سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

دانش آموزان لباس فرم بخرند یا نخرند؟ کد مطلب : 10734 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

دانش آموزان لباس فرم بخرند یا نخرند؟

خانواده ها نسبت به اجبار برخی مدارس به تهیه لباس فرم برای دانش آموزان به شدت گلایه دارند، البته معاون ابتدایی آموزش و پرورش همدان تاکید کرده، هیچ اجباری در این زمینه نیست و با متخلفان برخورد می شود.
تاریخ خبر 1400/06/24

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند؛ همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید، اغلب خانواده‌ها درگیر دغدغه ثبت‌نام، تهیه کتاب، لوازم‌التحریر و لباس فرم، پرداخت هزینه مدرسه و... برای فرزندان می‌شوند که شرایط کرونایی این دغدغه را دوچندان کرده است.

با وجودی که طبق ابلاغ وزارت آموزش و پرورش اجباری بر تهیه لباس فرم جدید نیست و دانش‌‌آموزان با بازگشایی مدارس می‌توانند از لباس‌های سال قبل استفاده کنند، اما برخی از خانواده‌ها از اجبار مدارس در این زمینه گلایه دارند.

دریافت هزینه بالای ثبت‌نام هم به مشکل دیگری تبدیل شده، در صورتی که طبق ابلاغ وزارت آموزش و پرورش دریافت وجه برای ثبت نام در مدارس دولتی ممنوع است.

در این خصوص مادری می‌گوید: دخترم امسال وارد مقطع دبیرستان می‌شود، مدیر مدرسه گفته‌ باید لباس فرم تهیه کند، خودم عضو انجمن اولیا و مربیان هستم، طی صحبتی که با مدیران داشتم، تاکید کردم اصلا مشخص نیست امسال هم مدرسه‌ها باز باشد یا نباشد، پس لباس فرم چه اجباری دارد؟!

در مدرسه دخترم کارت‌هایی را توزیع کرده‌اند که به فلان خیاطی مراجعه و لباس فرم تهیه کنیم، هزینه این لباس تقریبا 240 هزار تومان است که نفری 100 هزار تومان بیعانه گرفته‌اند و 140 هزار تومان هم زمان تحویل لباس باید بدهیم. سال گذشته برای پایه نهم فرزندم لباس فرم را با تاکید مدیران مدرسه خریداری کردم که الان روی چوب لباسی، داخل کمد است و یک بار هم استفاده نشده است، امسال هم چون پایه دبیرستان است و رنگ لباس باید تغییر کند باز هم باید برای آن هزینه کنیم.

به مدیران مدارس در این زمینه اعتراض کردیم اما متاسفانه توجهی نکردند. وقتی مدیر مدرسه اجبار می‌کند، بچه‌ها هم به خانواده‌‌ها اجبار می‌کنند چراکه حرف آنها حجت است، ما هم باید هر چه زودتر این لباس‌ها را تهیه کنیم، نمی‌توانیم بگوییم که نداریم!

مدیر مدرسه دخترم برای هر دانش‌آموز، 299 هزار تومان پول درخواست کرده است، مدرسه‌ای که اصلا باز نیست برای چه این مبلغ را دریافت می‌کند؟ وقتی می‌پرسیم این پول برای چیست؛ می‌گویند، پول برگه امتحانی! سوالی که پیش می‌آید این است که هزینه 100 برگه A4 چیزی حدود 80 هزار تومان می‌شود، چرا باید 300 هزار تومان بدهیم نمی‌دانم این مشکلات را چه کسی باید رسیدگی کند.

مادر دیگری در این زمینه عنوان می‌کند: مدیر مدرسه اجبار کرده حتما باید برای فرزندم لباس فرم تهیه کنیم مگر نه این است که خرید لباس فرم اجباری نیست، آن هم در این وضعیت که هزینه‌ها بالاست!.

برای دریافت پاسخ به سراغ معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش همدان رفتیم و توضیحات این مسوول را شنیدیم.

معصومه خدابنده‌لو اظهار کرد: اولیا باید هنگام ثبت‌نام هزینه بیمه و کتاب دانش‌آموز را پرداخت کنند و در مورد سایر هزینه‌های جاری دانش‌آموزان بعد از مهرماه تصمیم‌گیری شود.

وی بیان کرد: مهرماه انجمن اولیا و مربیان برگزار می‌شود و در آن جلسه مواردی با توجه به اینکه آغاز سال تحصیلی را به صورت مجازی خواهیم داشت و آبان‌ماه بازگشایی و حضور دانش‌آموزان را در مدرسه داریم، شرایط سنجیده شود.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش همدان با بیان اینکه مدیران با اعضای انجمن اولیا و مربیان در آن جلسه به یک توافق برای سایر هزینه‌ها می‌رسند و بعد آن را مطرح می‌کنند گفت: هزینه کلاس‌های فوق برنامه، برگه و... بعد از شروع تحصیلی مطرح می‌شود و قبل از شروع تنها هزینه کتاب و بیمه برای ثبت‌نام دانش‌آموزان کفایت می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه هزینه کتاب و بیمه برای هر پایه متفاوت است افزود: آغاز سال تحصیلی مجازی خواهد بود و قرار است به مرور به سمت آموزش حضوری آن هم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نوبت‌بندی دانش‌آموزان برویم که تهیه لباس فرم هم در این راستا باید مد نظر باشد.

خدابنده‌لو گفت: در جلسات اولیا و مربیان وزارت آموزش و پرورش تاکید شده هیچ اجباری به تهیه لباس فرم دانش‌آموزان نیست و این به شورای مدرسه واگذار شده است.

وی افزود: در شورای مدرسه اعضای انجمن اولیا و مربیان، مدیران و سایر اعضا حضور دارند و در مورد مدرسه خود به یک نظر اجماع می‌رسند که آیا نیازی به تهیه لباس فرم است یا خیر.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش همدان گفت: دانش‌آموزان پایه‌های بالاتر قبلا لباس فرم تهیه کردند و چون به خاطر کرونا آموزش‌ها به صورت مجازی بوده و لباس‌های قبلی استفاده نشده، نیازی نیست که بار دیگر تهیه کنند و می‌توانند از آن لباس سال گذشته استفاده کنند.

وی خاطرنشان کرد: شورای مدرسه باید در مورد این موارد و با توجه به شرایط اقتصادی و مطالبه اولیا تصمیم بگیرد، شاید اولیا بخواهند برای فرزندان خود لباس فرم جدید تهیه کنند، اما خیلی از اولیا این نظر را دارند که لباس فرم سالهای قبل استفاده نشده و نیازی به تهیه نیست.

خدابنده‌لو تاکید کرد: تهیه لباس فرم از سوی اداره آموزش و پرورش اجباری نیست و در انجمن اولیا و مربیان این تصمیم گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه امسال هیچ اجباری برای تهیه لباس فرم نیست و باید منتظر بمانیم و شرایط کرونا را در مهرماه بسنجیم ادامه داد:‌ آبان ماه بازگشایی مدارس را خواهیم داشت اما این بازگشایی طبق تصمیم ستاد کروناست.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش همدان ادامه داد: شاید شرایط بازگشایی مدارس از منظر وزارتخانه اعلام شود اما ستاد کرونای استان همدان از لحاظ وضعیت استان صلاح نداند، در هر صوت اجبار به تهیه لباس فرم، اصلا درست نیست.

وی با بیان اینکه اجبار از سوی مدارس عمومیت ندارد و شاید در یک ناحیه از آموزش و پرورش دو مدرسه را شامل شود افزود: در اغلب مدارس در خصوص تهیه لباس فرم صحبتی نشده است و مدارسی که به صورت موردی مدیران چنین برخوردهایی دارند، انگشت‌شمار هستند که با آنها برخورد خواهد شد.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش همدان با قول پیگیری این موضوع ادامه داد: تاکنون گلایه‌هایی از سوی خانواده‌ها مبنی بر اجبار مدارس به تهیه لباس فرم نشنیدیم و اینها برای اولین بار است که قطعا پیگیری خواهیم کرد.

وی با تاکید به اینکه دریافت هزینه مدارس هم موردی است که باید بررسی شود و برخورد لازم صورت گیرد چراکه اکثر مدارس تنها هزینه کتاب و بیمه را دریافت کردند گفت: به تمام مدارس اعلام کرده‌ایم باید فعلا منتظر بمانند و مهرماه برای سایر هزینه‌ها تصمیم‌گیری شود.


منبع: خبرگزاری فارسنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1326 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

میم مارکت   class=
جستجوی مدارس  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=
میم مارکت   class=
مدرسه اتحاد نوین  class=
مدرسه صدرانوین دوره دوم متوسطه  class=
میم مارکت  class=
Here: Here: 1

دانش آموزان لباس فرم بخرند یا نخرند؟

خانواده ها نسبت به اجبار برخی مدارس به تهیه لباس فرم برای دانش آموزان به شدت گلایه دارند، البته معاون ابتدایی آموزش و پرورش همدان تاکید کرده، هیچ اجباری در این زمینه نیست و با متخلفان برخورد می شود.