سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

هدایت تحصیلی دانش آموزان به مدارس غیردولتی! کد مطلب : 2602 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

هدایت تحصیلی دانش آموزان به مدارس غیردولتی!

دم خروس حمایت از مدارس غیردولتی در طرح «هدایت تحصیلی» آنجا عیان می شود که به دانش آموزان ممتازی که نمی خواهند مطابق این طرح به هنرستان ها بروند، می گویند: اگر پول داری برو غیردولتی!
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، به نقل از خبر آنلاین،چند روزی است اجرای آیین‌نامه هدایت تحصیلی سر و صدای زیادی به راه انداخته و خیلی‌ها آن را اجبار تحصیلی می‌دانند تا هدایت تحصیلی. رسانه‌ها نیز در حال بررسی زوایای این آیین‌نامه و حساس کردن نهادهای نظارتی روی عملکرد آموزش و پرورش هستند اما نکته‌ای که کمتر در این بررسی‌ها به آن توجه می‌شود اتفاقی است که در مدارس می‌افتد. اولیای مدارس به دانش‌آموزانی که نسبت به فرم هدایت تحصیلی خود اعتراض دارند، اعلام می‌کنند در صورت اصرار بر تحصیل در رشته مورد علاقه خود به مدارس غیرانتفاعی مراجعه کنند. با این حساب آیین‌نامه جدید هدایت تحصیلی را می‌توان از بندهای بسته حمایت از مدارس غیردولتی نیز به شمار آورد.

کسری بودجه دستاویز مناسبی برای آموزش و پرورش بود که به وسیله آن بتواند نهادهای تصمیم‌گیر و حتی قوه مقننه را برای تصویب لایحه دائمی شدن تاسیس مدارس غیردولتی با خود همراه کند. تمام موافقان این لایحه نیز به صرف برداشتن بار مالی از دوش دولت و بدون در نظر گرفتن پیامدهای اجتماعی توسعه مدارس خصوصی به آن رای دادند.

هدایت تحصیلی دانش آموزان به مدارس غیردولتی!

دم خروس حمایت از غیرانتفاعی‌ها

حالا اگرچه هنوز لایحه مذکور نتوانسته نظر شورای نگهبان را تامین کند، با این حال آموزش و پرورش به پشتوانه رای نمایندگان مجلس، زودتر از موعد پیامدهای اجتماعی خصوصی‌سازی را رونمایی می‌کند. از انتشار آگهی جذب سرمایه‌گذار و اجاره فضای آموزشی که بگذریم، افزایش مدارس غیردولتی در ازای کاهش مدارس دولتی و افزایش محدودیت‌ها برای ثبت‌نام در مدارس دولتی، از جمله تنگ‌تر کردن شعاع سکونت، ظرفیت پایین و کیفیت آموزشی و پرورشی نامطلوب مدارس دولتی از کمک‌های بی‌دریغی است که آموزش و پرورش دولت یازدهم به توسعه خصوصی‌سازی می‌کند. اما کمک دیگری که به نظر می‌رسد ضمانت اجرایی قابل توجهی را نیز داراست، آیین‌نامه «هدایت تحصیلی» است، به طوری که کمتر از دو هفته از ابلاغ و اجرای این آیین‌نامه که با هدف ایجاد توازن میان فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف و نیاز بازار کار تدوین شده است، دم خروس حمایت از مدارس غیردولتی به چشم می‌خورد.

هرچند منتقدان عادت کرده‌اند نکاتی را که بیان می‌کنند از سوی آموزش و پرورش تکذیب شود، با این حال مراجعه خبرنگار «جوان» به چند دبیرستان در مناطق یک، 7 و 6 تهران نشان می‌دهد آنچه در عمل در مدارس اتفاق می‌افتد، قابل تکذیب شدن نیست، یا اگر هم باشد، این تکذیب چندان دوام نخواهد داشت.

به نام سند تحول، به کام بخش خصوصی

ماجرا از این قرار است که دانش‌آموزان با معدل بالا وقتی فرم هدایت تحصیلی خود را دریافت می‌کنند، به سمت مدارس کارودانش و هنرستان‌ها هدایت می‌شوند. در حالی که آنها انتظار دارند کوشش تحصیلی‌شان فرصتی برای ادامه تحصیل در رشته‌های نظری فراهم کرده باشد.

سجاد که به این نحوه هدایت تحصیلی اعتراض دارد به «جوان» می‌گوید: من برای رشته تجربی برنامه‌ریزی کرده‌ام و این رشته و مشاغل مربوط به آن را دوست دارم، در حالی که امروز به من گفته‌اند یا باید به مدارس کارودانش بروی یا برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه‌ات به مدارس غیردولتی مراجعه کنی.

البته آموزش و پرورش به جای اینکه اول نگاه‌ها را درباره رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش تغییر دهد، به بهانه اجرای سند تحول بنیادین برای افزایش فارغ‌التحصیلان هنرستان‌ها، هدایت اجباری دانش‌آموزان به مراکز آموزشی کارودانش و هنرستان‌ها را در دستور کار قرار داده که با این کار نه تنها به اجرای مفاد سند تحول کمکی نکرده، بلکه نسبت به آن دید منفی و مقاومت در بدنه دانش‌آموزی ایجاد کرده است.

از سوی دیگر سایر گزینه‌ها را برای ادامه تحصیل از پیش پای دانش‌آموزان بر‌نداشته که به استبداد در اجرا هم متهم نشود اما خیلی اتفاقی! این فرآیند به نفع مدارس غیردولتی و در جهت پر کردن صندلی‌های آنها تمام می‌شود.

حرف‌های عامه‌پسند و فداکاری بخش خصوصی

هدایت تحصیلی دانش آموزان به مدارس غیردولتی!علاوه بر این مرضیه گرد، رئیس سازمان مدارس غیردولتی آموزش و پرورش یک‌شنبه گذشته در شانزدهمین نشست مشترک معاونت امور زنان و خانواده با مشاوران وزرا و دستگاه‌های اجرایی در اردوگاه شهید باهنر در دفاع از توسعه مدارس غیردولتی در جهت ایجاد عدالت جنسیتی! از ایجاد امکان ادامه تحصیل بسیاری از دختران سخن گفت. دخترانی که بنابه مسائل فرهنگی و اعتقادی خانواده‌ها، اجازه شرکت در کلاس‌های درس را نداشته‌اند و با استفاده از روش خرید خدمات آموزشی در مناطق دورافتاده و محروم به کمک موسسان مدارس غیردولتی با رعایت اصل 30 قانون اساسی بدون اینکه بار مالی برای خانواده‌ها داشته باشد، زمینه تحصیل‌شان فراهم می‌شود.

این مسئول، نقش مدارس غیردولتی و مراکز آموزش از راه دور را در این خصوص ویژه خواند و افزود: با اجرای طرح بسته حمایتی زمینه جذب بازماندگان از تحصیل و کودکان کار که در راستای توسعه عدالت آموزشی است، فراهم شده و آموزش و پرورش تلاش می‌کند در این راستا شرایط اشتغال زنان تحصیلکرده جامعه در مدارس غیردولتی و مراکز آموزش از راه دور فراهم شود.

حال باید دید آیین‌نامه هدایت تحصیلی چگونه دانش‌آموزان ناراضی از اجبار تحصیلی در مناطق مرزی و کمتر برخوردار را به مدارس غیردولتی سوق می‌دهد.

بماند که هنوز معلوم نیست کدام بخش خصوصی و با چه نیتی سرمایه خود را در آموزش و پرورش مناطق مرزی و کمتر برخوردار هزینه می‌کند و با رعایت اصل 30 قانون اساسی در عمل تضمینی هم برای بازگشت سود سرمایه‌اش طلب نمی‌کند!؟


منبع: خبر آنلاینمطالب مرتبط::
» اعلام تغییرات هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم
» جزئیات شیوه نامه جدید هدایت تحصیلی
» توزیع متناسب دانش آموزان در رشته های تحصیلی براساس اهداف آموزش وپرورش
» هدایت تحصیلی دانش آموزان بازمانده تا پایان شهریور انجام می شود
» پایان «هدایت تحصیلی» دانش آموزان پایه دهم
» دیدگاه کارشناسی مرکز پژوهشهای مجلس درباره لایحه غیر دولتی
» آیا وجود مدارس غیر دولتی به نفع طبقه ثروتمند است
» هدایت تحصیلی، دیگر اجباری نیست
» «پایان مرداد» آخرین مهلت هدایت تحصیلی
» رئیس جمهور «اجبار» در انتخاب رشته را بایکوت کرد
» اعلام شرایط تغییر رشته دانش آموزان متوسطه
» اجبار در انتخاب رشته هدایت تحصیلی را برداشتیم
» از ورود سازمان بازرسی کشور به هدایت تحصیلی استقبال می کنیم
» افزایش ظرفیت ثبت نام مدارس در رشته های تجربی و ریاضی
» رسیدگی به اعتراضات هدایت تحصیلی دانش آموزان
» انتخاب رشته تحصیلی دانش آموزان اجباری نیست
» تمهیدات برای رفع مشکل هدایت تحصیلی دانش آموزان
» بررسی فوری موضوع هدایت تحصیلی در سازمان بازرسی کل کشور
» «هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه دهم» به روز آخر رسید
» مهلت اعتراض دانش آموزان به نتایج هدایت تحصیلی تا 10 مرداد
» اجبار در انتخاب رشته تحصیلی حذف شد
» تحصیل در رشته مورد علاقه فقط ویژه فرزندان خانواده های مرفه
» دانش آموزان در صورت مشکل در انتخاب رشته تحصیلی به ادارات آموزش وپرورش مراجعه کنند
» امکان تغییر رشته برای دانش آموزان پایه دهم
» اعتراضات دانش آموزان به نتایج هدایت تحصیلی رسیدگی می شود
» بی اطلاعی اولیا و دانش آموزان از روند اجرای طرح هدایت تحصیلی
» رشته های تحصیلی پرطرفدار دختران و پسران
» شرایط انتخاب رشته تحصیلی موفق؛ فریب تب جامعه را نخورید
» نسخه پردردسر آموزش وپرورش برای انتخاب رشته
» هدایت تحصیلی شامل حال همه دانش آموزان
» آش شور هدایت تحصیلی را چه کسی هم می زند؟
» دولت حق انتخاب را از دانش آموزها گرفت!
» همه جزییات هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم

نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1192 را در این کادر وارد کنید:

   خانم S.z
سلام من با معدل ۱۸/۷۴ برای رشته های انسانی و کارو دانش و فنی حرفه ای قبول شدم و برای تحصیل در رشته ی مورد علاقه ام تجربی باید مدرسه ی غیردولتی ثبت نام کنم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای دریافت پاسختون از مشاوره سایت میتونید به کانال @ernohom مراجعه کنید


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

گروه ورزش مارکتینگ مجموعه انقلاب  class=

هدایت تحصیلی دانش آموزان به مدارس غیردولتی!

دم خروس حمایت از مدارس غیردولتی در طرح «هدایت تحصیلی» آنجا عیان می شود که به دانش آموزان ممتازی که نمی خواهند مطابق این طرح به هنرستان ها بروند، می گویند: اگر پول داری برو غیردولتی!