سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

برگزاری آزمون استاندارد دوم و حذف ملاک های غیرعلمی برای پذیرش سمپاد کد مطلب : 5749 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

برگزاری آزمون استاندارد دوم و حذف ملاک های غیرعلمی برای پذیرش سمپاد

با توجه به نگرانی ها از غیراستاندارد بودن «آزمون ریون»برای پذیرش دانش آموزان در متوسطه اول مدارس سمپاد، شبکه کانون های تفکر ایران پیشنهاد برگزاری آزمون استاندارد باهدف غربالگری ثانویه راداد.
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند، به نقل از خبرگزاری مهر، شبکه کانون های تفکر ایران (ایتان) با انتشار گزارشی با عنوان «راهکار رفع نابسامانی‌ها در شیوه‌ پذیرش مدارس متوسطه اول استعدادهای درخشان و نمونه‌دولتی»، پیشنهاد داد که آزمون استاندارد دیگری با هدف «غربالگری ثانویه» برای پذیرش مدارس متوسطه اول استعدادهای درخشان برگزار شود و همچنین معیارهای بی ارتباط با فلسفه وجودی مدارس متوسطه اول نمونه‌دولتی، از معیارهای پذیرش دانش آموزان در این مدارس حذف شود. در این گزارش با اشاره به نابسمانی های ایجاد شده در شیوه پذیرش مدارس متوسطه اول استعدادهای درخشان و نمونه‌دولتی، علت بروز این اتفاقات، «پافشاری بر تغییر شتاب زده شیوه پذیرش مدارس»، «واگذاری طراحی آزمون مدارس استعدادهای درخشان به نهاد غیرتخصصی (سازمان آموزش و پرورش استثنایی)»، «عدم درک صحیح از ماهیت مدارس نمونه‌دولتی» و «اصرار بر پذیرش بدون آزمون برای مدارس نمونه دولتی» عنوان شده است.

در خلاصه مدیریتی این پیشنهاد سیاستی در ادامه آمده است: در بهمن 1396، با استناد به دلایلی نظیر استرس آزمون ورودی و آسیب‌های مترتب بر جداسازی دانش‌آموزان مستعد، حذف مدارس استعدادهای درخشان و نمونه‌دولتی در مقطع متوسطه اول در شورای عالی آموزش و پرورش به تصویب رسید اما به دلیل مخالفت‌های بسیار به‌ویژه مخالفت شورای عالی انقلاب فرهنگی، حذف مدارس استعدادهای درخشان از مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش خارج شد. بعلاوه مقرر شد مدارس نمونه‌دولتی در مناطق برخوردار حذف شوند و در مناطق کمتر برخوردار بدون برگزاری آزمون ورودی و صرفا مبتنی بر دستورالعمل پذیرش وزارت آموزش و پرورش به فعالیت خود ادامه دهند.

5 مرداد 1397 آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان برگزار شد. اصلی‌ترین مشکل آن انطباق کامل سوالات آن با تست هوش معروفی به نام «ریون» بود. تکراری و در دسترس بودن این آزمون عملا اعتبار نتایج آن را مخدوش ساخت.

نابسامانی به وجود آمده ریشه در «پافشاری بر تغییر شتاب زده شیوه پذیرش مدارس» و «واگذاری طراحی آزمون به نهاد غیرتخصصی (سازمان آموزش و پرورش استثنایی)» است. با توجه به تکراری و در دسترس بودن آزمونِ برگزار شده سه گزاره قطعی وجود دارد؛ 1- افرادی که در این آزمون حداقلی از نمره را کسب نکنند، قطعا استعدادبرتر نیستند، 2- تمامی کسانی که نمره مناسبی کسب کرده‌اند الزاما استعداد برتر نیستند، 3- در میان افرادی که حداقلی از نمره را کسب کرده‌اند، نمره بهتر الزاما به معنای استعداد بیشتر نیست.

در ادامه ذکر شده است: بر اساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، وزارت آموزش و پرورش مکلف شد دستورالعمل پذیرش مدارس نمونه‌دولتی را اعلام کند. این مصوبه اگر چه ابلاغ شده اما به صورت رسمی منتشر نشده است. بر اساس اظهارنظر برخی مسئولان، معیار پذیرش دانش‌آموزان در این مدارس، داشتن نمرات خیلی خوب در مقطع پنجم و ششم و نیز مجموعه فعالیت‌هایی است نظیر: حفظ قرآن، کسب رتبه در مسابقات قرآن، عترت و نماز، مسابقات فرهنگی و هنری، جشنواره‌های مختلف و مسابقات ورزشی، تالیف کتاب یا ثبت اختراع، عضویت در تشکل‌های دانش‌آموزی. علاوه بر این، برای فرزاندان خانواده‌هایی نظیر فرهنگیان و خیرین مدرسه ساز امتیازاتی در نظر گرفته شده است.

شاخص‌های پذیرش در مدارس نمونه‌دولتی دو مشکل عمده دارد؛ 1- فاقد عینیت و شفافیت برای امتیازدهی و گزینش دانش‌آموزان است. 2- بخشی از آنها، بی ارتباط با فلسفه وجودی مدارس نمونه‌دولتی یعنی ارائه خدمات آموزشی باکیفیت به دانش آموزان مستعد محروم است. در واقع نه ارتباطی با مستعد بودن دارد و نه ارتباطی با محرومیت. این دو مشکل در عمل فساد و بی‌عدالتی در پذیرش را ایجاد می کند.

بروز این نابسامانی در شیوه پذیرش مدارس نمونه‌دولتی ریشه در «عدم درک صحیح از ماهیت مدارس نمونه‌دولتی»، «شتاب‌زدگی در تغییر شیوه پذیرش مدارس» و «اصرار بر پذیرش بدون آزمون» دارد.

راه حل پیشنهادی برای رفع نابسامانی‌های فوق

در این بسته سیاستی آمده است: راه حل رفع نابسامانی در پذیرش مدارس استعدادهای درخشان آن است که آزمون برگزار شده با در نظر گرفتن حد نصابی به عنوان مرحله نخست پذیرش لحاظ شود. سپس با اعلام بخشی از متقاضیان به عنوان پذیرفته شدگان مرحله اول، آزمون استاندارد دیگری با هدف «غربالگری ثانویه» برگزار شود. بدیهی است برگزاری این آزمون دوم و اعلام نتایج آن باید حداکثر تا 15 شهریورماه صورت پذیرد تا عملاً امکان ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس استعدادهای درخشان، قبل از شروع سال تحصیلی وجود داشته باشد.

به منظور رفع نابسامانی در پذیرش مدارس نمونه‌دولتی نیز، با توجه به ماهیت مشابه این مدارس و مدارس استعدادهای درخشان، منطقی است پذیرش در این مدارس کاملا مشابه با مدارس استعدادهای درخشان و از طریق آزمون آن مدارس انجام شود. لازم به ذکر است شورای عالی آموزش و پرورش، پذیرش مشترک مدارس نمونه‌دولتی و استعدادهای درخشان از طریق آزمون واحد را برای مقطع متوسطه دوم به رسمیت شمرده است. همچنین با توجه به ماموریت اصلی مدارس نمونه‌دولتی که توجه به مستعدین محروم است، در این مدارس نباید برای هیچ قشری به جز اقشار محروم سهمیه ویژه‌ای در نظر گرفته شود. برای سال جاری نیز با توجه به اینکه اجرای این پیشنهاد با محدودیت‌هایی مواجه است، پیشنهاد اصلی آن است که تنها ملاک‌های علمی نظیر نمره دانش‌آموزان در سال پنجم و ششم و مصاحبه علمی با دانش‌آموزان معیار پذیرش قرار گیرد و استناد به دیگر معیارهای بی‌ارتباط با فلسفه‌ی وجودی این مدارس ممنوع اعلام شود».


منبع: خبرگزاری مهر


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1215 را در این کادر وارد کنید:

   خانم بازدید کننده سایت
با سلام یعنی اگر ضریب هوشی کمتر از 130 باشد نمیتوان وارد این مدرسه شود؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
آنچه که حداقل آن را در نظر گرفتند این است که دانش آموزانی که دارای ضریب هوشی 130 باشند در این آزمون پذیرفته خواهند شد.


   خانم شیما فرشادی
مچکرم که پاسخ دادید...
بله میدونستم ضریب هوشی حداقل این آزمون 130 است...منظور بنده این است که باید چند سوال را درست جواب داده باشیم؟...ینی چن تا سوال برابر با ضریب 130 خواهد بود در این تست هوش ریون؟...لطفا اگه تقریبیم میدونین بگید چنتا سوال درست...
لطفا سریع پاسخ بدین...ممنون و مچکر...

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام وقت بخیر
این موارد را شما میتوانید از طریق مشاورتحصیلی پیگیری نمایید.


   خانم محمدی
سلام ببخشید ضریب هوشی 130 یعنی چند سوال را باید درست زده باشن 58 تا درست آیا ضریب هوشی 130 میشود ممنون میشم جوابم را بدهید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
در این مورد که دقیقا چند سوال را باید درست زده باشید نمیتوان با صراحت گفت اما باید حداقل نمره را بدست آورید تا بتوان امتیاز حضور در مدارس سمپاد را بدست آورید.


   خانم آرتینا سرایی
سلام . من تستیها رو 60 از 60 زدم . ولی تشریحی رو اصلا نمیدونم چیکار کردم . میشه لطفا بگین نمره سوالات تشریحی چگونه محاسبه میشه؟ لطفا زودتر جواب بدید. ممنون.

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
دوست عزیز قبولی شما بستگی به عوامل زیادی از جمله دشوار یا آسان بودن آزمون، سطح دانش آموزان شرکت کننده در آزمون آن سال و ... دارد و نمی توان پاسخ قطعی در رابطه با قبولی یا نمرات و نتایج به شما داد. به شما پیشنهاد می کنیم .،
تا اعلام نتایج قطعی صبور باشید.


   آقای بازدید کننده سایت
سلام ببخشید من در ازمون 55 تا ار 60 سوال درست زدم و 5 تا از 5 تای تشریحی را درست زدم ایا در تهران منطقه ورامین قبول میشوم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام وقت بخیر
این موارد را شما میتوانید از طریق مشاور پیگیری نمایید.


   خانم زهرا دلنیا
می شه راجب برتری فرزانگان ها توضیح بدید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
دوست عزیز
منظور از برتری فرزانگان چیست؟


   خانم زهرا ثامنی
یه سوال کی جواب آزمون تیزهوشان می یاد ؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام وقت بخیر
نتایج متعاقبا اعلام خواهد شد


   خانم بازدید کننده سایت
سلام من با ۵۵ سوال درست و ۵ غلط در بخش تستی و ۳ سوال درست و ۲نزده در بخش تشریحی شانس قبولیم چقدره؟ضریب هوشیم رو هم اندازه گرفتم و شد ۱۳۷.

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام وقت بخیر
این موارد را شما میتوانید از طریق مشاور پیگیری نمایید.


   خانم نگار شریف پور
با عرض سلام و خسته نباشید.جواب ازمون کی میاد ؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام وقت بخیر
نتایج متعاقبا اعلام خواهد شد


   خانم مقیمی
سلام پسر من در آزمون ضریب هوشیش ۱۲۷ شده ،احتمال قبولی زیر۱۳۰ وجود نداره ؟ممنون میشم پاسخ داده بشه

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
شما میتوانید در این مورد با یک مشاور خلاق و مجرب مشاوره بگیرید.


   خانم زهرا
سلام می خواستم بدونم با ۵۵ سوال درست در آزمون تستی و ۳ سوال درست در آزمون تشریحی شانس قبولی دارم؟در شهر تبریز هستم.

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام وقت بخیر
این موارد را شما میتوانید از طریق مشاور پیگیری نمایید.


   آقای پارسا غلامی
سلام ببخشید ایا ازپون جدیدی گرفته می شود ایا این یک پیشنهاد بوده چون دیگر توان دوباره کاری را مداریم ممنون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
این موضوع در حد یک پیشنهاد بوده در صورت تکرار جزییات آن اطلاع رسانی خواهد شد.


   آقای بازدید کننده سایت
سلام ببخشيد الان بايد دو باره ازمون بديم يا نه ؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک خبری مراجعه فرمایید .
http://tizland.ir/show/?id=5749


   خانم فاطمه سبط احمدی
سلام بخشید لطفا زود به سوالم جواب بدید ایا ازمون دومی گرفته میشه
تورو خدا جواب بدید

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک خبری مراجعه فرمایید .
http://tizland.ir/show/?id=5749


   آقای صالحی
ما در مورد دانش آموز 11الی 12 ساله صحبت میکنیم.هیچ دانش آموزی با این سن و سال قادر به حفظ کردن سوالات `ریون ` نیست.پاسخ سوالات تشریحی هم برگرفته از ذهن خلاق این دانش آموران می باشد.واقعا اگر دانش آموزی توانایی حفظ سوالات ریون را داشته باشد .لایق سمپاد است.


   آقای بازدید کننده سایت
سلام -دانش آموزی که 59 تست از 60تست را صحیح زده باشه چقدر شانس داره؟

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
قطعا شانس قبولی شما با این میزان بالا بسیار خواهد بود ولی باید منتظر اعلام نتایج ماند تا از درستی نتایج اطمینان کامل بدست آورید.


   خانم ساجده رییسی
ببخشید زمان آزمون دقیقا کی هست
لطفا هرچه سریعتر جوابمو بدین🙌🏻

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام وقت بخیر دوست عزیز
برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک خبری مراجعه فرمایید .
http://tizland.ir/show/?id=5749


   خانم ساجده رییسی
ببخشید تاریخ برگزاری آزمون دوم کی هست لطفا هرچه سریعتر جواب بدید🙌🏻

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک خبری زیر مراجعه فرمایید .
http://tizland.ir/show/?id=5749


   خانم فاطمه عزیزیان
باید چند سؤال صحیح زده باشیم

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز، امسال برای دانش آموزان پایه ششم به هفتم متقاضی مدارس تیزهوشان آموزن سنجش هوش در نظر گرفته شد. دانش آموزانی که دارای ضریب هوشی 130 باشند در این آزمون پذیرفته خواهند شد.


   آقای پیمان یعقوبی
میخواستم بدونم این پیشنهادِ چه نهادیه؟
آیا صرفا پیشنهاد سایتتونه یا این پیشنهاد به مراجع مربوط هم اعلام شده ؟
با تشکر

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
خیر پیشنهاد نهاد مربوطه است . و تا زمان عملی شدن آن باید منتظر ماند.


   خانم خانم شیما فرشادی
ببخشید ینی الان چه اتفاقی می افته؟
آیا دوباره آزمون گرفته میشه؟
بعد یه سوال این حداقل ملاک پذیرش چیه؟ینی چن تا سوال باید جواب داده باشیم؟...خواهشمندم جواب منو زودتر بدین..
ممنون و مچکر از سایت خوبتون

پاسخ سرزمین تیزهوش ها :
سلام دوست عزیز
این مورد در حد یک پیشنهاد بوده و هر دانش آموزی دارای ضریب هوشی 130 میتواند وارد این مدارس شود.


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

موسسه علامه حلی
نواندیشان هیوا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم