سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

هدایت تحصیلی یک فرآیند است، نه یک فعالیت محدود و مقطعی کد مطلب : 7999 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

هدایت تحصیلی یک فرآیند است، نه یک فعالیت محدود و مقطعی

هدایت تحصیلی، فرآیندی برای ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش آموزان با این هدف که آگاهانه بتوانند برای آیندهٔ خود تصمیم گیری کنند.
تاریخ خبر 1399/04/17

قبولی در کنکور با رایان کلاس
توصیه می‌کنیم همایش‌های رایان کلاس، نکته و تست و ویدئوهای آموزشی موجود در سایت www.rayanclass.com را ببینید، در این پکیج آموزشی آنلاین با کنارهم قرار دادن اساتید برتر کنکور مجموعه‌ای کامل و عالی برای آموزش شما دانش‌آموزان عزیز فراهم کرده‌است.

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند به نقل از خبرگزاری پانا - هدایت تحصیلی، فرآیندی برای ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش‌آموزان با این هدف است که آنان، ضمن آشنایی با استعدادها، علایق، توانایی‌ها و ویژگی‌های شخصیتی خود رشته‌ها، حرفه‌ها و مشاغل مورد نیاز جامعه را بشناسند و بر اساس آن به‌صورت آگاهانه بتوانند برای آیندهٔ خود تصمیم‌گیری کنند.

هدایت تحصیلی یک فرآیند است، نه یک فعالیت محدود و مقطعی. در این مسیر تحصیلی، با رویکرد سیستمی و همه‌جانبه، جلب مشارکت تمامی عوامل مدرسه‌ای، اداری، آموزشی، پرورشی، رسانه‌ای، خانوادگی و دستگاه‌های اداری ذیربط ضروری است.

نظام تعلیم و تربیت باید دانش‌آموز را به سطحی از تمایزیافتگی برساند که خود بتواند با آگاهی از استعدادها، توانایی‌ها، رغبت‌ها و انگیزه‌های خود همچنین ظرفیت‌ها و محدودیت‌های محیطی، تصمیم‌گیری نهایی را بر اساس تعاملی سه‌جانبه میان مشاور، دانش‌آموز و خانواده، به بهترین وجه انجام دهد.

ضرورت هدایت تحصیلی مشاوره تحصیلی و اهمیت آن

یک مشاور تحصیلی متخصص و خوب، با برخورداری از مهارت و صلاحیت علمی و حرفه‌ای، تلاش می‌کند تا با توجه به وضعیت و علاقه دانش‌آموز، نیاز او را برآورده و با تلاش برای خودشناسی مراجع و اتخاذ بهترین راه و روش، او را به نتیجه دلخواه برساند.

مشاوره تحصیلی، تعیین تکلیف کردن و تحمیل یک راه حل به دانش‌آموز نیست، بلکه یک نوع آموزش و هنر یادگیری است. به‌گونه‌ای که با توجه به وضعیت و علاقه دانش‌آموز، نیاز او با تلاش برای خودشناسی بر آورده می‌شود.

اهداف هدایت تحصیلی

این اهداف شامل:

شناسایی و شناساندن استعداد، توانایی، علاقه و ویژگی‌های شخصی دانش‌آموزان

کمک به انتخاب آگاهانه رشته تحصیلی و مسیر آینده شغلی و حرفه‌ای به دانش‌آموزان

کمک به هدایت متوازن دانش‌آموزان به شاخه‌ها و رشته‌های تحصیلی بر اساس سیاست توسعه کشور است.

راهنمایی تحصیلی در دوره دوم متوسطه

هدف عمده خدمات راهنمایی در دوره متوسطه شامل ارائه اطلاعات لازم درباره محیط فیزیکی مدرسه، برنامه درسی متعدد، دروسی که در هر سال ارائه می‌شود، شرایط و ضوابط لازم برای قبول شدن و فارغ التحصیلی از دبیرستان ارزش گذاری برای ادامه تحصیلات، فرصت‌ها و شرایط ورود به دوره تحصیلی بعد از دبیرستان است.

مشاور، با آگاهی دادن به دانش‌آموزان در زمینه‌های شخصی، تحصیلی و شغلی آنها را توانمند می‌کند تا قادر باشند تصمیم های مناسبی بگیرند.

 


منبع: خبرگزاری پانانظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1117 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سما4  class=
رایان کلاس  class=
مدرسه مهرماندگار  class=
مدرسه سما (مجتمع)  class=

هدایت تحصیلی یک فرآیند است، نه یک فعالیت محدود و مقطعی

هدایت تحصیلی، فرآیندی برای ارائه خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش آموزان با این هدف که آگاهانه بتوانند برای آیندهٔ خود تصمیم گیری کنند.