سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

کتاب‌های درسی زبان فرانسه و آلمانی آماده شده است کد مطلب : 12583 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

کتاب‌های درسی زبان فرانسه و آلمانی آماده شده است

دبیرکل شورای‌عالی آموزش‌وپرورش گفت: سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی برای زبان فرانسه و آلمانی کتاب‌های درسی را هم آماده کرده است.
تاریخ خبر 1401/03/12

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، محمود امانی طهرانی درباره آموزش‌ سایر زبان‌ها به جز انگلیسی در مدارس توضیح داد: مصوبه شورای‌عالی آموزش‌ و پرورش در این زمینه صریح است، زبان‌های مجاز خارجی برای تدریس فقط انگلیسی نیست بلکه مجوز تدریس چند زبان دیگر هم وجود دارد.

وی افزود: در صورت وجود متقاضی برای یادگیری سایر زبان‌ها، امکان و مجوز ارائه و تدریس در مدارس وجود دارد.

دبیرکل شورای‌عالی آموزش‌ و پرورش ادامه داد: در کنکور هم یکی از گزینه‌های انتخابی دانش‌آموزان زبان‌های دیگر مانند فرانسه و آلمانی است، همچنین اگر مقرره جدید کنکور آماده شود، دروس عمومی دانش‌آموزان در امتحانات نهایی آنها ارزیابی می‌شود و دیگر در این مصوبه جدید درس زبان خارجه در آزمون کنکور لحاظ نمی‌شود.

 

در کنکور هم یکی از گزینه‌های انتخابی دانش‌آموزان زبان‌های دیگر مانند فرانسه و آلمانی است

 

امانی طهرانی یادآور شد: تنها مسئله این بخش وجود دانش‌آموزان متقاضی در سایر زبان‌هاست، زیرساخت‌ها برای تدریس زبان‌های دیگر فراهم است.

وی همچنین درباره وجود معلمان سایر زبان‌ها در آموزش‌ و پرورش اظهار کرد: اگر دانش‌آموزان متقاضی یادگیری سایر زبان‌های خارجه وجود داشته باشند، معلم را هم می‌توان برای آنها فراهم کرد.

دبیرکل شورای‌عالی آموزش‌وپرورش ادامه داد: قالب‌های بسیاری برای انتخاب معلم وجود دارد، حتی برای این درس از معلم حق‌التدریس را هم می‌توان استفاده کرد اما مسئله عمده‌ای که در کشور در مقام عمل اتفاق افتاده است، این است که تقریباً زبان‌های دیگر متقاضی ندارد.

امانی طهرانی خاطرنشان کرد: سایر زبان‌ها در کشور در دوره‌ای متقاضی داشتند، به همین دلیل گروه‌های زبان آلمانی و فرانسه داشتیم اما به‌تدریج که تقاضا کم شد، این گروه‌ها هم حذف شدند.

وی افزود: تقاضا از احساس نیاز دانش‌آموزان و خانواده‌ها ایجاد می‌شود و یک چیز تحمیلی از بیرون نیست، امروز فضای رسانه‌ای و بین‌المللی در حول زبان انگلیسی شکل‌گرفته، بنابراین افراد نسبت خود را با آن می‌سنجند و به این دلیل تقاضا برای سایر زبان‌ها کاهش‌ یافته است.

دبیرکل شورای‌عالی آموزش‌ و پرورش ادامه داد: پیش‌ازاین مدارسی برای ارائه زبان‌های خارجی وجود داشت اما به‌تدریج متقاضی زبان‌های دیگر از بین رفت.

امانی طهرانی خاطرنشان کرد: در حال حاضر پیشنهاد در حال بررسی این است که اگر دانش‌آموزانی تقاضای زبان‌های دیگر را داشتند، بتوانند از آموزشگاه‌های مجازی مانند کانون زبان ایران که مورد تأیید آموزش‌ و پرورش و وابسته به کانون پرورش و فکری هستند، از بسترهای آموزش سایر زبان‌ها استفاده کنند و ما هم بر مدارک و نمرات مراکز مهر تأیید بزنیم.

به گزارش ایرنا، مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در بیاناتی که در دیدار معلمان، فرهنگیان و مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش در اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۵ فرمودند که این اصرار بر ترویج زبان انگلیسی در کشور ما یک کار ناسالم است. بله، زبان خارجی را باید بلد بود امّا زبان خارجی که فقط انگلیسی نیست، زبان علم که فقط انگلیسی نیست. چرا زبان‌های دیگر را در مدارس به‌عنوان درس زبان معیّن نمی‌کنند؟ چه اصراری است؟

بنابراین در راستای توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری، توجه به سایر زبان‌ها و آماده‌سازی کتاب‌های درسی زبان‌های دیگر به جز انگلیسی هم در دستور کار قرار گرفت.

بنابراین احمد محمودزاده رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی و مشارکت‌های مردمی به ایرنا اعلام کرد که آموزش زبان فرانسه قرار است در یک یا دو مدرسه غیردولتی و بخشی از مدارس دولتی از مهرماه اجرا شود.

محمودزاده یادآور شد: آموزش زبان فرانسه از پایه هفتم آغاز می‌شود و همچنان با رشد دانش‌آموزان تا کنکور، همین درس را در مدرسه آموزش می‌بینند و در نهایت در کنکور سراسری هم به‌جای زبان انگلیسی، زبان فرانسه را امتحان می‌دهند.

وی افزود: دانش‌آموزان هر زبانی را که در مدرسه بیاموزند، همان را در کنکور سراسری هم امتحان می‌دهند.

معاون وزیر آموزش‌وپرورش ادامه داد: امسال اولویت‌بندی آموزش زبان فرانسه در یک مدرسه غیردولتی بود که استان‌ها بیشتر از یک مدرسه را اعلام کردند و احتمال دارد که به ۲ مدرسه غیردولتی در سطح کشور برسیم؛ البته هنوز آمار قطعی از مدارس دولتی مشخص نیست.


منبع: خبرگزاری ایرنانظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1545 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان علوم نو
آکادمی هوپا
مقاله
مقاله
مقاله
مقاله
دبیرستان پسرانه علامه بحرالعلوم
مجموعه مدارس سرای دانش
فرصت دیده شدن مدارس تهران