سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همه‌ی دانش آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

روز دانش‌آموز با نگاه به این موضوع که چرا باید درس بخوانیم کد مطلب : 10929 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

روز دانش‌آموز با نگاه به این موضوع که چرا باید درس بخوانیم

هر چه از سن کم دلیل و چرایی درس خواندن و مدرسه رفتن را برای فرزندمان شفاف کنیم، چالش های او را در سن نوجوانی و مقاطع بالاتر کمتر خواهیم کرد.
تاریخ خبر 1400/08/12

. . . . . . . . . . . . .

در جمع دوستانی نشسته‌بودم که حرف از شروع مدارس و خرید لوازم‌التحریر و کتاب درسی بود، هرکسی از حس خودش در مورد شروع سال تحصیلی حرف می‌زد، یکی گفت:

«دلم برای مدرسه و حال و هواش تنگ شده»

دوست دیگری خندید و گفت:

«عجب!!! مدرسه‌رفتن و درس خوندن  دلتنگی داره؟!!!!»

«بله که دلم تنگ شده، من عاشق درس خوندنم»

«خوب، فایده درس خوندن چیه؟»

به نظر می‌رسد این بحث‌ها معمولا در زمان شروع مدرسه در تمام خانواده‌هایی که حداقل یک محصل در جمع خود دارند در جریان است حال اگر نتوانیم هدف درست از درس خواندن و انگیزه کافی را برای آن به او منتقل کنیم فرزند ما دچار مشکل جدی در هدفگذاری خواهد شد چرا که افراد زمانی می‌توانند برای چیزی یا کاری تلاش کنند که از دلیل و چرایی و اثری که آن در زندگی دارد آگاه شوند.

در این ویدئو تلاش کردیم با تعدادی از دانش‌آموزان مختلف در مورد چرایی درس خواندن صحبت کنیم موضوعی که در تمام مقاطع تحصیلی سوال بسیاری از دانش‌آموزان است:

چرا باید به مدرسه بروم؟

چرا باید درس بخوانم؟

هر چه از سن کم دلیل و چرایی درس خواندن و مدرسه رفتن را برای فرزندمان شفاف کنیم، چالش‌های او را در سن نوجوانی و مقاطع بالاتر کمتر خواهیم کرد.

یکی از راهکارهایی که می‌تواند به ما برای پاسخگویی بهتر به این سوال از طرف فرزندمان کمک کند معرفی افراد موفق و فواید درس خواندن است در واقع اگر فرزند ما بداند که درس خواندن و برقراری روابط با سایر دانش‌آموزان و معلمان تا چه حد می‌تواند در آینده به وی کمک کند با انگیزه بیشتری به درس خواندن ادامه می‌دهد.

هدفگذاری یکی دیگر از راهکارهای مهم است زمانی که به فرزندمان کمک کنیم که برای زندگی و مسیر خود هدفگذاری کند متوجه می‌شود که برای دستیابی به این اهداف لازم است که درس بخواند و به مدرسه برود.

در نهایت درس خواند و تجربه مدرسه یکی از شیرین‌ترین و البته اثرگذارترین تجربه در زندگی تک‌تک افراد است و ما به عنوان پدر و مادر موظف هستیم که فرزندانمان را به درستی با این مفهوم آشنا کنیم تا آن‌ها هم بهترین تجربه خود را از این دوران بدست آورند.

 
نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1777 را در این کادر وارد کنید:

   خانم بازدید کننده سایت
علت این که بچه‌ها علاقه ای به مدرسه رفتن ندارند، نا کار آمدی سیستم آموزشی ما هست. آموزش و پرورش در اصل، باید درست زندگی کردن رو یاد بچه ها بده، نه اینکه مغزشون رو با یه مشت مطالب به درد نخور پر کنه. بچه من مدرسه تیز هوشان می ره، اما هنوز بستن بند کتونی رو بلد نیست. بهتر بود توی مدارس، به جای این همه کتاب، مهارت آموزی و روش‌های ارتباطات اجتماعی به بچه ها آموزش داده می شد


همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

مقاله داخل سایت
معرفی سایت
آزمون های دانش آموزی