سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

پوشش 20 درصدی دانش آموزان در طرح جبران افت تحصیلی کد مطلب : 12646 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

پوشش 20 درصدی دانش آموزان در طرح جبران افت تحصیلی

معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش شیوه نامه اجرایی طرح تعمیق و تثبیت یادگیری و جبران اُفت تحصیلی دانش‌آموزان را ابلاغ کرد.
تاریخ خبر 1401/03/31

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، مهدی کاظمی در این باره گفت: وزارت آموزش و پرورش در راستای توسعه عدالت آموزشی و تربیتی و با هدف بهبود و تکمیل فرایند آموزش، جبران نارسایی­‌ها و کاستی‌­های آموزشی و تعمیق یادگیری دانش‌آموزان، "طرح تعمیق و تثبیت یادگیری و جبران افت تحصیلی دانش‌آموزان" دوره‌های ابتدائی، اول متوسطه و دوم متوسطه (نظری، فنی و حرفه‌­ای و کاردانش) را در تابستان ۱۴۰۱ اجرا می کند.

کاظمی با بیان این که نقایص و کاستی‌­های آموزش در فضای مجازی و نگرانی از کفایت دسترسی‌­ها به ابزارهای کارآمد در تحقق اهداف این الگوی آموزشی، به ویژه در مناطق کمتر برخوردار، فاصله آموزشی و افت تحصیلی (آشکار و پنهان) را ایجاد کرده است، گفت: بیست درصد (۲۰%) از دانش‌آموزان مدارس دولتی به تفکیک دوره‌های اول و دوم متوسطه (نظری، فنی­ وحرفه‌ای و کاردانش) تحت پوشش این طرح قرار خواهند گرفت.

معاون آموزش متوسطه با اشاره به این که هرچند با حمایت دولت و برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش و همکاری و همراهی پرسنل خدوم آموزش و پرورش، از ۱۴فرودین ماه ۱۴۰۱ کلاس های حضوری در تمامی مدارس کشور برگزار گردید، اما جبران کاستی‌­های یادگیری و ضعف علمی دانش‌آموزان نیازمند برنامه ریزی جامع در همه ابعاد آموزشی و تربیتی دارد که می بایست مد نظر تمامی برنامه ریزان نظام تعلیم و تربیت قرار گیرد.

وی در پاسخ به این سوال که کدام دسته از دانش‌آموزان در این کلاس ها شرکت می کنند، گفت: اولویت اجرای طرح به تشخیص کارگروه تخصصی آموزشی و پرورشی استان، مدارس مناطق کمتر برخوردار، مرزی و حاشیه شهرها و مدارس روستایی، عشایری و شبانه‌روزی است و این طرح دو گروه از دانش‌آموزان را تحت پوشش آموزش‌های جبرانی و تقویتی قرار می‌دهد:

گروه اول: دانش‌آموزانی که بر اساس ضوابط موجود در آیین‌نامه‌های آموزشی و ارزشیابی، نتوانسته‌اند نصاب قبولی را در خرداد ۱۴۰۱ کسب نمایند.

گروه دوم: دانش‌آموزانی که علیرغم کسب نصاب قبولی در دروس، بر اساس تحلیل نتایج ارزشیابی پایانی(خرداد۱۴۰۱) توسط شورای مدرسه، نیازمند شرکت در کلاس­های جبرانی و تقویتی تشخیص داده شده‌اند.

عضو شورای معاونین وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه ادارات آموزش و پرورش شهرستان­ها، مناطق و نواحی پس از دریافت شیوه‌نامه، ضمن برگزاری جلسه با مدیران مدارس دولتی و دریافت نظرات آنان نسبت به انتخاب پایگاه( متناسب با تعداد مشمولین) و عناوین دروس(حداکثر چهار عنوان درسی) در سطح منطقه اقدام کنند، اضافه کرد: در تعیین پایگاه­های مجری طرح به­ گونه‌­ای برنامه­‌ریزی شود که سهولت دسترسی حداکثری دانش‌آموزان، امکانات آموزشی و تجهیزات سرمایشی و ... مورد توجه قرار گیرد.

کاظمی ضمن تأکید به برگزاری کلاس‌ها در ماه‌های تیر و مرداد ۱۴۰۱ گفت: آموزش‌ دروس منحصراً به شیوه حضوری است و مدارس می­‌توانند با بهره‌گیری از سامانه شاد و محتواهای بارگذاری شده در این سامانه نسبت به ارائه آموزش‌های مکمل به دانش‌­آموزان(خارج از زمان برنامه هفتگی و برگزاری آموزش­‌های حضوری) اقدام نمایند.

بر اساس گزارش روابط عمومی معاونت آموزش متوسطه، وی در خصوص نحوه ارزشیابی از آموزش های ارائه شده به دانش‌آموزان گفت: پس از پایان فرایند آموزش، ارزشیابی دانش‌­آموزان در شهریور ۱۴۰۱ مطابق با برنامه تنظیم شده توسط مدارس/پایگاه ها برگزار می‌­شود. با تأئید شورای عالی آموزش و پرورش درصورتی که نمرات ارزشیابی دانش‌­آموزانِ گروه دوم در شهریور ماه، بیشتر از نمرات خرداد باشد، این نمرات، جایگزین نمرات خرداد ماه خواهد شد.


منبع: خبرگزاری ایسنا


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1155 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان علوم نو
آکادمی هوپا
مقاله
مقاله
مقاله
مقاله
دبیرستان پسرانه علامه بحرالعلوم
مجموعه مدارس سرای دانش
فرصت دیده شدن مدارس تهران