سرزمین تیزهوش‌ها

مرجع آموزشی همۀ دانش‌آموزان باهوش سرزمینمان، ایران

راهنمای جامع برنامه نویس شدن برای نوجوانان کد مطلب : 12838 | چاپ | لینک‌کوتاه | نظرات

راهنمای جامع برنامه نویس شدن برای نوجوانان

اگر از فواید برنامه نویسی آگاه بودید، بی‌شک بخشی از برنامه‌ی روزانه‌ی خود را به آن اختصاص می‌دادید. پس اگر هنوز چیزی از برنامه نویسی نمی‌دانید و یا فکر می‌کنید برای شما مناسب نیست، در مطالعه این مقاله تردید نکنید!
تاریخ خبر 1401/05/15

. . . . . . . . . . . . .

حتما قبول دارید که امروزه فناوری در زندگی کودکان و نوجوانان نقش بسیار پررنگی دارد. بسیاری تنها مصرف کنندگان منفعل فناوری هستند و بیهوده ساعت‌ها وقت خود را صرف گشت و گذار در فضای مجازی می‌کنند. سؤال مهمی ایجاد می‌شود که چگونه می‌توان حین لذت بردن از فناوری، این انرژی را به یک حرکت موثر و مفید در زندگی تبدیل کرد؟ جواب این سوال برنامه نویسی است. کودکان و نوجوانان با یادگیری برنامه نویسی به بخش فعال جامعه فناوری و علوم کامپیوتر تبدیل می‌شوند و حتی از آن درآمد کسب می‌کنند. در این مقاله به بررسی مزایای برنامه نویسی، تاثیر آن بر خلاقیت و شیوه تفکر صحبت می‌کنیم و در ادامه راهنمای جامع برنامه نویس شدن برای نوجوانان را ارائه می‌دهیم.

 

چرا باید برنامه نویسی یاد بگیریم؟

همانطور که در دنیای واقعی انگلیسی به زبان بین المللی و مشترک میان افراد مختلف تبدیل شده است، در دنیای رایانه هم برنامه نویسی به عنوان زبان برقراری ارتباط بین کامپیوتر و انسان درنظر گرفته شده است. باید بدانید که با یادگیری برنامه نویسی،‌  مجموعه‌ای از مهارت‌های کاربردی در زندگی را بدست خواهید آورد. تفکر حل مسئله، افزایش اعتماد به نفس، خلاقیت و فعال نگه داشتن ذهن از جمله این مهارت‌ها است که در ادامه درمورد آنها توضیح می‌دهیم.

 

یادگیری تفکر حل مساله

اغلب افراد دوست دارند که در مواجه با مشکلات بتوانند منطقی رفتار کنند. در حقیقت تفکر حل مساله یکی از اصلی ترین مواردی است که هر والدینی می‌کوشد به فرزند خود بیاموزد. روش‌های مختلفی برای تقویت این نوع تفکر وجود دارد؛ مانند حل کردن پازل، بازی با جورچین و معما و... . برنامه نویسی هم یکی از این راه‌ها است که کمک می‌کند تا فرد راه حلهای احتمالی را شناسایی کرده، آنها را اولویت بندی کند و به راحتی جواب مناسبی بیابد.

 

افزایش اعتماد به نفس و خلاقیت

اغلب برنامه نویسان درآمد خوبی دارند، اما برای بسیاری از افراد برنامه نویسی می‌تواند تنها یک سرگرمی باشد و به رشد خلاقیت کمک کند. برنامه نویسی تمام ابزار لازم برای ساخت یک محصول دیجیتالی مانند بازی، سایت، یک برنامه نرم افزاری و حتی یک ربات را در اختیار شما قرار می‌دهد و با کمی خلاقیت می‌توانید به آنچه در ذهنتان است جامه‌ی عمل بپوشانید.

 

فعال نگه داشتن ذهن

در بخش قبل گفتیم که برنامه نویسی، چگونگی پیدا کردن راه حل برای مسائل را می‌آموزد و ذهن در حین این کار در حال ورزش کردن است. پس یادگیری برنامه نویسی کمک می‌کند تا ذهن خود را فعال نگه دارید. این کار باعث می‌شود تا خطر ابتلا به آلزایمر و بیماری های مربوط به حافظه در زمان پیری کم شود. به همین دلیل است که یادگیری برنامه نویسی به افراد زیادی توصیه می‌شود، حتی اگر فرد آن را به عنوان یک شغل انتخاب نکند.

 

درآمد برنامه نویسی چقدر است؟

اگر علاقه مند هستید که برنامه نویسی را به عنوان شغل آینده خود انتخاب کنید باید بدانید که برنامه نویسی آینده بسیار خوبی دارد. در حقیقت در حال حاضر برنامه نویسی به یکی از مهم‌ترین و پرمخاطب‌ترین مشاغل جهان تبدیل شده است. بسیاری به اشتباه تصور می‌کنند این حوزه اشباع شده است، اما باید بدانید که برنامه نویسی بسیار گسترده است و تقریبا هر کسب و کاری برای شروع به یک نیروی برنامه نویس نیاز دارد. پس اگر اشتیاق و مهارت کافی داشته باشید، بیکار نخواهید ماند.

برنامه نویسی نسبت به بسیاری از مشاغل دارای درآمد بهتری است و از آنجایی که حوزه‌های گوناگون و متعددی دارد، درآمد هر بخش متفاوت است. اما برای دیدن حدودی میزان درآمد می‌توانید به سایت‌های کاریابی سر بزنید و میزان مهارت لازم و درآمد هر بخش را بررسی کنید. این فرصت‌های شغلی روز به روز در حال افزایش است و با انتخاب برنامه نویسی، می‌توانید آینده شغلی خود را تضمین کنید.

 

بهترین سن یادگیری برنامه نویسی چیست؟

گرچه هر کسی در هر سنی می‌تواند برنامه نویسی را یاد بگیرد، اما اغلب متخصصان توصیه کرده اند که در کنار مهارت خواندن، نوشتن و ریاضیات، مباحث اولیه برنامه ‌نویسی به همه کودکان و نوجوانان آموزش داده شود. دلایل بسیاری برای یادگیری برنامه نویسی کودکان و نوجوانان وجود دارد، از جمله:

  • زمانی که در سنین کودکی تا نوجوانی قرار دارید، یادگیری مبانی برنامه‌نویسی از جمله اصول اولیه، متغیرها، توابع و... آسان‌تر است.
  • در این سن افراد تمرکز بیشتری دارند و به راحتی می‌توانند تمرکز خود را بر مباحث بگذارند.
  • روابط اجتماعی ساده‌تر و اشتیاق بالای فرد در این سن، ورود به حوزه را راحت‌تر می‌کنند.
  • یادگیری در این سن به شما فرصت کافی می‌دهد تا تصمیم بگیرید آیا می‌خواهید برنامه نویسی را به عنوان شغل آینده انتخاب کنید یا خیر.

پس برخلاف گذشته برنامه‌ نویسی و حوزه‌های مرتبط با آن در بسیاری از مدارس و مراکز آموزشی به رسمیت شناخته نشدند، امروزه در بسیاری از کشورهای روبه رشد اهمیت یادگیری برنامه نویسی را جدی گرفته و در همین راستا در سال‌های اخیر تلاش شده تا این مبحث در برنامه تحصیلی آموزش و پروش ما نیز گنجانده شود.

 

شروع یادگیری برنامه نویسی چگونه است؟

تا قبل از این درمورد فواید برنامه نویسی صحبت کردیم، حال قصد داریم که یک مسیر برای برنامه نویس شدن کودکان و نوجوانان معرفی کنیم. دوره‌های زیادی برای یادگیری برنامه نویسی وجود دارد و انتخاب یک منبع یادگیری مناسب برای افراد تازه کار اغلب دشوار و گیج کننده است. پس سعی کردیم در انتخاب منبع به شما کمک کنیم.

 

پرورش استعداد برنامه نویسی کودکان و نوجوانان

شیوه آموزش به کودکان و نوجوانان، بسیار متفاوت از آموزش به بزرگسالان است. ارتباط با کودک و نوجوان و چگونگی تبدیل استعداد وی به مهارت، مهم‌ترین موردی است که حین آموزش برنامه نویسی باید مورد توجه قرار گیرد. بسیاری از تفاوت‌های ظریف روش آموزش غافل شده و فرزند خود را در یک دوره نامناسب ثبت نام می‌کنند. این کار موجب می‌شود تا علاوه بر عدم شکوفایی استعداد،  فرد از برنامه نویسی دلزده شود و حتی از آن متنفر گردد.

در حال حاضر یکی از بهترین منابع یادگیری موجود در اینترنت، دوره برنامه نویسی کودکان و نوجوان سون لرن است. مدرس این دوره با درنظرگرفتن پتانسیل‌های فرزندان شما، مباحث برنامه نویسی زبان اسکرچ (scratch) را آموزش داده و در عین حال توانایی حل مساله و قدرت خلاقیت کودک را نیز بهبود می‌بخشد. پس با توجه به اینکه سون لرن سعی کرده است تا تمرکز خود را روی پرورش استعدادهای کودک و نوجوان قرار دهد و برخلاف سایر دوره‌ها تنها روی جنبه‌های فنی برنامه نویسی تمرکز نداشته است، آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

 

یادگیری مفاهیم اولیه و انتخاب حوزه

بعد از پرورش استعداد، نوبت به ورود به حوزه برنامه نویسی است. افراد بسیاری بعد از گذراندن مباحث یک حوزه از برنامه نویسی متوجه می‌شوند که به آن علاقه ندارند. حتی برخی بعد از بارها تغییر حوزه و زبان‌های گوناگون به این نتیجه می‌رسند که برای برنامه نویسی مناسب نیستند. پس وجود یک دوره کم هزینه و مقدماتی که صرفا مباحث اولیه برنامه نویسی را آموزش دهد و به شما در انتخاب حوزه برنامه نویسی کمک کند بسیار بسیار حائز اهمیت است.

دوره الفبای برنامه نویسی سون لرن یکی از محبوب‌ترین منابع آموزش برنامه نویسی است که کمک می‌کند تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن با برنامه نویسی آشنا شده و وارد مسیر یادگیری شوید. آموزش مهارت محور، پشتیبانی فنی و رفع اشکالات توسط منتورهای متخصص، ارزیابی فنی و... همگی از دلایلی هستند که دوره الفبای برنامه نویسی سون لرن توصیه می‌شود. این دوره برای گروه‌های زیر بسیار مفید و کاربردی است:

  • کسانی که تجربه‌ای در برنامه‌نویسی ندارند.
  • افرادی که در انتخاب حوزه برنامه نویسی مردد هستند.
  • کسانی که علاقه‌مند به یادگیری برنامه‌نویسی و فرصت‌های آن هستند.
  • کسانی که به مهاجرت فکر می‌کنند.
  • کسانی که به تازگی وارد رشته علوم و مهندسی کامپیوتر شده‌اند.
  • کسانی که به داشتن یک مهارت پول‌ساز و به‌روز فکر می‌کنند.

 

جمع بندی

ما در این مقاله درمورد فواید یادگیری برنامه نویسی و نقشه راه برنامه نویسی ویژه نوجوانان صحبت کردیم و یک مسیر بهینه برای یادگیری برنامه نویسی کودکان و نوجوانان معرفی کردیم. زمینه‌های مختلفی در حوزه برنامه نویسی وجود دارند که بسیاری از آنها پولساز هستند اما بخاطر داشته باشید که یادگیری برنامه نویسی به سنجش استعداد کمک کرده و حتی اگر در پایان کار به برنامه‌نویسی علاقه مند نشوید و یا برنامه نویسی را به عنوان شغل انتخاب نکنید، به طور غیر مستقیم از دانسته‌های بدست آمده خود در جنبه‌های دیگر زندگی استفاده خواهید کرد. در صورتی که درمورد یادگیری برنامه نویسی سوال، نظر و یا تجربه‌ای دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما و سایر کاربران درمیان بگذارید.  


نویسنده مطلب : نازنین کریمی مقدم


نظرات شما

 نظرات شما بسیار ارزشمند هستند. به دیگران کمک کنید تا بیشتر بدانند. نظرات شما توسط کارشناسان بررسی، تایید و پاسخ داده می شوند. اگر ایمیلتان را وارد کنید، پاسخ کارشناسان برای شما ایمیل می شود.

عدد 1391 را در این کادر وارد کنید:
همین حالا در سرزمین تیزهوش ها عضو شوید!
چرا باید در سایت عضو شویم؟عضویت چه مزایایی دارد؟!

اعضای سایت می توانند نمونه سوالات و فایل های آموزشی را دانلود کنند. همینطور، بعضی از مطالب فقط به اعضای سایت نمایش داده می شود. اطلاعات مهم، تغییرات مهم آموزشی به اعضای سایت اطلاع رسانی می شود. اعضای سایت هیچ محدودیتی در استفاده از امکانات سایت ندارند و می توانند در تمام آزمون های آنلاین شرکت کنند و از تمام امکانات سایت و بخش اعضا استفاده کنند.
همین حالا نزدیک به 200 هزار نفر دیگر هم عضو فعال سایت سرزمین تیزهوش ها هستند. چرا شما به این خانواده بزرگ نمی پیوندید؟


همین حالا عضو شوید! قبلاً عضو بوده‌اید؟ وارد شوید!

تبلیغات

لیست رشته های علوم انسانی
لیست رشته های علوم ریاضی
لیست رشته های علوم تجربی
دبیرستان دخترانه پیمانه ثنا
لندینگ
مقاله
فرصت دیده شدن مدارس تهران