سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

اعلام ضوابط ثبت‌نام مدارس خاص کد مطلب : 12593 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

اعلام ضوابط ثبت‌نام مدارس خاص

پیرو دستورالعمل اجرایی ثبت‌نام دانش‌آموزان در سال تحصیلی 1402-1401، مقررات ثبت‌نام در مدارس خاص اعم از مدارس سمپاد، نمونه دولتی، غیردولتی، آموزش از راه دور، وابسته و شاهد اعلام شد.
تاریخ خبر 1401/03/18

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، در دستورالعمل ثبت‌نام مدارس که با شعار «ثبت‌نام مطلوب، نظارت همگانی، نصیب برابر آموزشی» از سوی وزیر آموزش‌وپرورش به مدیران کل استان‌ها ابلاغ شده، آمده است که در سال جاری مدیرکل ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات به عنوان رئیس ستاد ثبت‌نام مرکزی معرفی می‌شود و کلیه اعضای ستاد ثبت‌نام در سطوح استانی و منطقه‌ای موظف‌اند در برنامه‌ریزی، سازماندهی و اجرای فرایند ثبت‌نام مشارکت کنند.

 

مقررات ثبت‌نام در مدارس خاص

مدارس استعدادهای درخشان:

١- پذیرفته‌شدگان پایه هفتم و دهم آزمون ورودی این مدارس، بر اساس بند (د) ضوابط و شرایط ثبت‌نام دردستورالعمل آزمون‌های ورودی دبیرستان‌های دوره اول و دوم این مدارس مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۴ مجاز به ثبت‌نام هستند.

۲- ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه‌های هشتم و نهم این مدارس در سامانه سیدا و با رعایت مفاد ماده ۱۵ و تبصره‌های آن در آیین‌نامه ارزشیابی تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) انجام می‌شود.

تبصره: ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان در پایه دهم این مدارس تابع ضوابط و مطابق با شرایط خاص هر استان و در کلان‌شهرها پس از تایید رئیس اداره استعدادهای درخشان استان، امکان‌پذیر است.

۳- ثبت‌نام دانش‌آموزان متقاضی انتقال در دبیرستان‌های دوره اول و دوره دوم استعدادهای درخشان، با رعایت کف نمره مدرسه مقصد و به شرط وجود ظرفیت، مطابق ضوابط نقل و انتقال این مدارس و از طریق سامانه نقل و انتقال دانش‌آموزان مدارس استعدادهای درخشان، با موافقت استان‌های مبدا و مقصد انجام شود.

تبصره ۱: انتقال دانش‌آموزان پایه هفتم و دهم این مدارس در سال اول پذیرش در آزمون ورودی، در بین مدارس استعدادهای درخشان درون یک شهرستان اکیدا ممنوع است.

تبصره ۲: ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه دهم پذیرفته شده در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان، در رشته‌ای غیر از رشته پذیرفته شده در آزمون ورودی، ممنوع است.

تبصره ۳: تصمیم‌گیری در خصوص امکان یا عدم امکان انتقال به هر یک از مدارس استعدادهای درخشان، در اختیار اداره کل آموزش و پرورش استان خواهد بود.

۴- ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه یازدهم مدارس استعدادهای درخشان متقاضی تغییر رشته تحصیلی با رعایت شرایط و ضوابط تغییر رشته و به شرط وجود ظرفیت و صرفا در صورت دارا بودن کف امتیاز قبولی در رشته مورد نظر در آزمون ورودی پایه دهم بلامانع است.

۵- میزان حق‌الثبت مدارس استعدادهای درخشان، بر اساس مصوبه هیئت امنای سمپاد که معادل ۵۰ درصد میانگین مبلغ بخشنامه مربوط به ثبت‌نام در مدارس غیردولتی هر شهر است، توسط اداره کل آموزش و پرورش استان تعیین و به مدارس استعدادهای درخشان ابلاغ می‌شود.

۶- در هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان، مدیران این مدارس با عنایت به مفاد آیین‌نامه ارزشیابی تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش، وجوه کتب تکمیلی ویژه این مدارس را از دانش آموزان دریافت و نسبت به ثبت سفارش کتب فوق از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی به صورت گروهی اقدام کنند. (وجوه دریافتی باید به حساب مدرسه واریز شود.

۷- دانش آموزان پایه هفتم و دهم شرکت‌کننده در آزمون مدارس استعدادهای درخشان پس از پذیرش قطعی می‌توانند در این مدارس ثبت‌نام کنند. لذا سایر مدارس بدون هیچ‌گونه شرطی موظف به همکاری و تحویل پرونده تحصیلی به این دانش‌آموزان هستند.

 

بیشتر بدانید: معرفی سایت‌های مهم آموزش و پرورش

 

مدارس نمونه‌دولتی:

با توجه به اینکه آزمون ورودی این‌گونه مدارس به صورت استانی برگزار می‌شود، امکان دریافت فایل قبول‌شدگان اصلی و ذخیره توسط ستاد ثبت‌نام استان و ثبت‌نام خودکار آنها در سامانه سیدا فراهم شده است.

همچنین ضوابط پذیرش دانش‌آموزان در مدارس مزبور، مطابق دستورالعمل اجرایی مدارس نمونه‌دولتی دوره اول متوسطه مورخ ۱۳۹۸/۰۲/۳۰ است.

مدارس شاهد:

- ثبت‌نام و ادامه تحصیل دانش‌آموزان در مدارس شاهد بر اساس مقررات عمومی وزارت آموزش و پرورش در هر دوره تحصیلی و ضوابط تعیین شده در این شیوه‌نامه انجام می‌پذیرد.

۲- ثبت‌نام دانش‌آموزان مدارس شاهد در سامانه سیدا و از طریق درگاه http://pada.medu.ir انجام می‌شود.

٣- امتیازات ایثارگران، میزان مشارکت مالی و جدول زمان‌بندی ثبت‌نام در مدارس شاهد به شرح ذیل است:

 

اعلام ضوابط ثبت‌نام مدارس خاص

 

۴- وجوه حاصل از کمک سرانه مشارکت دانش‌آموزان شاهد و غیر شاهد در سال تحصیلی آتی بر اساس جداول ذیل تعیین می‌شود:

 

اعلام ضوابط ثبت‌نام مدارس خاص

 

میزان مشارکت مالی اولیاء دانش آموزان غیر شاهد نیز به این شرح است:

 

اعلام ضوابط ثبت‌نام مدارس خاص

 

۵-جدول زمان‌بندی ثبت‌نام ورودی دوره تحصیلی

 

اعلام ضوابط ثبت‌نام مدارس خاص

 

مقررات مدارس غیر دولتی، آموزش از راه دور و وابسته:

مدارس غیر دولتی:

۱- مدارس غیردولتی در زمان ثبت‌نام مجاز به اخذ شهریه مصوب (برنامه هفتگی مصوب شورای عالی آموزش و پرورش و فوق برنامه درسی) هستند و انتخاب خدمات مکمل ابلاغی کاملا اختیاری بوده و دریافت هرگونه وجهی تحت این عنوان در هنگام ثبت‌نام ممنوع است.

تذکر: برای تعیین شهریه مصوب و شهریه مکمل دستورالعمل تعیین شهریه مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی سال تحصیلی ۱۴۰۲ - ۱۴۰۱ به شماره ۲۰۰/۱۰۹ مورخ ۱۴۰۱/۱/۲۴ ملاک عمل است.

۲- مدارس غیردولتی ملزم به نصب پوستر نرخ شهریه مصوب و مکمل ابلاغی به همراه رئوس کلیه فعالیت ها در محل ثبت نام هستند.

 

بیشتر بخوانید: بانک اطلاعات شهریه مدارس تهران 

 

۳- مدیران مدارس غیردولتی موظف‌اند هنگام ثبت‌نام قطعی و پس از ابلاغ شهریه با ورود به سامانه مشارکت‌های مردمی به آدرس www.mosharekatha.ir نسبت به انعقاد قرارداد شهریه بین ولی دانش‌آموز و واحد آموزشی در سامانه تعیین شهریه اقدام و یک نسخه از قرارداد تکمیل شده را چاپ و پس از مهر و امضاء به ولی دانش‌آموز تحویل و نسخه دوم را پس از امضای ولی دانش‌آموز جهت بررسی و نظارت در آموزشگاه نگهداری کنند.

تبصره ۱: قراردادهای ثبت‌نام قطعی به صورت الکترونیکی و از سامانه مذکور انجام شود و قرارداد دستی فاقد اعتبار است.

تبصره ۲: ثبت‌نام دانش‌آموزان مدارس غیردولتی در سامانه سیدا انجام می‌شود، اما به منظور ثبت‌نام نهایی و دریافت قرارداد شهریه می بایست مشخصات دانش آموزان در سامانه مشارکت ها نیز ثبت شود.

۴- در صورتی که در هنگام ثبت‌نام، شهریه سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ ابلاغ نشده باشد، مبنای توافقات مالی طرفین، شهریه مصوب سال تحصیلی قبل است.

۵- برگزاری آزمون ورودی برای کلیه پایه‌های دوره ابتدایی و پایه هفتم دوره متوسطه اول ممنوع بوده و در سایر پایه‌ها بدون اخذ وجه و با هماهنگی اداره آموزش و پرورش منطقه /ناحیه بلامانع است.

مدارس آموزش از راه دور:

۱- ثبت‌نام دانش‌آموزان دوره اول متوسطه مدارس آموزش از راه دور بر اساس مفاد آیین نامه آموزشی به شیوه نیم سالی واحدی به شماره ابلاغی ۳۰۰/۲۹۹ مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۰۵ انجام شود.

۲- ثبت‌نام دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه مدارس آموزش از راه دور با رعایت مفاد آیین نامه آموزشی شیوه نیم سالی واحدی موضوع بخشنامه ۴۰۰/۱۷۳۹۷۸ مورخ ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ انجام شود.

٣- الگوی تعیین شهریه مدارس آموزش از راه دور سال تحصیلی ۱۴۰۲-۱۴۰۱ مطابق دستورالعمل ابلاغی ۳۰۰/۱۰۹ مورخ ۱۴۰۱/۰۱/۲۴ است.

مدارس وابسته:

ثبت نام در مدارس وابسته به سایر دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی تابع اساسنامه مدارس و مراکز آموزشی و پرورشی وابسته مصوب هفتصد و نود و چهارمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش مورخ ۱۳۸۸/۶/۳ است.


منبع: خبرگزاری ایسنانظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1959 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

دبیرستان علوم نو
آکادمی هوپا
مقاله
مقاله
مقاله
مقاله
دبیرستان پسرانه علامه بحرالعلوم
مجموعه مدارس سرای دانش
فرصت دیده شدن مدارس تهران