سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

چهل و نهمین آزمون سراسری (کنکور) کد مطلب : 6782 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

چهل و نهمین آزمون سراسری (کنکور)

سالهاست که ­با رسیدن تیر به نیمه و در روز های گرم تابستان؛ بزرگترین رقابت علمی در کشور برگزار می شود؛ رقابتی که داوطلبان آن تلاش دارند در این روز های باقی مانده نهایت استفاده را از وقت و زمان خود ببرند و با کسب نتیجه ای مطلوب آینده ای مناسب برای خود ترسیم کنند.
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

توصیه ویژه: برنامه مطالعه درسی هفتگی
توصیه می‌کنیم برنامه مطالعاتی و برنامه درسی جدید و به روز را در سایت مرکز پیشرفت و هدایت تحصیلی میم ببینید. در «میم»، به صورت هفتگی با ویدئو و متن تکالیف روزانه و برنامه درسی مطالعاتی برای پایه های مختلف در دسترس شما قرار دارد.

. . . . . . . . . . . . .

رقابتی که شرکت کنندگان آن دانش آموزان سال آخر دبیرستان و افراد پشت کنکوری برای ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و کسب تحصیلات عالیه هستند.

در روز‌های باقی مانده تا آزمون سراسری شاید کتابخانه‌ای عمومی یا فضای بوستان‌ها یکی از بهترین نقاط است که می‌توان تعدادی از داوطلبان کنکور را در حال مطالعه مشاهده کرد.

هر چند افراد با اهداف مختلفی، چون کسب علم و دانش یا دریافت مدارک دانشگاهی وارد دانشگاه می‌شوند؛ تحصیلاتی که می‌تواند در آینده شغلی و زندگی افراد تاثیر گذار باشد,، اما چندسالی است که با افزایش ظرفیت‌های دانشگاهی؛ رقابت میان داوطلبان بر سر ورود به رشته و دانشگاه بهتر تبدیل شده است و ظرفیت‌ها بیش از تعداد داوطلبان است و به نوعی همه داوطلبان می‌توانند وارد دانشگاه شوند و تنها قبولی در دانشگاه مطرح نیست.

با توجه به افزایش ظرفیت دانشگاهها؛ چند سالی است که پذیرش در برخی از کدرشته محل‌ها بدون آزمون و پذیرش در آن‌ها براساس سوابق تحصیلی است؛ مسوولان وزارت علوم و سازمان سنجش نیز برای اینکه از تعداد داوطلبان این آزمون بکاهند؛ در اسفند 96 با اعلام و انتشار دفترچه کدرشته محل‌های بدون آزمون، ثبت نام برای این گروه از رشته‌ها را آغاز کردند که ثبت نام از داوطلبان همچنان ادامه دارد.

آزمون سراسری (کنکور) سال 1398 دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی برای چهل و نهمین سال پیاپی است که برگزار می‌شود و امسال یک میلیون و 119 هزار و 15 نفر در آن نام نویسی کرده اند که این تعداد در مقایسه با پارسال 64 هزار و 797 نفر افزایش دارد.

از این تعداد کل داوطلبان 648 هزار و 845 نفر زن و 470 هزار و 170 نفر مرد هستند و امسال نیز مانند سال‌های گذشته گروه آزمایشی علوم تجربی با 637 هزار و 246 داوطلب بیشترین تعداد داوطلب را دارد که بیشتر آن‌ها خواهان ادامه تحصیل در رشته‌های گروه علوم پزشکی هستند.

در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی نیز 164 هزار و 241 داوطلب، در گروه آزمایشی علوم انسانی 282 هزار و 306 داوطلب در گروه آزمایشی هنر 25 هزار و 135 نفر و در گروه آزمایشی زبان‌های خارجی 10 هزار و 87 نفر نام نویسی کرده اند.

با توجه به اینکه همه داوطلبان می‌توانند علاوه بر شرکت در گروه آزمایشی اصلی در گروه‌های آزمایشی هنر و زبان‌های خارجی نیز نام نویسی کنند، بنابراین برای یک میلیون و 353 هزار و 124 داوطلب کارت ورود به جلسه آزمون صادر شده است و کنکور برای این تعداد از داوطلبان برگزار خواهد شد.

در آزمون امسال برحسب نوع نظام آموزشی و دیپلم داوطلبان دو نوع سوال برای داوطلبان طراحی شده است؛ یعنی برای دانش آموختگان برای داوطلبان دارای دیپلم نظام جدید 3-3-6 که برای نخستین بار در کنکور شرکت می‌کنند، یک نوع سوال و برای داوطلبان دارای دیپلم 4 ساله نظام آموزش متوسطه و یا مدرک پیش دانشگاهی نیز نوع دیگری از سوال طراحی شده است. در این آزمون 577 هزار و 255 داوطلب دارای دیپلم نظام جدید 3-3-6 و 541 هزار و 760 داوطلب دارای دیپلم 4 ساله نظام آموزش متوسطه و یا مدرک پیش دانشگاهی هستند.

سوالات آزمون عمومی و اختصاصی به صورت چهار گزینه‌ای و از کتب دوره دبیرستان طرح شده است و در طراحی سوالات هر درس از فصولی که وزارت آموزش و پرورش بر اساس بخشنامه‌ها آن‌ها را حذف کرده، سوال طراحی نشده است.

میزان تاثیر سوابق تحصیلی نیز براساس مصوبات چهاردهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو حداکثر 30 درصد و با تاثیر مثبت برای داوطلبان آزمون سراسری سال 1398، اعمال می‌شود.

این آزمون در 381 شهرستان و 518 حوزه امتحانی برگزاری خواهد شد و براساس برنامه زمان بندی، آزمون گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم انسانی صبح پنج شنبه و آزمون گروه هنر نیز بعد از ظهر پنج شنبه 13 تیر برگزار خواهد شد.

همچنین آزمون گروه آزمایشی علوم تجربی صبح جمعه و آزمون گروه آزمایشی زبان‌های خارجی بعد از ظهر جمعه 14 تیر برگزار می‌شود. شروع فرآیند برگزاری آزمون صبح‌ها ساعت 7 و 30 دقیقه و بعدازظهر‌ها ساعت 15 است و لازم است که داوطلبان قبل از شوع فرایند برگزاری آزمون؛ در حوزه امتحانی حضور داشته باشند.

همچنین با توجه به وقوع سیل در برخی از استانها، امسال برای داوطلبان مناطق سیل زده سهمیه‌هایی در نظر گرفته شده است که این موضوع در جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب و از سوی رئیس جمهور نیز برای اجرا به سازمان سنجش آموزش کشور ابلاغ شد.

این سهمیه که در سال‌های گذشته به زلزله زدگان نیز اختصاص داده شده بود هم اکنون به همه بلایای طبیعی تعمیم داده شد است، حداکثر برای بازه زمانی 3 سال خواهد بود و بر این اساس حداکثر تا 5 درصد ظرفیت دوره‌های روزانه دانشگاه‌های واقع در مناطق سیل زده به داوطلبان آن مناطق اختصاص داده می‌شود. البته این ظرفیت به صورت مازاد بر ظرفیت است و از ظرفیت‌های اصلی دفترچه راهنمای انتخاب رشته کم نخواهد شد.

کارشناسان به داوطلبان کنکور توصیه می‌کنند استراحت و خواب کافی، آرامش و دوری از اضطراب و همچنین تغذیه مناسب از مهمترین کار‌ها قبل از حضور در آزمون است.

براساس برنامه ریزی‌ها پس از برگزاری آزمون و تصحیح پاسخنامه ها؛ نتایج اولیه این آزمون به صورت کارنامه منتشر می‌شود که این کارنامه حاوی رتبه و نمره داوطلب در هر درس است و داوطلبان باید پس از آن برای انتخاب رشته‌های دانشگاهی اقدام کنند.


منبع: خبرگزاری صداو سیما
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1524 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مدرسه سلام همت  class=
مدرسه سلام فرمانیه  class=
مدرسه یاس  class=

چهل و نهمین آزمون سراسری (کنکور)

سالهاست که ­با رسیدن تیر به نیمه و در روز های گرم تابستان؛ بزرگترین رقابت علمی در کشور برگزار می شود؛ رقابتی که داوطلبان آن تلاش دارند در این روز های باقی مانده نهایت استفاده را از وقت و زمان خود ببرند و با کسب نتیجه ای مطلوب آینده ای مناسب برای خود ترسیم کنند.