سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

پروژه کتابخوانی مدرسه‌ فرهنگ تهرانپارس کد مطلب : 12816 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

پروژه کتابخوانی مدرسه‌ فرهنگ تهرانپارس

پروژه کتابخوانی عیدانه بچه‌های مدرسه‌ فرهنگ با سری کتاب‌های «با خنده یاد بگیر» از نشر ایرانبان آغاز شد.
توجه بازدیدکننده عزیز، از زمان تنظیم این خبر بیش از 3 ماه گذشته است. برای مشاهده اخبار به روز، به بخش اخبار آموزشی مراجعه کنید!

. . . . . . . . . . . . .

این پروژه آغاز فعالیت بزرگتری است که مجتمع آموزشی فرهنگ قصد دارد به صورت مستمر ادامه داده و به خصوص در فراغت ایام تعطیلات تابستان بر روی آن تمرکز کند. در این پروژه معلمان و کادر مدرسه هر کدام در پیام‌های ویدئویی به معرفی یک کتاب از این مجموعه پرداختند و از بچه‌ها خواستند مأموریتی را با توجه به مفاهیم آموزشی درون کتاب به انجام برسانند. این مأموریت‌ها به شرح زیر بود:

کتاب اول؛

شناخت و پذیرش ویژگی‌های فردی از ماجراهای مهم زندگی است. کتاب «رفیق، تو همینطوری هم خوبی، لازم نیست عالی باشی» درباره‌ی پذیرش ویژگی‌های فردی بچه‌هاست. از دانش‌آموزان خواستیم تا در ایام تعطیلات نوروز بعد از آشنایی با این کتاب به این فکر کنند که چه ویژگی‌هایی دارند و آن‌ها را برایمان بنویسند.

کتاب دوم؛

قهرمان به چه کسی میگویند؟

ممکن است هرکدام از ما تعریف متفاوتی از قهرمان داشته باشیم. کتاب «از زورگوها نترس، شجاع باش» نشان می‌دهد قهرمان کسی است که به بقیه کمک می‌کند تا آسیب نبینند. بچه‌های دبستانی مجتمع فرهنگ برایمان نوشتند که قهرمانشان کیست؟

کتاب سوم؛

خیلی از ما دقیقه‌نودی هستیم، یعنی انجام کارها را به آخرین لحظه موکول می‌کنیم. کتاب «رفیق دقیقه نودی نباش» می‌خواهد راهکارهایی برای خلاصی از این وضعیت به بچه‌ها معرفی کند. از بچه‌های دبستان فرهنگ خواستیم بعد از خواندن این کتاب درباره‌ی فیل‌ها تحقیق کنند. چرا فیل‌ها؟ چون فیل‌ها حافظه خیلی خوبی دارند!

کتاب چهارم؛

والدین و بچه‌ها همیشه سر مرتب و منظم بودن با هم جروبحث دارند. کتاب «رفیق شلخته نباش، مرتب باش» می‌خواهد نظم و ترتیب را به بچه‌ها یاد بدهد. از دبستانی‌های فرهنگ خواستیم از میز تحریرشان یا جایی که در آن کارهایشان را انجام می‌دهند عکسی برایمان بفرستند تا نشان بدهند آنها چه روشی برای مرتب نگه داشتن وسایل و فضای کارشان دارند.

کتاب پنجم؛

برای انجام دادن تکالیف باید انرژی داشت و برای انرژی داشتن باید تغذیه مناسب داشت. کتاب «رفیق تنبلی نکن! تکلیف‌هایت را انجام بده» راه‌های مختلفی را برای انجام راحت‌تر تکالیف به بچه‌ها پیشنهاد می‌دهد که یکی از آنها توجه به تغذیه است. بچه‌های دبستان مجموعه ی فرهنگ در ایام نوروز با این کتاب آشنا شدند و عکس خوراکی‌هایی را که برای تغذیه‌شان انتخاب می‌کنند را برایمان فرستادند.

کتاب ششم؛

هر کس در زندگی مرتکب اشتباهاتی می‌شود، بچه‌ها هم همین‌طور. آن‌ها نباید از اشتباه کردن بترسند اما باید یاد بگیرند که در برابر اشتباهاتشان مسئولیت‌پذیر باشند. کتاب «از اشتباه کردن نترس، مسئولیت‌پذیر باش.» دقیقا درباره همین موضوع با بچه‌ها صحبت می‌کند. از بچه های دبستانی مجتمع فرهنگ خواستیم یکی از تمرینات کتاب را انجام دهند: اگر یک روز حواستان نبوده و در یخچال را بازگذاشتید، در جواب مادرتان چه می‌گویید؟

در مرحله‌ی دوم این برنامه‌ی کتابخوانی از مجموعه فعالیت‌های بچه‌ها، تعدادی از کارها را انتخاب و در صفحه‌ی مجتمع آموزشی فرهنگ به رأی‌گیری گذاشتیم. فرمت مسابقه و رأی‌گیری در اینستاگرام صرفاً جهت همراه شدن بیشتر اولیا و خانواده‌ها با کودکانمان است و قطعاً تمامی فعالیت بچه‌ها در جای خود با ارزش و بدون قابلیت رتبه‌بندی است.

جوایز برگزیدگان به تدریج و در جشن‌های مختلف مجتمع فرهنگ به بچه ها اهدا شد و گزارش تصویری آن در صفحه اینستاگرام فرهنگ به اشتراک گذاشته می‌شود.

 

 

پروژه کتابخوانی مدرسه‌ی فرهنگ تهرانپارس پروژه کتابخوانی مدرسه‌ی فرهنگ تهرانپارس پروژه کتابخوانی مدرسه‌ی فرهنگ تهرانپارس پروژه کتابخوانی مدرسه‌ی فرهنگ تهرانپارس پروژه کتابخوانی مدرسه‌ی فرهنگ تهرانپارس پروژه کتابخوانی مدرسه‌ی فرهنگ تهرانپارس پروژه کتابخوانی مدرسه‌ی فرهنگ تهرانپارس پروژه کتابخوانی مدرسه‌ی فرهنگ تهرانپارسنظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1985 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

موسسه علامه حلی
نواندیشان هیوا
راهنمای تیزهوشان نهم
راهنمای تیزهوشان ششم