سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

حمیدی: پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی دانش آموزان برای سال تحصیلی آینده اجرایی می شود کد مطلب : 8096 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

حمیدی: پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی دانش آموزان برای سال تحصیلی آینده اجرایی می شود

21درصد دانش آموزان دچار اضافه وزن و چاقی هستند/آغاز طرح غربالگری دانش آموزان از 15آبان ماه/شاخص توده بدنی دانش آموزان در سال تحصیلی آینده تعیین می شود
تاریخ خبر 1399/05/09

قبولی در کنکور با رایان کلاس
توصیه می‌کنیم همایش‌های رایان کلاس، نکته و تست و ویدئوهای آموزشی موجود در سایت www.rayanclass.com را ببینید، در این پکیج آموزشی آنلاین با کنارهم قرار دادن اساتید برتر کنکور مجموعه‌ای کامل و عالی برای آموزش شما دانش‌آموزان عزیز فراهم کرده‌است.

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند به نقل از خبرگزاری پانا - معاون تربیت بدنی و سلامت در نشست مشترک مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی و سلامت استان‌ها با بیان اینکه 21درصد دانش‌آموزان دچار اضافه وزن و چاقی هستند از اجرای پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی دانش‌آموزان برای سال تحصیلی آینده خبر داد.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش، مهرزاد حمیدی در نشست مشترک مدیران کل آموزش و پرورش و معاونان تربیت بدنی و سلامت استان ها که با حضور وزیر آموزش و پرورش و در ساختمان شهید رجایی برگزار شد، اظهار کرد: «در سال‌های اخیر با تلاش‌های فراوان توانستیم جمعیت چند صدهزار نفری دانش آموزان در برنامه های ورزشی را به جمعیت کل دانش‌آموزان افزایش دهیم.»

وی با بیان اینکه از سال 92اجرای سند تحول را دنبال و کنترل چاقی و تغذیه سالم دانش‌آموزان را در دستور کار داریم، اظهار کرد: «بر اساس گزارش‌های رسمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، 60درصد ابتلا به دیابت و 18درصد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی بر اثر اضافه وزن و چاقی است. همچنین 2تا 9درصد هزینه‌های سلامت صرف پیامدهای چاقی افراد جامعه می‌شود.»

معاون تربیت بدنی و سلامت با بیان آمارهایی در مورد شاخص‌های توده بدنی دانش‌آموزان گفت: «9،5درصد دانش‌آموزان دارای اضافه وزن و بیش از11درصد دانش‌آموزان چاق هستند. البته علت چاقی در کودکان با بزرگسالان متفاوت است لذا کنترل چاقی دانش‌آموزان در اختیار خانواده و مسئولان است.»

وی چاقی را مادر همه بیماری‌ها دانست و عنوان کرد: «امروز باید به کمک فرزندانمان بیاییم و متغیرهای محیطی که باعث چاقی دانش‌آموزان می شود را اصلاح کنیم.»

حمیدی غربالگری، ارجاع دانش‌آموزان چاق دارای بیماری، مشارکت موثر خانواده در کنترل چاقی و اضافه وزن و... را از جمله برنامه‌های مدارس عنوان کرد و گفت: «مدرسه می‌تواند با اجرای دقیق برنامه‌های سلامت، چاقی دانش‌آموزان را پایان دهد.»

آغاز طرح غربالگری دانش‌آموزان از 15آبان ماه

معاون تربیت بدنی و سلامت سه عامل آموزش، اجبار و کمک کردن را در رفع مشکل چاقی دانش‌آموزان را موثر دانست و گفت: «ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها باید موضوع چاقی را در دستور کار شوراهای آموزش و پرورش قرار دهند؛ بنابراین در سال تحصیلی آینده و در15آبان ماه اولین مرحله غربالگری دانش‌آموزان را انجام دهند و ثبت توده بدنی دانش‌آموزان را در اسفند ماه داشته باشند. همچنین بارگذاری وتلفیق مسائل آموزشی در شبکه شاد از انتظارات معاونت تربیت بدنی از ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها است.»

حمیدی با بیان اهمیت رسیدگی به سرویس‌های بهداشتی و آبخوری مدارس در سلامت دانش‌آموزان گفت: «انتظار داریم سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس سرویس‌های بهداشتی و آب خوری‌های مدارس را استاندارد سازی کند.»

وی با تاکید بر اینکه ریشه تمام فعالیت‌های تربیت‌بدنی و سلامت در داخل مدرسه است، گفت: «چاقی کودکان ریشه غالب امراض در میانسالی و بزرگسالی است و عوامل فرهنگی، اجتماعی، خانوادگی و ... نیز در آن دخیل است.»

شاخص توده بدنی دانش‌آموزان در سال تحصیلی آینده تعیین می‌شود

معاون تربیت بدنی و سلامت، نیازهای پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی دانش‌آموزان را؛ حمایت ملی و حاکمیتی، مشارکت و حمایت وزارتخانه‌ها در اجرای موفق این پروژه دانست و اظهار کرد: «با اتکا به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها، پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی دانش‌آموزان را در سال تحصیلی جدید کلید زده‌ایم تا با تعیین شاخص توده بدنی دانش‌آموزان ابتدایی از سوی آموزگاران پایه و دانش‌آموزان متوسطه از سوی یکی از دبیران و با نظارت معلمان متخصص درس تربیت‌بدنی یک اقدام ارزشمند برای سلامت دانش‌آموزان دارای چاقی و اضافه وزن را رقم بزنیم تا در پایان سال تحصیلی کاهش3درصدی دانش‌آموزان دارای اضافه وزن را داشته باشیم‌.»

وی با اشاره به اینکه 21درصد دانش‌آموزان دچار چاقی هستند و حتما در ایام قرنطینه به این آمار افزوده شده است، یادآور شد: «مشکل اضافه وزن در دوران قرنطینه را هم باید در نظر گرفت لذا طرح کنترل اضافه وزن و چاقی با لحاظ شرایط کرونایی بر اساس سبک زندگی فعال و سالم پیش‌بینی و طراحی شده است.»

حمیدی در پایان به شرایط زرد، قرمز و سفید در مورد بازگشایی مدارس در سال تحصیلی آینده اشاره کرد و گفت: «اگر مدارس در سال آینده تحصیلی در مناطق قرمز تشکیل نشوند دانش‌آموزان با کمک خانواده‌های خود می‌توانند از طریق اپلیکیشن‌هایی که در شبکه شاد بارگذاری می‌شود وزن خود را کنترل کنند و به انجام فعالیت‌های ورزشی بپردازند لذا آموزش‌ خانواده‌ها یکی از برنامه‌های معاونت تربیت بدنی و سلامت در شرایط کرونا است.»


منبع: خبرگزاری پانانظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1914 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سما4  class=
رایان کلاس  class=
مدرسه مهرماندگار  class=
مدرسه سما (مجتمع)  class=

حمیدی: پروژه کنترل اضافه وزن و چاقی دانش آموزان برای سال تحصیلی آینده اجرایی می شود

21درصد دانش آموزان دچار اضافه وزن و چاقی هستند/آغاز طرح غربالگری دانش آموزان از 15آبان ماه/شاخص توده بدنی دانش آموزان در سال تحصیلی آینده تعیین می شود