سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

دانش آموزان کنونی مدارس سمپاد ، بدون آزمون وارد دوره دوم متوسطه سمپاد می شوند کد مطلب : 14456 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

دانش آموزان کنونی مدارس سمپاد ، بدون آزمون وارد دوره دوم متوسطه سمپاد می شوند

دانش آموزانی که قبلا و یا در حال حاضر در مدارس استعداد درخشان تحصیل کرده و می کنند، از آزمون ورودی به دوره دوم متوسطه مدارس سمپاد معاف هستند.
تاریخ خبر 1402/08/10

. . . . . . . . . . . . .

به گزارش تیزلند به نقل از دیوان عدالت اداری، با عنایت به اینکه آرای شماره 54 مورخ 1402/02/05 و شماره 8379 مورخ 1402/08/02هیات عمومی دیوان عدالت اداری متضمن اعمال ماده 13 قانون دیوان عدالت اداری و تسری اثر ابطال مقررات موضوع این رای به زمان تصویب مقررات فوق نیست، بنابراین به موارد مربوط گذشته تسری نمی یابد و دانش آموزانی که قبلا و یا در حال حاضر در مدارس استعداد درخشان تحصیل کرده و می کنند، مشمول مفاد آنها نیستند.

با توجه به اخبار منتشره در فضای مجازی و انتشار برخی از تصاویر مربوط به تجمع تعدادی از دانش آموزان استعداد درخشان و خانواده های آنها در برخی از استان ها، به اطلاع می رساند که هیات عمومی دیوان عدالت اداری در اوایل سال جاری و در مقام رسیدگی به شکایتی به خواسته ابطال ردیف 5 از جزء (د-1) ضوابط و شرایط ثبت نام ذیل بند (د) دستور العمل آزمون های ورودی دبیرستان های دوره اول و دوم استعدادهای درخشان در سال تحصیلی 1400-1401، به موجب رای شماره 54 مورخ 1402/05/02 وبا این استدلال که حکم مقرره مزبور در خصوص امکان ثبت نام و ادامه تحصیل دانش آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان بدون شرکت در آزمون پایه دهم مصداق تبعیض ناروا و عدم ایجاد امکانات عادلانه برای آحاد ملت است، رای به ابطال مقرره یاد شده به دلیل مغایرت آن با بند 9 اصل سوم و اصول نوزدهم و بیستم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران صادر کرد. این هیات اخیرا نیز در مقام رسیدگی به شکایتی به خواسته ابطال ماده 9 و بند 1 ماده 10 ذیل فصل سوم با عنوان " پذیرش و انتقال دانش آموز" از آیین نامه مدراس استعدادهای درخشان مصوب جلسه مورخ 1400/12/23 هیات امنای سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان، به موجب دادنامه شماره 8379 مورخ 1402/08/02 اعلام کرد که ترتیب اثر دادن به معدل، فرع بر پذیرش دانش آموزان پایه نهم مدارس استعداد های درخشان در پایه دهم بدون برگزاری آزمون بوده و با توجه به مخالفت هیات عمومی دیوان عدالت اداری با عدم برگزاری آزمون (به شرح مقرر در رای شماره 54 مورخ 1402/02/05)، ماده 9 و بند 1 ماده 10 ذیل فصل سوم با عنوان " پذیرش و انتقال دانش آموز" از آیین نامه مدارس استعداد های درخشان مصوب جلسه مورخ 1400/12/23 هیات امنای سازمان ملی پرورش استعداد های درخشان نیز مغایر با مفاد رای شماره 54 مورخ 1402/02/05 هیات عمومی دیوان عدالت اداری بوده و ابطال می شود.

به گزارش روابط عمومی دیوان عدالت اداری، با عنایت به اینکه آرای شماره 54 مورخ 1402/02/05 و شماره 8379 مورخ 1402/08/02هیات عمومی دیوان عدالت اداری متضمن اعمال ماده 13 قانون دیوان عدالت اداری و تسری اثر ابطال مقررات موضوع این رای به زمان تصویب مقررات فوق نیست، بنابراین به موارد مربوط گذشته تسری نمی یابد و دانش آموزانی که قبلا و یا در حال حاضر در مدارس استعداد درخشان تحصیل کرده و می کنند، مشمول مفاد آنها نیستند. با این حال، آراء مزبور بر اساس ماده 93 قانون دیوان عدالت اداری در رسیدگی و تصمیم گیری مراجع قضایی و اداری معتبر و ملاک عمل است و با توجه به ابتنای آن بر اصول تساوی و عدم تبعیض، در صورتی که دانش آموزان مدارس استعداد درخشان و خانواده های محترم آنان در رابطه با مفاد این آراء ملاحضاتی دارند، می توانند از طریق انعکاس موضوع به مبادی ذیربط و حل مساله از طریق وضع قانون وغیره اقدام نمایند.

 

منبع: دیوان عدالت ادارینظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1269 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

علامه حلی
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم