سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

رتبه‌بندی معلمان در زمان مقرر انجام خواهد شد کد مطلب : 12492 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

رتبه‌بندی معلمان در زمان مقرر انجام خواهد شد

وزیر آموزش و پرورش گفت رتبه‌بندی معلمان در زمان مقرر انجام خواهد شد و پیش از نوبت خود در کمیسیون‌های دولت در حال بررسی است.
تاریخ خبر 1401/02/19

. . . . . . . . . . . . .

رتبه‌بندی معلمان در زمان مقرر انجام خواهد شدبه گزارش تیزلند، یوسف نوری با تبریک هفته بزرگداشت مقام معلم و گرامیداشت یاد و خاطره علامه استاد مطهری و ۴۹۰۰شهید معلم که نهال انقلاب اسلامی را آبیاری کرد و امروز حاصل این انقلاب را مشاهده می‌کنیم، اظهار کرد: رتبه بندی در سند تحول مصوب سال۱۳۹۰ آمده بود و در سال ۱۳۹۲ آیین‌نامه آن نوشته شده بود که در آن موقع لایحه آن رد شد و از آن موقع به بعد تقریباً این موضوع مسکوت مانده بود و در دولت سیزدهم این آیین‌نامه مجدداً در دستور کار قرار گرفت. منابع پایداری در دولت قبل برای رتبه بندی درنظر نگرفته شده بود، اما در دولت سیزدهم منابع پایداری برای آن در نظر گرفته شد.آیین‌نامه اجرایی رتبه بندی اولین آیین‌نامه‌ای است که از سوی وزارت آموزش و پرورش به اشتراک گذاشته شده است تا معلمان نظرات خود را مطرح کنند و همین به اشتراک گذاشتن باعث می‌شود تا برخی نقص‌های آن رفع شود.

وی ادامه داد: رتبه بندی در زمان مقرر انجام خواهد شد و پیش از نوبت خود در کمیسیون‌های دولت در حال بررسی است که این کار به دلیل دستور رئیس جمهور صورت گرفته است و اجرای آن از اول مهرماه ۱۴۰۰خواهد بود. اعتبار رتبه بندی معلمان ۳۸هزار میلیارد تومان برای 850 هزار فرهنگی و برای ۱۸ماه خواهد بود.

نوری در مورد کمبود منابع انسانی آموزش و پرورش و کمبود معلم اظهار کرد: در حال حاضر970 هزار فرهنگی شاغل و۹۷۰هزار فرهنگی بازنشسته داریم و به این ارقام باید معلمان مدارس غیردولتی و آموزشگاه‌های آزاد و کارکنان سازمان تعلیم و تربیت کودک کودک که تربیت هفت میلیون کودک را برعهده دارند، اضافه کرد.

وی ادامه داد: برای تامین نیروی انسانی آموزش و پرورش، رشد جمعیت یکی از این عناصر مهم است که در حال حاضر۴۰۰هزار نفر به جمعیت دانش آموزی برخی مناطق اضافه می‌شود و به همین علت برخی مدارس و مناطق دارای تراکم جمعیتی هستند. در حال حاضر صدهزار کلاس بالای ۳۱نفر داریم و در مناطق حاشیه کرج و زاهدان تراکم جمعیتی بالایی در کلاس‌های درس داریم. بنابراین باید روند رشد جمعیت و مهاجرت از قبل پیش بینی شود. همچنین برخی استان‌های ما روند رشد جمعیت بیشتری نسبت به متوسط کشوری دارند.

معلمان باید در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی تربیت شوند

نوری افزود: معلمان براساس فرمایش مقام معظم رهبری باید در دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی تربیت شوند. در سال‌های گذشته به طور میانگین ۴۰هزار نفر بازنشسته داشتیم، اما ورودی مراکز تربیت معلم ۱۵هزار نفر بوده است، به همین دلیل کسری نیروی انسانی داشتیم که تامین کسری معلمان از طریق حق التدریس، سرباز معلم، نهضت سواد آموزی، نیروهای خرید خدمات و بازنشستگان جبران شدند و بخش عمده دیگری است از طریق اضافه تدریس معلمان جبران شد.

عضوکابینه دولت مردمی با اشاره به اینکه دانشگاه فرهنگیان نیروی انسانی کافی و فضای مناسبی ندارد، اظهارکرد: در جلسه شورای سنجش مطرح شد تا پذیرش دانشجو معلمان دو برابر شود و به۵۰هزار نفر ارتقا پیدا کند. با تمهیدات پیش بینی شده بیست هزار نفر به ظرفیت دانشگاه فرهنگیان افزوده‌ایم. همچنین درخواست عضو هیئت علمی برای دانشگاه فرهنگیان ارائه داده‌ایم که از طریق مختلف اعضای هیئت علمی جذب خواهند شد.

وزیرآموزش و پرورش در مورد چشم اندازی که تربیت معلم در دانشگاه‌های آموزش و پرورش با نیاز هرساله معلم برابر خواهد شد، اظهار کرد: معلمان به عنوان نیروی اصلی آموزش و پرورش در کلاس‌های درس هستند و نیروهای کیفیت بخشی برای مدارس مانند مربیان پرورشی و تربیت بدنی و بهداشت در مدارس نیاز داریم. تا سال ۱۴۰۵افزایش جمعیت دانش‌آموزی داریم و از آن سال به بعد با کاهش جمعیت دانش‌آموزی مواجه خواهیم بود لذا باید در برنامه‌ریزی نیروی انسانی به گونه ای عمل کنیم که در سال‌های آینده با مازاد نیرو مواجه نشویم و طی دو سال آینده با افزایش استخدام‌ها که انجام خواهیم داده‌ میتوانیم از چالشی که با آن مواجه هستیم عبور کنیم.

عضو کابینه دولت سیزدهم با اشاره به اهمیت توجه به کتاب‌های درسی اظهار کرد: انتظاری که همه از آموزش و پرورش دارند این است که همه خواسته‌های آنان وارد کتاب‌های درسی شود. در کتب درسی چارچوب‌های کلی مشخص می‌شود تا متربی به اهداف ساحت‌های شش‌گانه تربیتی برسد، اما کتاب درسی تنها مرجع یادگیری نیست و در کنار آن‌ها بسته‌های یادگیری و کتاب‌های مکمل وجود دارند که دانش‌آموزان از آن استفاده می‌کنند. بنابراین محتوای واحد و فضای واحد باید برداشته شود و به محتوای چندگانه و فضاهای یادگیری متعددی نیاز داریم. کتاب‌های درسی براساس سند تحول تغییرات اساسی داشته‌اند اما در برخی موارد بایداصلاحاتی در آن انجام گیرد، مانند شعار سالی که مقام معظم رهبری فرموده‌اند و دانش بنیان شدن قطعاً از آموزش و پرورش خواهد بود و براین اساس محتوای کتاب‌های درسی باید تغییر نمایند.

عضوکابینه دولت مردمی در مورد به روز شدن کتاب‌های درسی اظهارکرد: کتاب درسی به عنوان محتوای اصلی هیچ‌گاه فراموش نمی‌شود و رمزینه‌ها برای به روز شدن کتاب‌های درسی در آن گنجانده شده است. برای توزیع کتاب های درسی مجموعه هایی که توزیع این کتاب‌ها را انجام می دهند از آن ها خواسته شده تا با ما همکاری کنند و بازیافت کتاب های درسی برای استفاده بهینه آن ها در برنامه های ما وجود دارد.

افزایش جمعیت 3 میلیونی دانش آموزی طی یک دهه

وزیر آموزش و پرورش گفت: معماری مدارس باید متناسب با بوم باشد و عناصر فرهنگی آن جامعه در مدارس وجود داشته باشد و این عناصر فرهنگی دانش بنیان شوند به طوری که در یزد کاه‌گل قدیمی با عناصر نانو به کاه‌گل ضد آب تبدیل می‌شوند. کمبوده مدارس به دلایل متعددی اتفاق افتاده است که یکی از دلایل آن افزایش 3 میلیونی جمعیت دانش آموزی در دهه گذشته بوده است، که به تنهایی نمی‌توانیم این مشکل را رفع کنیم و در حوزه مدرسه‌سازی خیرین کمک جدید به ما کرده‌اند. باید بناهای نیمه کاره مدارس برای آن اعتبار گذاشته شود و مدارس نیمه کار سریعتر تکمیل شود و به بیش از۱۰۰هزار میلیارد تومان برای رفع مشکلات فضاهای آموزشی نیاز داریم. هشت هزار مدرسه کانکسی و سنگ خشک چین داریم که خیرین و ستاد اجرایی فرمان امام تعهد کرده‌اند که ظرف سه سال این مدارس را برچیند، اما برخی مدارس مانند مدارس عشایری به دلیل تغییر محل سکونت آنها نمی‌توانند مدرسه ثابت باشد.

نوری با اشاره به اجرای سند تحول در آموزش و پرورش گفت: در دوره‌های گذشته زیرنظام‌های سند تحول با تأخیر نوشته شده است و نقشه راهی برای سند نوشته شده است که این نقشه راه به مدرسه نمی‌رسید و همچنین به دنبال آن بودند که بخش‌های مختلفی از سند را اجرایی کنند. در حال حاضر برنامه اجرایی سند به صورت شاخص‌مند و قابل سنجش در حال آماده شدن است و قرارگاهی برای اجرایی شدن سند تحول در حال راه اندازی است که با این اتفاقات اجرایی شدن سند تحول اتفاق خواهد افتاد و باید شتاب رسیدن سند تحول به مدرسه را افزایش دهیم.


منبع: خبرگزاری پانا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1837 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مقاله
مقاله
دوره های آکادمی هوپا
فرصت دیده شدن مدارس تهران