سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

پاسخ سازمان سنجش به نگرانی‌ها درباره اعمال تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور کد مطلب : 12650 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

پاسخ سازمان سنجش به نگرانی‌ها درباره اعمال تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور

رییس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر اینکه داوطلبان کنکور نگرانی برای دریافت سوابق تحصیلی نداشته باشند، گفت: اگر کسی نمرات خوبی در مقطع دیپلم نگرفته، اما مصمم به تغییر رویه و ورود به دانشگاه است یا باید ضریب سوابق تحصیلی نامطلوب خود را بپذیرد یا در آزمون‌های ترمیمی شرکت کند.
تاریخ خبر 1401/04/01

. . . . . . . . . . . . .

پاسخ سازمان سنجش به نگرانی‌ها درباره اعمال تاثیر سوابق تحصیلی در کنکوربه گزارش تیزلند، دکتر عبدالرسول پور عباس با تاکید بر اینکه مصوبه جدید کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اگر تا نیمه تیر ماه ابلاغ شود، کنکور ۱۴۰۲ را مطابق آن برگزار می‌کنیم، گفت: طبق قانون، سازمان سنجش موظف است یک سال قبل از برگزاری کنکور سراسری، شیوه برگزاری را برای داوطلبان تشریح کند. اگر تا این تاریخ، مصوبه ابلاغ نشود کنکور ۱۴۰۲ به شیوه کنکور امسال برگزار می‌شود و ما نمی‌توانیم بیشتر از نیمه تیر ماه برای ابلاغ مصوبه کنکوری صبر کنیم.

وی افزود: مهمترین تغییر در این مصوبه، لحاظ ضریب ۴۰ درصد نمرات ۱۰ درسی است که آموزش و پرورش به شکل آزمون سراسری برای دانش آموزان پایه دوازدهم برگزار می کند.اما کنکور ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل تغییری نکرده و سهم آزمون تاثیر ۶۰ درصد دارد و ۴۰ درصد سوابق تحصیلی به شکل تاثیر مثبت اجرا می‌شود ولی برای کنکور ۱۴۰۲ یعنی سال آینده به شکل تاثیر قطعی به شکل مثبت و منفی لحاظ خواهد شد.

این مقام مسئول همچنین به تشریح جزئیات اعمال سوابق تحصیلی در کنکور و نگرانی‌های دانش آموزان در این خصوص پرداخت و گفت: قرار است نگرانی دانش آموزان سال دوازدهم درباره فرصت جبران نمرات سوابق تحصیلی با برگزاری آزمون های ترمیمی برطرف شود و این موضوع را قانون گذار با مصوبه جدید برای آموزش و پرورش به صورت تعهد ایجاد کرده است.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص احتمال بروز برخی تبعیض ها با اعمال تاثیر قطعی سواق تحصیلی در کنکور نیز تصریح کرد: سطح آموزش در کشور متفاوت است در نقاط دور دست ممکن است معلمانی با سطح دانش معلمان مناطق و مدارس برخوردار وجود نداشته نباشند و امکانات آموزشی و کمک آموزشی نیز برابر نیست. لذا تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور نیز یک چالش بزرگ دیگر است که آموزش و پرورش باید برای حل آن اقدام کند.

پور عباس با اشاره به وضعیت سوابق تحصیلی داوطلبان نظام قدیم نیز گفت: در مصوبه کنکوری جدید، ماده ۹ وجود دارد که بر اساس این ماده شورای سنجش و پذیرش به رسمیت شناخته شده و اختیارات کامل درباره تطبیق دروس و سوابق تحصیلی و میزان تاثیر آن به این شورا داده شده است.

وی ادامه داد: به عبارت دیگر وقتی این سوابق تحصیلی موجود نیست شورای سنجش و پذیرش تصمیم گیرنده است که چه میزان سوابق تحصیلی و چه میزان آزمون سراسری برای داوطلب لحاظ شود. یعنی به میزانی که این سوابق تحصیلی وجود ندارد، چند درصد کنکور و چند درصد سوابق تحصیلی برای داوطلب لحاظ شود. اگر کسی نمرات خوبی در دیپلم نگرفته اما مصمم به تغییر رویه و ورود به دانشگاه است یا باید ضریب سوابق تحصیلی نامطلوب خود را بپذیرد یا در آزمون های ترمیمی شرکت کند.

رییس سازمان سنجش آموزش کشور همچنین در پاسخ به نگرانی دانش آموزان از صحت امتحان‌های تشریحی، احتمال تقلب در امتحانات و تصحیح برگه ها نیز افزود: اگر این کار با همین زیرساختی که فعلا در آموزش و پرورش موجود است اجرا شود جای این گونه نگرانی ها هست ولی بنا بر این است که این وزارتخانه خود را با شرایط جدید تطبیق دهد و آزمون های هوشمند الکترونیک را در برنامه برگزاری آزمون های سراسری خود داشته باشد.

به گفته وی، برگه های امتحانی دانش آموزان پایه دوازدهم دبیرستان بدون سربرگ است و در سراسر کشور توزیع می شود، بنابراین معلوم نیست کدام برگه امتحانی در کجای کشور و توسط چه کسی تصحیح می شود و برای اطمینان از رعایت عدالت هر برگه را دو مصحح می بینند. نمرات دانش آموزان که به سازمان سنجش می رسد خام است و این دروس را با ضرایب تراز می‌کنیم.

پور عباس که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، تاکید کرد: در سازمان سنجش به عنوان مجری کنکور این زیرساخت ها را آماده کرده ایم و در دو سال آینده آزمایش هایی را اجرا می کنیم و امیدواریم کنکور را از سال ۱۴۰۳ به شکل هوشمند و الکترونیکی بدون کاغذ برگزار کنیم.سازمان سنجش، آزمون سراسری را برگزار می کند و آموزش و پرورش آزمون سوابق تحصیلی که همان ۱۰ درس سال دوازدهم دبیرستان را برگزار می کند، بنابراین دو آزمون به طور جدا خواهند بود، اما ما در جریان الکترونیکی شدن آزمون ها در آموزش پرورش نیستیم.

وی تاکید کرد: قرار است نگرانی دانش آموزان سال دوازدهم درباره فرصت جبران نمرات سوابق تحصیلی با برگزاری آزمون های ترمیمی برطرف شود و این را قانون‌گذار با مصوبه جدید برای آموزش و پرورش به صورت تعهد ایجاد کرده است.


منبع: خبرگزاری ایسنا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1478 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان علوم نو
آکادمی هوپا
مقاله
مقاله
مقاله
مقاله
دبیرستان پسرانه علامه بحرالعلوم
مجموعه مدارس سرای دانش
فرصت دیده شدن مدارس تهران