شورای سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی سنجش خواهد بود.


منبع: خبرگزاری فارس


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1776 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مقاله
مقاله
دوره های آکادمی هوپا
فرصت دیده شدن مدارس تهران