سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

کتاب‌های درسی در چه محورهایی تغییر می‌کند؟ کد مطلب : 13010 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

کتاب‌های درسی در چه محورهایی تغییر می‌کند؟

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه هم‌اکنون مسئله افزایش یا کاهش حجم کتاب‌های درسی نیست، گفت: بهسازی و به‌روزسازی کتاب‌های درسی مدنظر است.
تاریخ خبر 1401/06/23

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، حجت‌الاسلام علی لطیفی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی امروز در نشست خبری با رسانه‌ها اظهار کرد: نیازمند تقویت سرمایه انسانی هستیم و بخش زیادی از کارشناسان در حال بازنشستگی هستند و نیازمند حضور نیروهای تازه نفس هستیم.

وی با اشاره به اینکه سالانه 47 هزار تن کاغذ و 4 هزار تن مقوا برای تولید کتاب‌های درسی نیاز داریم، افزود: مقوا همیشه از خارج کشور وارد می‌شد و امسال 4 هزار تن مقوا توسط شرکت داخلی تولید می‌شود و 30 هزار تن کاغذ یعنی 67 درصد نیاز ما توسط شرکت چوب و کاغذ مازندران تولید می‌شود. خرید مقوای ایرانی به لحاظ قیمت تغییر چندانی در تولید کتاب‌های درسی ندارد اما مانع خروج ارز از کشور خواهد شد.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی درباره چاپ و توزیع کتاب‌های درسی گفت: امسال 149 میلیون و 500 هزار جلد کتاب سفارش چاپ دادیم و فرآیند آن از مهر 1400 آغاز شده است و کتاب‌ها از 10 شهریور از مناطق به مدارس توزیع شده است.

لطیفی ادامه داد: تلاش کرده‌ایم به تمام اتباع کتاب‌های درسی برسد اما جانمایی و ثبت‌نام آنها گاهی با تاخیر همراه بوده است همچنین تا به امروز ثبت سفارش کتاب‌های درسی 92 درصد دانش‌آموزان با موفقیت انجام شده است.

وی متذکر شد: انتظار مردم مبنی بر روزآمد کردن محتوای آموزشی با اقتضائات روز، انتظار به حقی است؛ یکی از ابعاد این مسئله دوره کرونا و دیگری تغییر و تحولات فناورانه است. ما هم در زمینه روش‌ها و هم شیوه‌های ارائه محتوا و هم صلاحیت‌ها، شایستگی‌ها و توانمندی‌هایی که دانش‌آموزان برای زندگی در شرایط جدید نیاز دارند، باید به سمت تغییر و اصلاح حرکت کنیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با بیان اینکه سازمان برای مواجهه با زیست‌بوم جدید پساکرونا و آموزش‌های ترکیبی برنامه‌ریزی کرده است، اظهار کرد: یکی دیگر از سیاست‌ها استفاده از ظرفیت‌های بیرونی اعم از معلمان باتجربه و پیشکسوت در کتب درسی است.

لطیفی درباره تغییرات کتاب‌های درسی از مهر 1402 عنوان کرد: در حدود 200 عنوان کتاب درسی برای مهر 1401 تغییرات جزئی و تعداد اندکی تغییرات کلی داشته‌اند، 23 عنوان کتاب نونگاشت در رشته فنی و حرفه‌ای و 13 عنوان تغییرات کلی داشتیم.

وی متذکر شد: پروژه بهسازی کتاب‌های درسی را برای سال 1402 آغاز کردیم و بر سه زمینه اصلاح فعالیت‌های یادگیری کتاب‌های درسی، غنی‌سازی و ارتقای ابعاد زیبایی‌شناختی و هنری متمرکز هستیم.

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه اگر یک تغییر منجر به هم خوردن ساختار کتاب درسی شود، از آن پرهیز خواهیم کرد، متذکر شد: تکالیف و تمرین‌ها در برخی کتاب‌‌های درسی باید مسئله محور و کاربردی‌تر شود همچنین برخی فعالیت‌ها و تکالیف ناظر به نگاه حل مسئله و رویکردهای فرهنگی بازسازی و بهسازی می‌شود. از کتاب‌های سال 1402 تعدادی که بدون تغییر است برای چاپ ارسال شده و تعدادی که تغییر خواهند داشت در حال بررسی است همچنین در برخی فصول کتاب مطالعات اجتماعی می‌توان نکاتی را درباره سواد رسانه‌ای اضافه کرد و برخی عناوین کتاب‌ها مانند کار و فناوری در حال تغییر است.

لطیفی ادامه داد: اگر بخواهیم آموزشی را رقم بزنیم که مطالب در تناسب با زمان آموزش باشد و توجه به توانمندی مورد نیاز دانش‌آموزان مورد توجه باشد باید تغییراتی در کتاب‌های درسی اعمال شود و در پروژه بهسازی مطالبی درباره فضای مجازی و هدایت تحصیلی در کتب درسی لحاظ خواهیم کرد. اکنون مسئله افزایش یا کاهش نیست بلکه به روسازی و بهسازی کتاب‌های درسی متناسب با تغییرات و نیازهای دانش‌آموزان مطرح است.

لطیفی درباره علم نافع متذکر شد: بعد از صحبت‌های رهبر انقلاب مجموعه‌هایی را فعال کردیم تا بدانیم چه اقداماتی را انجام خواهیم داد و بخشی از پروژه بهسازی کتاب‌های درسی در همین رابطه است، بخشی از احساس جامعه درباره غیر نافع بودن مطالب کتاب‌های درسی به دلیل نوع مواجهه دانش‌آموز و آموزش نامناسب است.

دقت نشود برخی تغییرات وصله و پینه‌ای می‌شود

رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی با اشاره به اینکه بخش دیگر اقدامات در راستای علم نافع در چارچوب فعلی کتاب‌های درسی امکان‌پذیر نیست، متذکر شد: تغییر محتوای آموزشی در برخی کتاب‌ها از جنس وصله و پینه و تغییرات سطحی خواهد شد و اگر بخواهیم به سمت محتوای مفید برویم نیازمند تحول در کتاب‌های درسی هستیم که به طراحی برنامه درسی نیاز دارد به همین دلیل در حال طراحی و برنامه‌ریزی برای تغییر اساسی ساختار کتاب‌های درسی هستیم، هم‌اکنون کتاب‌های مفیدی داریم مانند تفکر و سبک زندگی اما در اجرای آنها چالش‌های جدی وجود دارد، در این رابطه توانمندی معلم در کوتاه‌مدت به ما کمک می‌کند.


منبع: خبرگزاری تسنیم


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1264 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

بازآمد بوی ماه مدرسه
آکادمی هوپا کلیک کنید
فرصت دیده شدن مدارس تهران