سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

جزئیات و نحوه ارزشیابی تحصیلی دانش‌آموزان کد مطلب : 11085 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

جزئیات و نحوه ارزشیابی تحصیلی دانش‌آموزان

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش ضرورت بازگشت دانش‌آموزان به مدرسه و چرایی امتحانات حضوری را تشریح کرد.
تاریخ خبر 1400/09/29

. . . . . . . . . . . . .

نحوه ارزشیابی تحصیلی دانش‌آموزانبه گزارش تیزلند، علیرضا کمرئی در پاسخ به «ضرورت بازگشت به مدرسه و چرایی امتحانات حضوری»، اظهار کرد: با توجه به این که ضرورت داشته است تمام مدارس از اول آذرماه فعالیت‌های حضوری خود را با رعایت شیوه‌نامه بهداشتی آغاز کنند و فرض بر این است که مدارس در ایام امتحانات نیز باز خواهند بود به تبع آن ارزشیابی از دانش‌آموزان حضوری خواهد بود.

وی افزود: در واقع ارزشیابی حضوری به مجاز بودن مدرسه به فعالیت حضوری وابسته است و نه به شیوه آموزشی که دانش‌آموزان در طول سال دریافت کرده‌اند. از نظر حرفه‌ای شیوه آموزش ارتباطی با شیوه ارزشیابی نداشته و ندارد البته ممکن است به دلیل شیوه آموزش و احتمال نارسایی راهبردها، مثلا در آموزش غیر حضوری با تشخیص معلم در درس معینی، ضریب دشواری یا ساده بودن سوالات متفاوت باشد اما در هر حال وقتی مدارس بر اساس مقررات قبل و در زمان امتحانات باز بوده و دانش‌آموزان نیز مجاز به حضور بوده‌اند، ضروری است ارزشیابی از دانش‌آموزان نیز به صورت حضوری انجام شود تا مدرسه و معلمان با اعتماد بیشتری در مورد کیفیت یادگیری دانش‌آموزان قضاوت کنند.

معاون آموزش متوسطه ادامه داد: از نظر ما ارزشیابی با هدف «سنجش میزان یادگیری دانش‌آموزان» و تصمیم‌گیری در مورد ادامه آموزش و فراهم ساختن فرصت‌های یادگیری بیشتر توسط معلمان انجام می‌شود و از این جهت ارزشیابی جزئی جدایی ناپذیر از فرآیند آموزش و یاددهی است.

وی با اشاره به این که به نظر می‌رسد وابسته کردن روش امتحان به حضوری یا غیر حضوری بودن آموزش ها، به دلیل نگرانی بعضی دانش‌آموزان از میزان یادگیری و گاه احساس عدم آمادگی برای یک ارزشیابی قابل اعتماد در شرایط حضوری است، تصریح کرد: متأسفانه اگر این باور ادامه پیدا کند و مدارس و خانواده‌ها در رفع این نگرانی به دانش‌آموزان، کمک نکنند، عدم آمادگی ذهنی و رفتاری این دسته از دانش‌آموزان در بازگشت به مدرسه و بهره‌مندی از فرصت‌های یادگیری پایدار، دانش‌آموزان را از قرار گرفتن در موقعیت‌های یادگیری اثربخش‌تر دور نگه خواهد داشت و این موضوع اکنون و در آینده هیچگاه به سود دانش‌آموزان کشورمان نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: برنامه امتحانات نهایی دی ۱۴۰۰

سخنگوی وزارت آموزش و پرورش در بازگشایی مدارس، تأکید کرد: دانش‌آموزان باید هر چه سریع‌تر برای بهره‌مندی از آموزش‌های حضوری و یادگیری مؤثرتر به آموزش‌های حضوری بپیوندند تا معلمان بتوانند با ارزشیابی‌های تکوینی به یادگیری آنها کمک بیشتری کنند و در فرصت باقی مانده تا شروع امتحانات نیم سال تحصیلی1401-1400، معلمان و خانواده‌ها بخشی از اختلال یادگیری دانش‌آموزان در ۲۰ماه گذشته را جبران کنند. در غیر این‌صورت انباشتی از اهداف درسی که یادگیری آنها محقق نشده است، یادگیری دانش‌آموزان را برای همیشه متأثر خواهد ساخت و به تبع آن در آینده شاهد شکست تحصیلی و حتی ترک تحصیل بسیاری از دانش آموزان خواهیم بود.

کمرئی با بیان این که متأسفانه هنوز شدت تأثیر سوء این وقفه طولانی و این اختلال بزرگ، بر جامعه و بعضی خانواده‌ها، دانش‌آموزان و گاه بر بخش‌هایی از نظام آموزشی آشکار نشده و عمق این شکاف آموزشی عیان نگشته است، گفت: اگر جامعه و خانواده عمق آسیب وارد شده به دانش‌آموزان را در دوری طولانی‌مدت از مدارس، درک کنند؛ با بازگشایی مدارس و تصمیمات اتخاذ شده در خصوص آموزش‌های حضوری، همراهی بیشتری خواهند کرد و حمایت‌ها برای تسهیل حضور دانش‌آموزان در مدارس از طرف همگان توسعه می‌یافت.

وی گفت: نتایج سنجش‌های ماه گذشته نشان می‌دهد علی رغم نمرات بالای کسب شده در جریان امتحانات غیر حضوری در دو سال گذشته، میزان یادگیری بسیاری از دانش‌آموزان در جریان ۲۰ماه وقفه‌ای که در فعالیت‌های حضوری بوجود آمد در همه دروس، به ویژه دروس علوم پایه ۵۰تا ۷۰درصد افت کرده است و این امر با توجه به تأثیر جدی که این دسته از دروس در یادگیری‌های بعدی دانش‌آموزان در پایه‌های بالاتر دارد؛ چشم‌انداز خوشایندی ارائه نمی‌دهد و باید عزمی ملی و برنامه‌ای منسجم در کشور برای بهبود یادگیری دانش‌آموزان و جبران عقب‌افتادگی‌های آنان پدید آید.


منبع: خبرگزاری پانا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1761 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان علوم نو
مدرسه مجازی کلاسیکو
دبیرستان خاتم
انتخاب رشته نهم