سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

آیا دریافت شهریه در مدارس تیزهوشان قانونی است؟! کد مطلب : 9060 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

آیا دریافت شهریه در مدارس تیزهوشان قانونی است؟!

کارشناس تعلیم و تربیت گفت: آیا مدارس تیزهوشان، شهریه پیش بینی شده را به دلیل ارائه خدمات کیفی نسبت به مدارس دیگر مانند معلمان سرآمد، تراکم کلاسی مناسب، مواد و رسانه آموزشی متنوع و غنی در تدریس، دریافت می کنند؟
تاریخ خبر 1400/01/17

. . . . . . . . . . . . .

آیا دریافت شهریه در مدارس تیزهوشان قانونی است؟!به گزارش تیزلند، سید نصرت الله فاضلی کارشناس تعلیم و تربیت با اشاره به دریافت شهریه مدارس تیزهوشان، اظهار کرد: بر اساس اعلام شرایط شرکت در آزمون سمپاد، دانش‌آموزان پذیرفته شده باید 50 درصد شهریه مدارس غیردولتی شهرستان محل تحصیل را که اداره کل استان تعیین می‌کند، بپردازند؛ درباره این تصمیم سوالاتی مطرح است که پاسخگویی آن توسط مسوولان می تواند در تنویر افکار عمومی به ویژه خانواده‌ها کمک کند و در صورت تخلف، مراجع ذی صلاح آن را اصلاح کنند.

وی به طرح سوالاتی پرداخت و گفت: آیا مدارس تیزهوشان شهریه مذکور را به دلیل ارائه خدمات کیفی نسبت به مدارس دیگر مانند معلمان سرآمد، تراکم کلاسی مناسب، مواد و رسانه آموزشی متنوع و غنی در تدریس و... دریافت می‌کنند؟ آیا این مدارس شهریه مذکور را به خاطر ساعات آموزشی بیشتر از ساعات آموزشی مدارس معمولی دریافت می‌کنند؟ مثلا به جای 4 ساعت آموزش ریاضی در پایه هشتم، 6 ساعت آموزش ریاضی ارائه می‌کنند؟

فاضلی اضافه کرد: آیا شهریه مذکور به خاطر فضای آموزشی این مدارس از نظر ایمنی، وسعت، امکانات و تجهیزات مانند کتابخانه، آزمایشگاه و کارگاه و فناوری است که مدارس دولتی فاقد آن هستند؟ آیا این مدارس غیردولتی و یا شبه‌دولتی هستند که اجازه دریافت شهریه را دارند؟

وی افزود: بر اساس ماده یک فصل اول کلیات اساسنامه، موسسه دولتی است و برابر با اصل 30 قانون اساسی اخذ شهریه در مدارس دولتی با هر عنوان ثانوی مانند تیزهوشان و شاهد و هیات امنایی ممنوع است و تا کنون اینگونه مدارس مجوزی قانونی برای دریافت شهریه از مجاری قانونگذاری مانند مجلس و تایید شورای نگهبان ندارند و تنها به مصوبات هیات امنا استناد می‌کنند.

* چرا تربیت را به قبولی در دانشگاه‌ها تنزل می‌دهیم؟

این کارشناس تعلیم و تربیت تصریح کرد: آیا در صورت قانونی بودن اخذ مجوز بر اساس مصوبه هیات امنای اینگونه مدارس، به استناد تبصره 3 ماده 12 اساسنامه مدارس سمپاد، مبالغ آن نباید به عنوان در آمد اختصاصی در بودجه سال 1400 ردیف 112660 مصوب مجلس تعیین شود و در تفریغ بودجه بررسی شود؟ حال اینکه در آمد اختصاصی ردیف مذکور صفر است و مبلغ صد میلیارد تومان به عنوان کمک برای این مدارس در بودجه 1400 پیش بینی شده است مضافاً تبصره مذکور در اساسنامه سمپاد تاویل پذیر است و از قرائن موجود در تبصره و ماده 12 و دیگر تبصره‌های ذیل، شامل خدمات فوق العاده‌ای است که به برخی دانش‌آموزان ارائه می‌شود و نمی‌تواند شهریه عمومی و اسلامی باشد.

وی با طرح این پرسش که آیا دانش‌آموزانی که به دلایلی از آموزش مناسب محروم شدند، عدالت آموزشی حکم نمی‌کند که به این دانش آموزان توجه بیشتری شود؟، گفـت: آیا این دانش‌آموزان نباید از معلمان سرآمد و محیط آموزشی و ساعت آموزشی بهتر و بیشتری برخوردار باشند؟ و آیا کارانه آموزشی علاوه برحقوق، حق معلمانی نیست که برای این دانش‌آموزان وقت بیشتری صرف می‌کنند؟ و یا اینکه حمایت مخصوص دانش آموزانی است که سرآمد دانش‌آموزان کشور هستند و در یک کلاس، آنها را به عنوان تیزهوشان جمع کرده‌ایم؟

فاضلی اظهار با بیان اینکه امروز آموزش دنیا حداقل در بیان، شعار، مقالات، سیاست‌گذاری آموزشی و ارزیابی‌ها، توجه شایسته و بایسته به دانش‌آموزان محروم دارد، گفت: درباره کیفی بودن آموزش این مدارس استانداردی جز نتایج کنکور نیست که محافظه کارانه، کیفیت آموزشی مدارس سمپاد را با اعداد کمی در میزان پذیرش در دانشگاه اندازه می‌گیریم و به آن افتخار می‌کنیم و به جامعه اعلام می‌کنیم.

وی تصریح کرد: خواسته و ناخواسته مافیای موسسات آموزشی تجاری را از پایه ششم تا پایه دوازدهم تقویت می‌کنیم و تربیت را به قبولی در دانشگاه‌ها تنزل می‌دهیم و استعدادهای فراوانی را با حربه تحصیل نه پاسخگویی به نیاز جامعه و فرد پژمرده می‌کنیم و زندگی فرد را تباه می‌کنیم.

این کارشناس تعطیل تربیت ادامه داد: آیا شهریه 50 درصدی مدارس تیزهوشان سبب نمی‌شود که درکی که بچه‌های محروم و گاهی دانش‌آموزان بدون سرپرست یا بد سرپرست با همه هوش و استعداد تحصیلی از توان مالی خانواده‌شان دارند، بی خیالش شوند؟ و تامین هزینه کتاب درسی و لوازم‌التحریر را که غصه همه سال خانواده می‌بینند، هرگز آرزوی اینگونه مدارس را نکنند.

وی تصریح کرد: مراجع مسوول مانند مجلس، سازمان بازرسی کشور و دیگر ارگان‌های مرتبط در صورت غیر قانونی بودن موضوع شهریه مدارس سمپاد به میزان 50 درصد شهریه مدارس غیر دولتی، به این موضوع رسیدگی کنند.


منبع: خبرگزاری فارس


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1823 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

نمونه دولتی  class=
علامه طباطبایی  class=
نمونه سوال های تیزلند  class=

آیا دریافت شهریه در مدارس تیزهوشان قانونی است؟!

کارشناس تعلیم و تربیت گفت: آیا مدارس تیزهوشان، شهریه پیش بینی شده را به دلیل ارائه خدمات کیفی نسبت به مدارس دیگر مانند معلمان سرآمد، تراکم کلاسی مناسب، مواد و رسانه آموزشی متنوع و غنی در تدریس، دریافت می کنند؟