سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چرا برخی رشته‌های کاردانش کتاب درسی ندارند؟ کد مطلب : 13717 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چرا برخی رشته‌های کاردانش کتاب درسی ندارند؟

معاون دفتر تألیف کتاب‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: تمام رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای در حال حاضر به صورت بسته‌محوری تعریف شده‌اند که در قالب رمزینه‌های پاسخ سریع قابل بهره‌برداری است.
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

. . . . . . . . . . . . .

چرا برخی رشته‌های کاردانش کتاب درسی ندارند؟به گزارش تیزلند، مجتبی انصاری‌پور؛ معاون دفتر تألیف کتاب‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی گفت: دفتر تألیف تلاش دارد با توجه به عنوان سال جدید که سال تولید نامگذاری شده، علاوه بر رسانه‌های مکتوب و غیرمکتوب یاد شده، از فناوری‌های واقعیت مجازی، نرم‌افزار تعاملی و در صورت امکان به شکل محدود به سمت کاربرد متاورس در این آموزش‌ها حرکت کند.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر سیاست جایگزینی بسته‌های تربیت و یادگیری با کتاب درسی و اینکه اکنون در حوزه فنی وحرفه‌ای علاوه بر کتب درسی چه اقلام دیگری به پیشبرد اهداف آموزشی کمک می‌کنند؟ عنوان کرد: تمام رشته‌های فنی‌وحرفه‌ای در حال حاضر به صورت بسته‌محوری تعریف شده‌اند و دارای کتاب جدید، راهنمای هنرآموز، همراه هنرجو و فیلم‌های هنرجو هستند که در قالب رمزینه‌های پاسخ سریع قابل بهره‌برداری است.

انصاری‌پور افزود: هر رشته برای دوره سه ساله پایه دهم، یازدهم و دوازدهم دارای شش کتاب کارگاهی است. علاوه بر آن، دارای دو کتاب دانش فنی پایه در پایه دهم و دانش فنی تخصصی در پایه دوازدهم و همچنین کتاب مشترک گروه است.

معاون دفتر تألیف کتاب‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه سفارش‌هایی از سال گذشته برای تولید موشن‌گرافیک (20 عنوان) نیز در حال تهیه و تدوین است. البته از منظر برنامه درسی و عدالت آموزشی باید تلاش کرد تا جامعه هدف این آموزش‌ها، کیفیت متناسبی را شاهد باشند.

وی درباره نیاز به کتاب درسی در شکل فیزیکی و کاغذی‌اش در شاخه فنی‌وحرفه‌ای و کاردانش که عمدتاً کارگاهی و عملی هستند گفت: بله، آن بخش از رشته‌هایی که کتاب درسی ندارند ناظر به بعضی رشته‌های شاخه کاردانش است. دلیل آن هم، استانداردمحور بودن رشته‌های مهارتی و وابسته بودن روزآمدی آنها به دستگاه‌های متولی این استانداردهاست.

معاون دفتر تألیف کتاب‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: در حال حاضر با توجه به اینکه تغییرات جدی در این استانداردهای اتفاق نیفتاده است؛ شاید هرگونه تغییر در نحوه عرضه مباحث درسی و عوض کردن کتا‌ب‌های درسی این شاخه نیز چندان محلی از اعراب نداشته باشد.

انصاری‌پور با اشاره به آن بخش از رشته‌های کاردانش که کتاب درسی ندارند اظهار کرد: کتاب‌های درسی شاخه کاردانش در گذشته با نگاه «خودآموز»، «خودگام» و «خودمحتوا» بودن آنها شکل گرفت. به‌طور کلی در حال حاضر، وجود کتاب درسی به عنوان یک منبع تربیت و یادگیری اجتناب‌ناپذیر است. این منبع می‌تواند تا حدودی تضمین‌کننده عدالت آموزشی باشد.

وی اضافه کرد: ولی چنانچه ظرفیت فناورانه و زیرساخت‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری دانش‌آموزی و به طور اعم آن در آموزش‌وپرورش فراهم شود؛ حرکت به سوی کتاب‌های الکترونیکی تعاملی و منابع مجازی مانند متاورس می‌تواند علاوه بر ایجاد انگیزه، تسهیل‌کننده فضای یاددهی - یادگیری نیز باشد؛ چه اینکه نسل جدید دانش‌آموزان با فضای بازی‌های رایانه‌ای و ادبیات گیمیفیکیشن بیشتر موانست دارند.

معاون دفتر تألیف کتاب‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی در پاسخ به این پرسش که «با توجه به نو شدن چهره مشاغل و حرکت به سمت حِرف دیجیتال‌محور، می‌توانیم افرادی را تربیت کنیم که در آینده چنین مشاغلی را راهبری کنند؟» اظهار کرد: در زمان فعلی هم بسیاری از موضوعات درسی آموزش‌های فنی‌وحرفه‌ای در بسته‌های تربیت و یادگیری آورده شده است، در همین راستاست. به عنوان مثال در زمینه صنعت حرفه‌های جدیدی مانند نصب تاسیسات حفاظتی و ساختمانهای هوشمند با پروتکل جهانی KNX،رله های قابل برنامه ریزی، سامانه های فتوولتاییک(خورشیدی)، اشاره به کاربرد هوش مصنوعی، واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR) کاربرد شبیه سازها در آینده این آموزش‌ها نمون‌ هایی از آیند‌ نگری در آموزش‌های فنی و حرفه ای است.

انصاری‌پور ادامه داد: انقلاب صنعتی نسل چهارم، موضوعاتی از جنس اینترنت اشیا(IOT)، هوش مصنوعی (AI)، کاربرد فضاهای سایبری، بلاکچین و به طور کلی دیجیتالیزه شدن و کاربرد نسل جدید اینترنت تعاملی در حوزه‌های شغلی مطرح شد.

وی با بیان اینکه از آنجایی که بیشتر کارگران ماهر در دنیا، آموزش لازم برای کاربست این مهارت‌های جدید را نداشتند این نگرانی در بازار اشتغال جهانی وجود داشت که ممکن است بسیاری از افراد با حضور این تغییرات فناوری، فرصت‌های شغلی خود را از دست بدهند اظهار کرد: لذا در انقلاب صنعتی نسل پنجم با تاکید بر حفظ کرامت انسانی و توسعه منابع، تلاش می‌کند تا بیشتر بر تربیت و یادگیری نیروی کار ماهرو کار آمد و تاب‌آور تاکید کند.

معاون تالیف کتاب‌های فنی‌و‌حرفه‌ای و کاردانش سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی افزود: بنابراین آموزش‌های فنی‌و‌حرفه‌ای نیز لاجرم به سمت کیفی‌بخشی بیشتر آموزش‌های خود حرکت خواهد کرد. از آنجایی‌که ابتنای کدگذاری مشاغل و حرف این آموزش‌ها بر اساس نظام طبقه‌بندی مشاغل بین‌المللی ایسکو 2008 (08ISCO) است با انتشار نسخه جدید این استاندارد مشاغل در آینده نزدیک (2028) لزوم توجه به روز مدی آنها در دفتر برنام‌ ریزی و تالیف بسته‌های تربیت و یادگیری فنی‌وحرفه‌ای جدی است.


منبع: خبرگزاری تسنیمنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1849 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

علامه حلی
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم