سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

معرفی رشته معماری در هنرستان هوشمند فنی و حرفه‌ای فرهنگ جوان کد مطلب : 12818 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

معرفی رشته معماری در هنرستان هوشمند فنی و حرفه‌ای فرهنگ جوان

آشنایی با رشتـه ، مسیر تحصیلی و شغلی رشتـه معماری داخلـی در هنرستان هوشمند فنی و حرفه ای فرهنگ جوان
تاریخ خبر 1401/05/12

. . . . . . . . . . . . .

آشنایی با رشتـه ، مسیر تحصیلی و شغلی  رشتـه معماری داخلـی

معرفی رشته معماری داخلی:

یکی از پرطرفدار ترین و جذاب ترین رشته‌های دانشگاهی رشته معماری داخلی می‌باشد.

معماری مادر همه هنرهاست که تعاریف مختلفی از آن ارائه شده است. رشته معماری یکی از رشته‌های مهم دانشگاهی است که امروزه در دانشکده‌های فنی یا هنری دنیا تدریس می‌شود این رشته دارای دو جنبه هنری و فنی است. چون در درسهای ارائه شده دروسی است مثل: طراحی، زیباشناسی وغیره که جنبه هنری رشته و دروسی مثل: سازه‌های بتنی و فلزی، مقاومت مصالح و ... به جنبه فنی این رشته مربوط می شود. تسلط فارغ‌التحصیلان به هر دو جنبه می‌تواند بازدهی بیشتری در بازار کار برای آنان به دنبال داشته باشد.

رشته معماری داخلی به بهینه سازی فضاهای داخلی ساختمان ها به منظور انجام فعالیت‌های روزانه (زندگی – کار ) می‌پردازد .معماری داخلی " آفرینش فضا " است. این رشته از سویی همانند معماری با ساختمان و اجزای آن سروکار دارد و از سویی دیگر همانند طراحی داخلی بر فضاهای داخلی تاکید می‌کند.

 

معرفی رشته معماری در هنرستان هوشمند فنی و حرفه‌ای فرهنگ جوان

 

1. رشته معماری داخلی مناسب چه کسانی است؟

رشته معماری داخلی همچون رشته مهندسی معماری، دارای دو جنبه هنری (زیبایی شناختی) و فنی است. به طور در رشته‌های مرتبط با معماری، تلفیق هنر و فن همواره بهترین نتیجه را داشته است و تسلط فارغ‌التحصیلان به هر دو جنبه می‌تواند بازدهی بیشتری در بازار کار برای آنان به دنبال داشته باشد.

معماری داخلی دانشی است که در آن، فضاهای مختلف داخل یک ساختمان بر اساس استانداردها و ضوابط مربوطه، در یک نظام معمارانه طراحی می‌شوند. در واقع معماری داخلی، هنر طراحی قسمت‌های مختلف داخل ساختمان به شمار می‌آید و در این رشته، اصل اساسی، توصیف فضاهای درونی ساختمان و ارتقای سطح سکونت در مکان بر اساس معیارهای انسانی است.

رشته معماری داخلی برای افرادی مناسب است که قدرت خلاقیت بالا، ذوق هنری و تخیل قوی برای ایده‌پردازی داشته و علاقه‌مند به مبلمان و تزئینات فضاهای داخلی ساختمان باشند چراکه اصل اساسی مباحث مطرح شده در این رشته تحصیلی، پیرامون این موضوع قرار می‌گیرد.

همچنین افرادی که به جزئیات توجه می‌کنند و در حل مسائل به صورت خلاقانه تبحر دارند، می‌توانند در این رشته تحصیلی موفق‌تر ظاهر شوند. در کنار همه این موارد، نباید نقش دانش فنی را نیز از یاد برد. به طور کلی داشتن خلاقیت و ذوق هنری در کنار آشنایی با روش‌های فنی و اجرایی، به موفقیت هر چه بیشتر معماران داخلی کمک کند.

رشته معماری داخلی در عین تشابه در برخی ابعاد، دارای تفاوت‌هایی با رشته مهندسی معماری است. معماری داخلی صرفا به طراحی و ساخت فضاهای داخل ساختمان می‌پردازد درحالیکه مهندسی معماری به صورت کلی به این موضوع نگاه می‌کند با کلیات ساختمان چه از بیرون و چه از داخل در ارتباط است.

همچنین باید توجه داشت که مهندس معمار روند کلی ساختمان از جمله کاربری ساختمان، برنامه فیزیکی، لکه‌گذاری فضایی، سیرکولاسیون، پی‌ریزی، سقف‌ها، بازشوها و فرم کلی ساختمان را طراحی می‌کند ولی معمار داخلی به جنبه‌های زیبایی شناختی، کاربردی بودن، طراحی مبلمان و طراحی فضاهای داخلی بر اساس نیازها و شرایط محیطی می‌پردازد.

2. تفاوت کنکور هنر و رشته های گروه هنر در شاخه فنی و حرفه‌ای :

خیلی از دانش آموزان رشته‌های هنر شاخه فنی و حرفه‌ای را با کنکور سراسری هنر اشتباه می‌گیرند، کنکور سراسری هنر هرساله در تیرماه برگزار می‌شود هر دانش‌آموز با هر نوع دیپلمی می‌تواند در این آزمون ثبت‌نام و شرکت کند کنکور هنر یک آزمون شناور بین تمام دانش‌آموزانی هست که دیپلم دارند. رشته‌های هنر در شاخه فنی و حرفه‌ای شامل 12 رشته است که معماری داخلی یکی از آنهاست.

3. مسیر علاقه مندان به تحصیل در رشته معماری داخلی :

دانش‌آموزان پایه نهمی که به این رشته علاقه‌مند هستند برای تحصیل و حرفه‌ای شدن در این رشته دو مسیر دارند: مسیر یک : اگر شما رشته معماری داخلی را در هنرستان انتخاب کنید در این حالت شما سه سال در این رشته تا دیپلم تحصیل می‌کنید سپس برای ورود به دانشگاه، هم می‌توانید در آزمون فنی و حرفه‌ای و هم می‌توانید در کنکور سراسری ریاضی شرکت کنید. مسیر دو: اگر شما یکی از رشته‌های نظری را در دبیرستان انتخاب کنید و علاقه‌مند به ادامه تحصیل در رشته‌ی معماری داخلی باشید دیگر در آزمون فنی و حرفه‌ای و دانشکده‌های فنی و حرفه‌ای نمی‌توانید شرکت کنید و فقط باید از طریق کنکور سراسری ریاضی برای ورود به این رشته اقدام کنید.

نکته مهم اینجاست که رشته‌ی نقشه‌کشی معماری و معماری داخلی در کنکور سراسری، زیر مجموعه‌ی گروه ریاضی و فیزیک است یعنی یک دانش‌آموز هنرستانی اگر به یکی از این دو رشته علاقه‌مند باشد و بخواهد از طریق کنکور سراسری وارد این رشته شود باید در کنکور رشته ریاضی شرکت کند و نه کنکور هنر.

4. نقشه‌کشی معماری یا معماری داخلی :

یک سوال مهم اینکه رشته نقشه‌کشی معماری با معماری داخلی باهم چه تفاوت‌هایی دارند؟

  1. دروس رشته معماری داخلی کاربردی و عملیاتی است و مباحث آن بیشتر به نکات اجرایی اشاره دارد . که این مورد برای افرادی که قصد دارند سریع تر جذب بازار کار شوند بسیار مناسب است .
  2. شرایط بازار کار بهتری نسبت به نقشه‌کشی معماری دارد چون در بخش خدمات صنعت ساختمان کاربرد دارد .
  3.  به خاطر تازگی داشتن این رشته ، افراد متخصص در این حوزه کم هستند و این امر موجب می‌شود فارغ‌التحصیلان این رشته سریع‌تر جذب بازار کار شوند .

 

دانشگاه‌های دارای رشته معماری داخلی

دانشگاه‌های دارای رشته معماری داخلی

 

ظرفیت دانشگاه‌ها در رشته معماری داخلی در مقطع کارشناسی پیوسته:

ظرفیت دانشگاه‌ها در رشته معماری داخلی در مقطع کارشناسی پیوسته:

 

کتاب‌های درسی رشته‌ی معماری داخلی در هنرستان:

کتاب‌های درسی رشته‌ی معماری داخلی در هنرستان

دانش و مهارت مورد نیاز :

صبر و پشتکار ، تجسم خلاق ، آشنایی با هندسه و ریاضی ، مهارت در طراحی، اطلاعات عمومی خوب در زمینه تاریخ ‏مخصوصا تاریخ معماری ایران و جهان، جغرافیا، اقلیم‌شناسی، روانشناسی، مردم‌شناسی و اقتصاد از جمله مهارت‌های لازم برای ‏موفقیت در این رشته در سطوح عالی می‌باشند. هدف از این رشته تربیت نیروی ماهر تکنسین معماری داخلی برای ورود به بازار کار است. دروس مختلف تخصصی و فنی برای هریک از پایه‌ها طراحی شده است این دروس، واحدهای مختلفی را شامل می شود که براساس وظایف مرتبط با این شغل در بازار کار تعریف شده است.

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل :

این رشته از سویی همانند معماری یا ساختمان است و از سویی دیگر بر طراحی فضاهای داخلی تاکید دارد. عملگرایی و کارآمد بودن در عین زیبایی مهمترین هدف معماری داخلی است. رشته معماری در مقطع کارشناسی ارشد شامل گرایش‌های متعددی است که دانش‌آموختگان مقطع کارشناسی می‌توانند در کارشناسی‌ارشد در یکی از گرایش‌های معماری اسلامی، مهندسی معماری، معماری منظر، انرژی ‏و معماری، معماری داخلی، مطالعات معماری ایران، تکنولوژی معماری، بازسازی پس از سانحه، مدیریت پروژه و ساخت و فناوری ‏معماری ادامه تحصیل دهند. ‏ فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند به عنوان طراح داخلی، طراحی صنعتی، طراح صحنه و مهندس معمار مشغول به کار شوند ‏و یا در ساختمانسازی به طراحی فنی ساختمان‌های مختلف بپردازند.

نرم افزار های مورد نیاز در این رشته :

چون اساس این رشته بر مهارت و کاربرد است استفاده از نرم افزار یکی از ابزارهای مهم افراد حرفه‌ای در این حوزه هستند پس اگر می‌خواهید در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشید باید علاوه بر دانش، مهارت و تخصصی در این رشته بر نرم افزارهای کاربردی هم مسلط باشید. تسلط بر نرم افزارهایی مثل Adobe Indesign، Photoshop، SketchUp، Cinema 4D، VectorWorks و AutoCad قطعا شما را در این رشته و شغل نسبت به بقیه متمایز خواهد کرد.

 

ادامه تحصیل در رشته معماری داخلی در مقطع کارشناسی ارشد

ادامه تحصیل در رشته معماری داخلی در مقطع کارشناسی ارشد

 

ظرفیت دانشگاه‌ها در کارشناسی ارشد رشته معماری داخلی

ظرفیت دانشگاه ها در کارشناسی ارشد رشته معماری داخلی

کلام آخر :

رشته تحصیلی معماری داخلی از رشته‌هایی است که زمینه فعالیت گسترده‌ای دارد. نمایشگاه‌های بزرگ و کوچک، سالن‌های پایانه‌ها و فرودگاه‌ها، فضای برگزاری سمینارها و جشنواره‌ها، فروشگاه‌های بزرگ و کوچک، هتل‌ها، ادارات، بانک‌ها، مجتمع‌های تجاری، خانه‌های مسکونی و … همگی مواردی هستند که نیازمند طراح معماری داخلی و دکوراسیون می‌باشند.

هنرستان پسرانه فنی و حرفه‌ای فرهنگ جوان

*حـس خوب هنـرستانی بودن *

انجام پیش ثبت‌نام از طریق وب سایت ما به نشانی :

www.farhangjavan.sch.irنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1297 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

لیست رشته های علوم انسانی
لیست رشته های علوم ریاضی
لیست رشته های علوم تجربی
دبیرستان دخترانه پیمانه ثنا
لندینگ
مقاله
فرصت دیده شدن مدارس تهران